Vlhkost domům neprospívá. Spodní voda nebo dešťovka dokážou po vniknutí do zdiva způsobit pěknou katastrofu. Od růstu plísní v interiéru až po narušení statiky. Jak na takové problémy vyzrát? Klíčová je hydroizolace spodní stavby, díky které dům neprovlhne.
Aby hydroizolační vrstva plnila svou funkci na 100 %, musí se na zdivo nanést bezchybně. Základem je příprava podkladu ještě před samotnou aplikací hydroizolační stěrky. Ukážeme vám, jak na to.
Připravte si nářadí na izolaci
Když se na izolování připravíte předem, půjde vám lépe od ruky. Hodit se bude především toto nářadí:
- Míchadlo na bitumen, ne klasické spirálové (jako u štuků, omítek, apod.), kvůli vysoké hustotě bitumenové izolační hmoty.
- Izolační nerezové hladítko s navařenými distančními kroužky. Ty pomůžou s nanesením správné tloušťky hydroizolace.
- Úhlová bruska na zbroušení rohů zdiva.
- Nerezová zednická lžíce nebo špachtle
- Žlábková lžíce, se kterou vytvoříte žlábek v maltě mezi napojením konstrukcí. Místo žlábkové lžíce lze použít i obyčejnou skleněnou lahev.
- Plochý štětec a malířská štětka, případně rounový válec – poslouží k aplikaci nátěrů i při penetraci zdiva.
Jak s hydroizolací postupovat
Ještě než se pustíte do práce, suterénní zdivo pečlivě zkontrolujte. Poničený nebo zašpiněný povrch se musí nejprve upravit, jinak by hydroizolace nefungovala správně. Kompletní postup vypadá takto:
1. Vyplnění spár
Veškeré díry, spáry nebo chybějící kusy cihel vyplňte. Na mezery menší než 5 mm použijte izolační hmotu webertec 915. Na větší mezery (≤ 10 mm) pak rychletuhnoucí těsnící maltu webertec 933.
Na styku základového pasu a suterénní zdi vytvořte fabion – žlábek. A to pomocí silnější vrstvy malty webertec 933. Nezapomeňte také zbrousit vnější rohy obvodového suterénního zdiva (z 90° na 45°) pomocí úhlové brusky.
2. Napojení asfaltového pásu na zdivo
Stávající asfaltový pás se musí trvale spojit s bitumenovou izolací. K tomu poslouží reaktivní hydroizolační stěrka webertec Superflex D2.
Asfaltový pás důkladně očistěte. Poté naneste plochým štětcem stěrku webertec Superflex D2 v pruhu 20–30 cm. Vytvořte minimálně 10 cm přesah nad asfaltový pás. Stěrku nanesete ve dvou vrstvách, mezi ně přidáte ztužující skelnou tkaninu R 131.
3. Penetrace podkladu
K přípravě penetrace smíchejte materiál webertec 915 v poměru 1:10 s vodou. Nátěr nanášejte přes celý povrch zdiva malířskou štětkou nebo rounovým válcem. Zasychat by měl asi 1 až 2 hodiny, v závislosti na savosti podkladu a externí teplotě.
4. Scratch vrstva neboli záškrab
Jde o tenkou vrstvu hydroizolace. Ta vyplní póry ve zdivu a eliminuje vznik ‚‚puchýřů‘‘, které můžou finální izolaci poškodit.
5. Nanesení hydroizolační hmoty
Hydroizolaci webertec 915 naneste hladítkem ve vrstvě 3 mm. Rýhy po distančních kroužcích se zahlazují opačnou stranou hladítka.
6. Ochrana hydroizolace proti náporu vody
Nově provedenou izolaci může ohrozit tlaková voda nebo intenzivní srážky. Je proto vhodné ji zpevnit perlinkou R 131. Vmáčkněte perlinku do povrchu stěrky s přesahy jednotlivých pásů 10–15 cm. Po částečném vyschnutí zakryjte perlinku konečnou vrstvou hydroizolace.
Finálním krokem je ochrana hydroizolace proti mechanickému poškození. Bitumenová stěrka totiž i po vyzrání zůstane elastická a měkká na povrchu. Sama o sobě tak špatně odolává například tlaku zeminy nebo kamenů.
Pokud chcete suterén vytápět, zakryjte hydroizolaci pomocí desek z extrudovaného polystyrenu nebo Perimetru. Bitumenovou stěrku přitom můžete použít i jako lepidlo, které zubovým hladítkem nanesete na celou plochu polystyrenu, před použitím je ale nutné ji smíchat s práškovým urychlovačem. Máte nevytápěný sklep? Pak vám místo výše zmíněných izolačních desek postačí nopová folie. Nezapomeňte, že nopy musí vždy směřovat ven od izolované konstrukce.
Rozhodli jste se pro hydroizolaci, ale nevíte si rady s postupem? Obraťte se na specialisty z technické podpory Weber. Zdarma vám poradí s realizací a spočítají potřebné množství materiálu, i s cenou.