Pokud se stavebník rozhodne pro realizaci dřevostavby sendvičové konstrukce, často se ptá, jaký je rozdíl mezi technologií montovaných panelů a staveništní montáží domu. Při staveništní montáži se vyrábějí všechny konstrukce hrubé stavby přímo na místě této stavby, zatímco panely se připravují ve výrobě a na místě stavby se rychle smontují. Princip je přitom pro obě technologie společný, v obou případech jde o rámový konstrukční systém, který byl odvozen od amerického systému Two by Four. Při realizaci rámové konstrukce na stavbě jsou však práce zdlouhavé a na místě vzniká mnoho stavebního odpadu, který je třeba opět odvézt, zatímco dovezené panely se rychle smontují a dům se díky tomu i rychle zastřeší a do konstrukcí nezatéká. Montáž lze přitom provádět prakticky za jakéhokoli počasí, respektive celoročně, tedy i v zimě. Jde o suchý způsob výstavby.
Prostor mezi žebry rámu je vyplněn tepelně-zvukovou izolací a k opláštění rámu se používají dřevotřískové desky, OSB desky, sádrovláknité desky, cementotřískové desky, ale i jiné. Zásadní předností konstrukce panelového systému je možnost maximální přípravy stavby ve výrobě a následná rychlá montáž a dokončení stavby na staveništi.
Difúzně uzavřené a difúzně otevřené panelové konstrukce
Panelové konstrukce lze dělit ještě z fyzikálního hlediska na difúzně uzavřené a difúzně otevřené. Tento pojem vznikl ve snaze popsat dva různé způsoby vypořádávání se s vlhkostí, která proudí skrz obvodové stěny vytápěných budov.Obvodový plášť každé budovy tvoří rozhraní mezi interiérem a exteriérem. Především v zimě pak očekáváme v interiéru výrazně odlišné podmínky než ve venkovním prostředí. Přitom však samotným provozem domu vzniká značné množství vlhkosti, kterou teplý vnitřní vzduch dobře absorbuje. Venku je však vzduch výrazně chladnější a sušší. A právě tato dvě odlišná prostředí se snaží dosáhnout rovnovážného stavu, proto se teplý a vlhkostí nasycený vnitřní vzduch snaží dostat přes obvodové stěny (resp. celou obálku včetně výplní stavebních otvorů) ven. Pokud je však rosný bod v konstrukci, kterou vlhký vzduch prochází, do konstrukce se nám bude dostávat voda.
Stavba proto může díky novým materiálům a jejich správné montáži dýchat a zároveň tepelně izoluje, i když jde o montovanou dřevostavbu. Tyto materiály se v konstrukcích objevily v zahraničí před cca 15 až 20lety a dále byly vylepšovány. Hlavní podíl na možnosti vyvinout difúzně otevřenou skladbu stěny nesou dřevovláknité izolační desky na bázi dřeva používané z vnější strany konstrukce, které tvoří venkovní izolace stěn společně s certifikovaným omítkovým systémem nebo dřevěným obkladem.
Principem difúzně otevřené skladby je tedy poskládání vrstev tak, aby v omezeném množství vodní pára do konstrukce vnikat mohla, ale pokud se to stane, aby jí pak dále v cestě nic nestálo. Zároveň je třeba, aby v případě, že omezené množství vodní páry v konstrukci zkondenzuje, bylo to vždy méně, než se stačí vypařit směrem ven a aby vypařování nic nebránilo.
Zajímavé konstrukční prvky a materiály panelových dřevostaveb HK-Dřestav s.r.o.
- Sádrokartonové desky RIGISTABIL ACTIV AIR pohlcující v interiéru formaldehydy
- Lité betonové podlahy – dobrá akumulace tepla, podlahové topení nabízeno standardně, lité potěry ideálně obalí potrubí či topné kabely podlahového topení
- 4 cm široká instalační předstěna pro vedení instalací
- OSB desky EGGER zevnitř difúzně otevřených stěn, jinak OSB desky CETRIS, RIGIDUR či FERMACELL
- Betonové střechy BRAMAC
- Foukaná celulózová izolace stropu ve standardu, lze však použít i izolaci minerální
- Dřevěný obklad zvenčí obvodových stěn (kámen a jiné materiály na přání)
- Okna standardně šestikomorová plastová s izolačním trojsklem
- Realizace základových desek na klíč
- U staveb na klíč zdarma projekt a stavební povolení
- Teplovodní podlahový systém + tepelné čerpadlo
- Domy jsou již nabízené ve skladbách NZEB (téměř nulové domy) v souladu s normou 2020