Dílenský nábytek je konstruovaný vždy tak, aby vydržel zvláště drsné zacházení. Počítá se s tím, že v prostředí, pro které je určen, musí odolávat nejrůznějším negativním vlivům. Současný dílenský nábytek je ale také vysoce účelný a disponuje moderním vzhledem. Jaké druhy dílenského nábytku se nejčastěji používají?
Dílenské skříně
Dílenské skříně se většinou vyznačují masivní konstrukcí s nosností korpusu kolem 500 kg. Boční stěny mohou mít perforované výplně sloužící k uchycení držáků nářadí. Samozřejmostí je výšková nastavitelnost polic i zásuvek a možnost skříň uzamknout – můžete volit i zámek s bezpečnostním mechanismem.Zásuvkové kontejnery a zásuvkové skříně
Zásuvkové kontejnery a zásuvkové skříně jsou o něco menší a také méně masivní než výše zmíněné skříně. Nosnost jejich korpusu bývá přibližně poloviční, tedy kolem 250 kg, a nosnost zásuvek kolem 40 kg. Někteří výrobci redukují kapacitu a nosnost zásuvek na 20 až 35 kg, což umožňuje výrazné snížení ceny při zachování vysoké kvality zpracování a designu.Výška zásuvek se pohybuje nejčastěji kolem 10 nebo 20 cm. Lze je plně vysunout, což umožňuje snadný přístup k jejich obsahu. Vnitřní prostor zásuvek také může být připraven k instalaci plechových dělicích prvků. Samozřejmostí je možnost kontejnery nebo skříňky uzamknout.
Pracovní stoly
Dílenské pracovní stoly jsou optimálním řešením pro výrobní provozy a servisní pracoviště. Lze je vybavit prvky, které slouží k uchycení potřebných držáků nástrojů a nářadí, případně skříňovými nástavci. Dílenské pracovní stoly mají často pevné svařené konstrukce nohou a desky pro větší stabilitu a funkčnost.K dalším rozšířeným kusům dílenského nábytku patří například dílenské univerzální skříně nebo skříně na nářadí.
Využití dílenského nábytku
Dílenský nábytek je zvláště oblíbený pro svou mimořádnou mechanickou odolnost (jak konstrukce, tak povrchu) a snadné čištění a údržbu. Vnitřní prostory nábytku lze prakticky neomezeně členit a uspořádávat pomocí příček, oddělovačů a držáků nářadí.Dílenský nábytek nachází široké uplatnění ve výrobních prostorách, servisech, montážních a balících pracovištích, nástrojárnách, laboratořích, zkušebnách, ale i školách a výcvikových centrech.