Princip sálání tepla nám vysvětluje Slunce a dlouhodobým favoritem v sálavém vytápění jsou tradiční kachlová kamna. Ve vytápěné místnosti není až tak důležitá teplota vzduchu, ale právě sálání tepla. A právě na tomto principu jsou konstruované i topné infrapanely.
Sálavé teplo
Sálání zdroje tepla (slunečního záření, kachlových kamen, infrazářičů) ohřívá z větší části pouze pevné předměty a živé organismy a nikoli vzduch. Od ohřátých stěn, podlah, stropů, nábytku a dalších součástí budovy a jejího interiéru se teprve sekundárně ohřívá vzduch. Nedochází proto k masivní cirkulaci ohřátého vzduchu a nerovnoměrnému rozložení teplot v místnosti. Teplý vzduch zůstává v celém prostoru a nehromadí se u stropu jako u klasického vytápění s topnými tělesy a teplonosným médiem.Zlepšuje se tak tepelná pohoda v interiéru a místnosti je možné ohřívat na nižší teploty, aniž bychom se vzdali příjemného pocitu tepla. V konečném důsledku šetříme i energii potřebnou k vytápění. Sálavé teplo navíc vysouší zdivo, čímž se zlepšují jeho tepelně izolační vlastnosti (zdivo o vyšší teplotě předává vlhkost okolnímu vzduchu). Sálavé teplo je též ideální pro účinné větrání v zimě, jelikož při prudkém otevření oken na cca 5 minut nestačí povrchy materiálů vychladnout a po zavření oken se vzduch v místnosti opět rychle ohřeje.
Infračervená složka tepla
Je známo, že právě infračervená složka slunečního záření je zodpovědná za sálání tepla. A stejné je to i u „pozemských“ tepelných zdrojů. Co je infračervené teplo a je opravdu zdraví prospěšné?Infračervené teplo je právě díky slunečnímu záření běžnou součástí našeho života. Slunce vyzařuje spektrum elektromagnetických vln (sluneční záření je elektromagnetické) a jejich infračervená část je jen pouhým zlomkem, ovšem velice důležitým. Elektromagnetické sluneční záření se skládá ze záření ultrafialového (vlnová délka pod 400 nm), viditelného (vlnová délka 400 až 750 nm) a infračerveného (vlnová délka přes 750 nm). Viditelné záření tvoří asi 45% dopadajícího záření (pokud je zataženo, může být tento podíl až 60%), zbytek tvoří záření ultrafialové a infračervené.
Atmosférou (ozónovou vrstvou) je pohlcena prakticky celá nejkratší část ultrafialového záření, oxidem uhličitým a vodou v atmosféře pak část záření infračerveného. Pohlcování viditelné části slunečního záření je závislé na síle vrstvy atmosféry, kterou toto záření prochází. Tolik alchymie slunečního záření. A jak je to s infračerveným zářením lidmi vyrobenými zdroji tepla?
Sálání tepla topným infrapanelem
Povrch infrapanelů je ohříván karbonovým vláknem, kterým prochází elektrická energie. A právě od povrchu infrapanelů dochází k vysoce účinnému sálání tepla. Při povrchové teplotě infrapanelů cca 90 °C dochází k sálání tepla o vlnových délkách cca 9 až 10 mikrometrů. A právě to jsou vlnové délky sálavého tepla potřebné pro lidský organismus, mají vliv na růst buněk a psychickou pohodu. Jinak je teplo o těchto vlnových délkách zcela běžnou součástí vyzařování teplých povrchů těles. Ovšem infrapanely jej vyzařují ve větší ploše a rovnoměrněji.Dříve byly topné panely využívány jen jako doplňkový zdroj tepla díky levným a nekvalitním konstrukčním materiálům. Ale nové typy topných infrapanelů dosahují vysoké účinnosti sálání při minimální spotřebě elektřiny a dlouhé životnosti. Tyto topné panely dovedou účinně nahradit elektrické i plynové topení. Rozdíl teplot mezi podlahou a stropem je přitom nejvýše 1 oC.
Technologie a design
Moderní topné infrapanely mají propracovaný design odpovídající konkrétním instalacím a minimální prostorové nároky, jsou konstruované z kvalitních materiálů, mají odpovídající příkon a dosahují potřebné povrchové teploty (povrchová úprava snižující sálání výrazně snižuje účinnost infravytápění, zvyšuje provozní náklady a snižuje životnost). Kvalitu pořizovaných infrapanelů reflektují certifikáty, historie výrobce a reference instalací starších jak 8 topných sezón. Téměř okamžitě hřejí panely s keramickými tělesy. Regulace topných panelů je řešena externím termostatem, který spíná přívod elektrické energie (termostat není součástí panelu s ohledem na vysokou životnost panelu). Infrapanely jsou vyráběné o výkonech 250 až 1400 W. Nejvyšší povrchové teploty panelů jsou od 65 do 120 oC, nejčastěji pak 95 oC.Přizpůsobení typu interiéru
Nabízené jsou topné infrapanely v základním bílém provedení, s motivy včetně motivů vlastních, bezrámová skla, zrcadla, popisovací tabule, ale i panely se sušáky na ručníky. Vybírat lze ploché obdélníkové tvary, tvary kulaté či oválné, ale i koule a tříhranné či čtyřhranné topné sloupy. Hladké povrchy se snadno udržují (prášková barva s ocelovým podkladem). Ale nabízené jsou i povrchové úpravy v černém skle se strukturou ledových krystalů, speciální hrubé a matné povrchy - ovšem snadno čistitelné. Povrchy infrapanelů jsou odolné vůči poškrábání, snadno se čistí a díky nízké tepelné vodivosti povrchu panelů nehrozí popálení dotykem. Topné panely jsou nabízené i v provedení stropních kazetových panelů, bezrámové a rámové. Vyráběné jsou i průmyslové infrazářiče a také transportní panely, které lze přenášet.Infrapanely Wellina®
Infrapanely Wellina® vyrábí rakouská společnost Redwell Manufaktur GmbH, která má v oboru tradici již 25 let. Sálavé topné panely Wellina přináší do interiérů příjemnou tepelnou pohodu za minimálních provozních nákladů. Infratopení Wellina je vhodné pro vytápění většiny staveb, obytných prostor, hal, wellnes center, infrasaun a podobně. Panely se snadno instalují a jejich provoz ještě snižuje získání tarifu D45d na spotřebu elektrické energie. Infrapanely udržují přirozenou tepelnou pohodu a vlhkost vzduchu, minimální je cirkulace vzduchu a proto jsou panely vhodné i pro alergiky. Společnost USby s.r.o. je výhradním zástupcem infrapanelů Wellina v ČR. Dodání panelů jakéhokoli typu je možné do týdne až čtrnácti dnů. Pro zpracování nezávazného návrhu řešení vytápění vyplňte krátký formulář on-line návrh a do 2-3 dní obdržíte kompletní cenovou nabídku. Zaměření staveb je samozřejmostí a je zdarma.'
Zdroj: www.usby.cz