zobrazit 5 fotek Česká společnost HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., známá výrobou cihel s vysokými tepelně izolačními parametry, uvedla na trh novou řadu cihelných bloků pro obvodové zdivo. Tyto bloky s názvem HELUZ FAMILY jsou určeny pro vnější stěny nízkoenergetických a pasivních domů. Představují tradiční a staletími prověřený stavební materiál, který stále dokáže plnit zvyšující se požadavky na výstavbu i bez dodatečné tepelné izolace.
HELUZ FAMILY pro nízkoenergetické stavění
Již v roce 2000 začala společnost HELUZ vyrábět cihelné bloky šířky 49 cm s cílem nabídnout vyšší tepelně izolační parametry zdiva. Toto řešení vyvolalo u odborné stavební veřejnosti i u některých výrobců diskuze ohledně hospodárnosti tak širokého zdiva. Nyní je zdivo šířky 50 cm pro energeticky úsporné stavění běžně používané a objevují se i skladby stěn šířky větší než 70 cm. Novou výrobkovou řadou cihelných bloků s názvem STI, která byla představena v roce 2003, byly dosaženy parametry pro energeticky úsporné a nízkoenergetické stavění bez zateplení. Tyto cihly si stavebníci oblíbili a postupně jimi nahradili starší bloky s označením P+D. Úsilí o další zvýšení tepelně izolačních parametrů bylo završeno vývojem nové výrobkové řady cihelných bloků HELUZ FAMILY.
Sortiment v současné době zahrnuje bloky o šířce 50, 44 a 38 cm. Jednovrstvé obvodové zdivo z cihel FAMILY 50 dosahuje unikátního součinitele prostupu tepla U = 0,15 W/m2K (pro srovnání, má stejné tepelně izolační parametry jako 25 cm polystyrénu nebo 4,5 m široká zeď z klasických plných cihel) a splňuje již požadované parametry pro pasivní domy. V porovnání s jinými zděnými konstrukcemi jsou tyto parametry v ČR nejvyšší. Navíc díky objemové hmotnosti 600 kg/m3 mají tyto cihelné bloky výborné tepelně akumulační a akustické vlastnosti, vysokou odolnost proti požáru a hlavně dostatečnou pevnost v tlaku, která je min. 8 MPa. Ta je čtyřnásobně vyšší než nabízené, zřejmě pouze výplňové, tepelně izolační tvárnice z jiných materiálů a umožňuje bezproblémovou výstavbu vícepodlažních objektů. Výhodou českého výrobce je i skvělá cena této nové řady cihelných bloků.
Energeticky úsporné stavění nepředstavuje pouze materiál s nejvyššími tepelně izolačními parametry, ale také správné řešení detailů v celém stavebním systému. V obvodové stěně se nevyhneme detailům na styku s dalšími materiály, zachování převazby jednotlivých vrstev, řešení soklů, výšky stěny, ostění otvorů atd., pro které nabízí společnost HELUZ doplňkový sortiment cihel (krajové, krajové poloviční, rohové a nízké). Ten je specifikován již v nabídce materiálu pro každou stavbu a s jeho použitím je stavba jednodušší a rychlejší. Cihly také můžeme řezat pomocí ručních, elektrických a kotoučových pil a i tento způsob spolehlivě funguje.
Pro řešení některých detailů na stavbě jsou určené doplňkové cihly s kapsou, do kterých se vkládá tepelná izolace a tím se zajistí eliminace tepelných mostů např. kolem rámů oken a dveří. Někteří výrobci tyto detaily neřeší, ačkoliv je zřejmé, že u tohoto detailu bude povrchová teplota výrazně rozdílná, třeba na vnitřním povrchu zdiva tloušťky 50 cm a na vnitřním ostění za okenním rámem šířky 9 cm, a dochází zde k tepelným ztrátám. Zvyšováním požadavků na úspory energií v budovách samozřejmě vzniká nutnost řešit stavbu opravdu detailně. Optimalizované stavební detaily pro výstavbu energeticky úsporných domů nabízí Příručka vyhodnocení typických tepelných mostů s podtitulem Tepelně technické vlastnosti konstrukcí z komplexního cihelného systému HELUZ, která obsahuje celkem 45 typů detailů pro různé varianty obvodového zdiva.
Nová technologie zdění šetří čas i náklady na stavbu
V posledních letech se také podařilo výrazně zkrátit dobu výstavby cihlových domů. Na výrobní linky výrobců cihel a do povědomí stavebníků se dostaly cihelné bloky pro nejmodernější technologii zdění na tenkou spáru. Tyto cihly mají ložné plochy zabroušené do rovnoběžných rovin s přesností na desetiny milimetru a pro jejich spojování se používají speciální malty (lepidla), které se nanáší v tloušťce pouze 1 mm (oproti klasické maltě tloušťky 12 mm) nebo polyuretanová pěna . Nový způsob zdění snižuje spotřebu malty na stavbě, umožňuje vyšší rychlost zdění, snižuje technologickou vlhkost zdiva, zvyšuje tepelněizolační vlastnosti a pevnost zdiva a není potřeba náročné vybavení staveniště.
Zkoušky prokázaly, že právě při zdění na tuto speciální celoplošnou maltu, dosahuje zdivo nejlepších pevnostních a tepelně izolačních parametrů ve srovnání s dalšími způsoby zdění. Výše uvedený způsob zdění je pro stavebníka zajímavý také tím, že v ceně cihel je již zahrnuta jím vybraná tenkovrstvá malta nebo polyuretanová pěna. Společnost HELUZ navíc dodává k broušeným cihlám zdarma také zakládací maltu pro první vrstvu zdiva. Samozřejmostí je zajištění pomoci při založení první vrstvy zdiva, zapůjčení pomůcek pro zdění i odborná pomoc na stavbě. To vše zaručuje investorům celkovou ekonomickou výhodnost výstavby.
Úsporné a zdravé bydlení z cihelných bloků FAMILY
V porovnání s běžnými novostavbami představuje masivní zděná stavba z cihel HELUZ FAMILY více než 50% úsporu nákladů na vytápění. Má výborné tepelně akumulační a zvukově izolační vlastnosti, bezproblémově zvládá kolísání vlhkosti vzduchu a díky tomu zajišťuje optimální mikroklima pro zdravé bydlení. Další nezanedbatelnou výhodou je rychlé a jednoduché zdění jednovrstvého cihelného zdiva na tenkou spáru a dlouhá životnost stavby při minimálních nárocích na údržbu.