Slova o úsporách slyšíme na každém rohu, jsou tisíckrát skloňována politiky, úředníky, médii, stavebními firmami i projektanty. Neustále jsme nabádáni, abychom spořili energie, přitom se skutečně děsíme každého vyúčtování za spotřeby energií. Kde však začít, aby bylo řešení co nejrozumnější? Finančně co nejméně náročné a přitom opravdu reálné? Abychom opravdu ušetřili?
Dům jako skořápka, ze které uniká teplo
Pojďme si vzít dům jako skořápku, ze které každým jejím dílem utíká energie. Vzhledem k tomu, že teplo stoupá vzhůru, je nejbolavější částí této skořápky strop, respektive střecha. Dále teplo uniká ruku v ruce se stropem (střechou) obálkou této skořápky, tedy svislými konstrukcemi – obvodovými nosnými stěnami. Zdi jsou sice docela dobrou izolační vrstvou domu, jejich zateplení zateplovacím materiálem se tedy může jevit jako méně aktuální, určitě nejsou tepelné ztráty zdivem zanedbatelné tak jako podlahami.
Nejzranitelnější částí skořápky jsou výplně stavebních otvorů
A pokud zdivo, tedy obvodové stěny, skořápka domu, pak představují další obrovský unik energií stejně jako stropy okna, respektive výplně stavebních otvorů. Tudy uteče 30% všech energií. Budeme se tedy zabývat okny. Ale ne okny pro novostavby, kdy jsou již navrhována energeticky úsporná řešení, ale okny starších budov, tedy budov, ve kterých již nějaká okna jsou.
Starší okna mohou být několika typů:
- okna stará kastlová či šroubovaná, čili okna dřevěná
- okna plastová
- okna hliníková
- okna střešní
- různé kombinace těchto oken, např. takzvaná Eurookna potažená hliníkem
Zateplováním většiny těchto oken se zabývá firma Apis-zateplování oken, s.r.o.. Každý typ okna je přitom třeba zateplit jiným způsobem.
Způsoby dodatečného zateplení různých typů oken
Okna kastlová a šroubovaná se vyskytují u většiny starších objektů a u objektů v památkové péči. Firma Apis umí do těchto oken vložit buďto pomocí štíhlé plastové lišty, nebo zafrézováním, izolační dvojsklo (U = 1,1), které je oproti původnímu sklu až 5,5 krát z tepelně izolačního hlediska lepší. Logicky je pak mnohem nižší i únik energií.
Okna plastová a Eurookna se zateplují způsobem, kdy se původní již málo funkční dvojsklo vymění buďto za kvalitnější dvojsklo s nižším koeficientu prostupu tepla (U), nebo za moderní trojsklo, které zajistí opravdu příjemnou tepelnou pohodu. Každá z těchto variant má svá specifika, ale každopádně šetří energie.
Okna hliníková a střešní jsou samostatnou kapitolou v zateplení, ale vzhledem k již vyšší kvalitě těchto typů oken jsou už na počátku většinou osazena kvalitními trojskly.
Názorný výpočet úspor
U menšího rodinného domku činí roční náklady na topení např. 26 280 Kč. Z této částky je přibližně 36% ztrát okny, což obnáší 9 461 Kč. Po výměně běžného starého skla za termoizolační dvojsklo se sníží náklady na topení o 20%, což je úspora 5 676,- Kč za rok. Náklady na vytápění tak činí 20 604,- Kč. Při investici 34 600,- Kč do zateplení celého domu je návratnost cca 6 let. Kalkulace nebere v úvahu zvyšování cen energií.
Stůjte nohama pevně na zemi
Pokud někdo čeká, že energie budou v budoucnosti zlevňovat, nemusí možnost zateplování oken od firmy Apis využít. Ovšem ti ostatní, kteří stojí pevnýma nohama na zemi, budou zateplením oken velmi potěšeni. Vždyť tepelná pohoda a menší nervy při obdržení vyúčtování energií za úvahu určitě stojí. Jedná se o investici, která se vrací a pokud má někdo problém s financováním výměny zasklení starších oken, je rozumné využít konzultace s firmou Apis- zateplování oken, s.r.o.. Řešení se najde pro každého - buď platbou na splátky přes finanční ústav, nebo přes firmu, anebo se u některých typů oken dá využít program Zelená úsporám Light.
Stačí zavolat zdarma na číslo 800100307 a pracovníci firmy Apis vám rádi poradí.