Okrasná jezírka jsou oblíbeným dekorativním prvkem mnoha českých zahrad. Není divu, vždyť v blízkosti zahradního jezírka se přirozeně vytvoří místo, které je jako stvořené pro odpočinek po náročném pracovním dni či pro setkávání s přáteli nebo rodinou. V jezírku by však po celý rok měla panovat biologická rovnováha, která zabraňuje vzniku sinic či nadměrnému výskytu řas, což znamená, že se o něj musíte v průběhu celého roku pečlivě starat.
Jarní úklid platí také pro zahradní jezírko
Jarní práce okolo jezírka začínají přibližně na přelomu února a března, tedy v době, kdy lze očekávat tání posledního sněhu a doznívání mrazivého počasí. Po zimním období, v němž bylo jezírko zakonzervováno, je nyní zapotřebí zkontrolovat břehy pro případ uvolněných kamenů či dřevěných desek. Podobně je třeba prověřit funkčnost veškeré techniky, ať už jde o filtraci, čerpadlo či osvětlení.
Filtraci bude pravděpodobně nutné propláchnout a vyčistit, čemuž napomáhají například různé enzymy pro zahradní jezírka, které dokážou urychlit čistící biologické procesy. První jarní měsíce jsou rovněž vhodným obdobím pro všemožné opravy a náročnější údržbu, aby bylo jezírko v dobrém stavu před nástupem teplejšího počasí.
Jak na zahradní jezírko: v boji proti řasám pomohou bakterie
Důkladnější čištění jezírka však není nezbytně nutné provádět každoročně, ale vystačíte si i se čtyř až pětiletými cykly. Přesto byste měli každý rok alespoň přesadit přerostlé rostliny, vylovit z vody napadané listí a uhynulé části rostlin, a odstranit řasu.
Nadměrný výskyt řas lze potlačit také pomocí bakterií do jezírek, které obsahují směs kultur omezujících tvorbu řas a vodního květu. Vhodné bakteriální přípravky rovněž přispívají k rovnováze vodního biotopu, stabilizují pH na neutrální hodnotě. Dále výrazně omezují výskyt nežádoucích fekálních bakteriích, mezi něž patří například enterokoky nebo koliformní bakterie. Proti řasám se běžně používají také přípravky na bázi aktivního kyslíku.
Jak vyčistit zahradní jezírko v létě?
V letním období budete okrasné jezírko využívat nejčastěji. Zároveň s ním však budete mít nejvíc starostí, což má na svědomí zejména teplé počasí doprovázené prudšími dešti, které přeje rostlinné expanzi (nejen) vodních rostlin a řas.
Jezírko se může zanést spadaným listím, poletujícími pyly či posekanou trávou. Chováte-li v jezírku navíc i okrasné ryby, nevyhnete se ani výkalům či nesnězenému krmivu. Rozmnožené plovoucí rostliny znečišťují jezírko odumřelými částmi a podílejí se na tvorbě plynů, které značně snižují kvalitu vody.
Hlavním úkolem letní sezony je udržet jezírko v čistotě a biologické rovnováze, s čímž vám pomohou například čerpadla, vodní vysavače či preventivní bakteriální přípravky. Na ochranu hladiny jezírka nepoužívejte černou plachtu, která jezírko pouze zahřívá a zamezuje přísunu vzduchu. Přednost dejte raději prodyšnější ochranné síti.
Údržba zahradního jezírka na podzim: pozor na padající listí
Krása zahradního jezírka nemizí ani v průběhu babího léta a s nástupem podzimu. V jezírku se nicméně častěji objevují uhynulé části rostlin a s příchodem větrného počasí je třeba počítat s vyšší mírou listí, které vítr zavál na hladinu. Padajícímu listí můžete předejít včasnou instalací ochranné sítě, která zachytí nejen listy, ale i další případné nečistoty. Především dbejte na to, aby napadané listy a nečistoty neklesly na dno jezírka, odkud byste je následně museli pracně lovit například vodním vysavačem.
Na podzim nastává čas také na redukci zeleně na břehu jezírka, která se v průběhu léta pravděpodobně značně rozrostla. Pěstujete-li v jezírku rákosí či jiné rostliny s dutým stvolem, nezapomeňte je zastřihnout těsně nad hladinou, aby mohly v zimě ze zamrzlého jezírka odvádět plyny a zásobovat jej kyslíkem.
Jak na zahradní jezírko v zimě?
Příprava jezírka na zimu by měla probíhat průběžně. Postupně byste měli odstranit nečistoty, ostříhat rostliny, a nakonec odpojit filtraci. Jakmile se teplota na hladině jezírka začne blížit 6 °C, vše podstatné už by mělo být připraveno. Před zazimováním filtrace nezapomeňte zkontrolovat úroveň pH, které by se mělo pohybovat přibližně na hodnotě 7.
Zároveň je velmi důležité, aby v ledu zůstalo několik otvorů (jak jsme psali výše, jednou z možností může být zastřižení rostlin s dutým stvolem), kterými může z jezírka unikat oxid uhličitý a amoniak a naopak z venkovního prostředí vstupovat kyslík. Úplnému zamrznutí jezírka můžete zabránit například topítkem či vzduchováním.