Věčný problém s koupelnou Zobrazit fotky zobrazit 4 fotky Pokud plánujete rekonstrukci bytového jádra, čeká vás také vyběr toho správného koupelnového vybavení. Nejdříve budete dlouho přemýšlet o nejlepší variantě řešení vaší budoucí koupelny. Poté začnete váhat, zda si pořídit vanu či sprchový kout nebo zda vámi vysněná dlažba je vhodná do nové koupelny. Po několika návštěvách specializovaných prodejen, v nichž uvidíte nepřeberné množství nápadů a kombinací, se přestanete orientovat v nabízeném zboží a znovu a znovu změníte názor. Poradíme vám, čtěte pozorně.

Pokud při nákupech koupelnového vybavení narazíte na opravdového odborníka, který své práci rozumí, máte vyhráno. Přesto je dobré vědět pár základních informací. Proto jsem se vypravila do jedné českobudějovické prodejny zařízení koupelen. Sídlí na Novohrdské ulici číslo 9, v Českých Budějovicích a její název zní Akuterm Tina s.r.o. a popovídala jsem si s jedním z odborníků Tomášem Křečkem.

Mnoho lidí dnes volí sprchové kouty. Šetří čas a především pro starší a méně pohyblivé občany je vstup do koutu bezproblémový a daleko snazší.
„Rozměry sprchových zástěn i vaniček jsou dva nejrozšířenější a to sice 80x80 a 90x90 cm. Rozdíly jsou jasně ve výplních zástěn. Rozlišujeme dva typy plastové a skleněné (tvrzené sklo). Výhoda plastové zástěny je ta, že je levnější a sprchový kout je celkově lehčí. Skleněná zástěna vypadá bytelněji, na druhou stranu je ale dražší a pochopitelně i celkově těžší. Výrobci nabízejí výplně plastových zástěn většinou ve 2 odstínech. U skleněné zástěny můžete vybírat až ze 4 dekorů. Pochopitelně vždy záleží na kupní síle zákazníka a na jeho vkusu.“

Jak je to s údržbou?
„Nároky na údržbu se nijak neliší. Nejde říci, že by byla skleněná zástěna na údržbu náročnější než plastová, nebo naopak. Záleží spíše na dekoru. Dekor v podobě například kapek se udržuje daleko lépe než čiré sklo, kde se časem objeví stopa po vodním kameni, který je samozřejmě možno odstranit speciálním přípravkem.“
Hodně lidí si neví rady s výběrem sprchové vaničky. Asi nejčastější obavy se týkají pevnosti. Jak je to s možností prošlápnutí?
„Tady zákazníci nemusejí mít strach u žádného z výrobců, protože se provádějí atesty. My nabízíme výrobky od především od firem RAVAK a VAGNERPLAST. Tito výrobci mají atesty, které zaručují, že vaničky vydrží abnormální zátěž.“

Jaké typy sprchových vaniček jsou k dostání a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
„Výrobci uvádějí na trh vypěněné vaničky, vaničky na nohách a vaničky k zapuštění. Jednoznačná výhoda vypěněné vaničky je velmi snadná a rychlá instalace. Pokud to řeknu hodně lidově, tak stačí přišoupnout do rohu, objet silikonem a je po starosti. Ale i vaničky na nohách a k zapuštění mají svou výhodu. Vanička se vlastně jen zapustí a může se obložit obkladem a máte to v designu celé koupelny. Samozřejmě dají se koupit i panely k většině sprchových vaniček.“


Jak je to s vanami? Jaký je o ně zájem?
„Vany ještě v zapomění neupadly. A nemyslím si, že by jim to hrozilo! V současné době se ale nejvíce prodávají vany rohové a polorohové. Ty jsou nejžádanější. Pomalu se upouští od van klasických. Rohové a polorohové vany mají tu výhodu, že svému majiteli uspoří místo. V panelákových bytech přeci jenom není takový prostor, takže přicházejí na řadu vany menších rozměrů. Co se týká van klasických – pokud už se zákazník rozhodne pro takový typ vany, tak jde ale o vanu větších rozměrů.“

Jak je to s materiálem, ze kterého jsou vany vyráběné?
„Jednoznačně vedou vany akrylátové. Zákazníci si je vybírají až v 95%. Upouští se od van smaltovaných. Důvodů je několik. S akrylátem se dá krásně pracovat. Dá se z něho jednoznačně vylisovat několik tvarů, například už zmíněné rohové a polorohové vany. To vám ze smaltové vany už dnes nikdo nevyrobí. Akrylátová vana je navíc lehčí než smaltová, tudíž vám nabízí jednodušší manipulaci. Co se týká údržby i tady akrylátová vana vede. Pokud se vnitřek akrylátové vany poškodí jednoduše se vybrousí. U smaltu je to opět veliký problém.“
Vy se zabýváte také prodejem obkladů a dlažby. I toto zboží patří do koupelny.
„V poslední době, alespoň co se týká našeho sortimentu, se opět vrací ve vynikající kvalitě Polsko a Španělsko. Dnešní trh nabízí širokou škálu koupelnových obkladů a dlažeb. Každý, kdo se chystá k nákupu, by si měl dobře rozmyslet, kam dlažba či obklad přijde. Je nutné vybírat podle míry odolnosti, umístění, míry ošupu atd. V mnoha případech se dá dlažba použít jako obklad, nedoporučuje se to naopak, tedy nepoužívat obklad jako dlažbu.“

Jak je to s venkovní - mrazuvzdornou dlažbou? Hodí se do interiéru?
„Venkovní dlažba se hodí do takových prostor v interiéru jako jsou chodby, maximálně garáže nebo jako výplň podlahy na balkonech či terasách. Venkovní mrazuvzdorná dlažba by měla být umístěna tam, kde se osvědčí, tedy na místech jako jsou příjezdové cesty, prostory před domem apod.“

Jaké je základní pravidlo pro výběr velikosti dlaždic a obkladů?
„Obecně platí jedna zásada – standardní velikosti obkladů nejsou. Ve specializovaných obchodech najdete různé velikosti. Když si ale představíte malý prostor, tak samozřejmě menší rozměr 25x40 nebo 20x30 vám opticky prostor zvětší. Pokud dáte do malého prostoru větší obklad nebo větší dlaždice větších rozměrů, zanikne efektní síla celého obkladu či dlažby v určité barvě.“

Při pokládce dlažby musíme počítat s určitými zbytky. Jak vybrat správné množství?
„Záleží na položení dlažby. To hraje velmi důležitou roli při výběru a nákupu. Samozřejmě při nákupu se musí počítat s prořezem. Pokud se dlažba pokládá normálně, klasicky za sebou, počítá se na prořez tak 10-13% navíc. Pokud se dává dlažba na koso tak je to 15-20%.“

Rozdíly mezi vanami

Akrylátové vany

• Možnost lisováhní různých tvarů
• Jde o lehčí materiál
• Jednodušší manipulace
• Při poškození vnitřku vany se poškozené místo vybrousí

Smaltované vany

• Poškození se dá jen těžko odstranit
• Je daleko těžší a tudíž manipulace je složitější
• Ze smaltu se vyrábí pouze klasické vany