Filtrace je srdce každého bazénu. Kartušová se hodí spíš pro menší nebo málo používané bazény. Pokud chcete mít opravdu průzračnou vodu bez velkého starání, vyberte pískovou filtraci s dobrým výkonem. Chcete co nejméně práce s údržbou? Myslete i na kombinaci se systémem desinfekce.
Filtrační jednotka zachytává nečistoty ve vodě
U kartušové filtrace prochází voda přes papírovou filtrační vložku. Je to vlastně válec papíru navrstvený do kruhu jako harmonika. Filtrační vložku musíte několikrát za měsíc vyjmout a proprat. Protože se postupně opotřebovává, párkrát během sezóny ji musíte vyměnit. Kartušová filtrace je levnější, ale hodí se pouze do malého bazénu.Z hlediska výkonu, kvality i pohodové údržby je jednoznačně lepší písková filtrace. Voda ve filtrační jednotce prochází vrstvou písku a zbavuje se přitom řas, mikroorganismů a jiných drobných nečistot. Čistí se tedy způsobem, který v přírodě běžně funguje tisíce let.
Myslete nejen na pořizovací cenu, ale i na životnost a provozní náklady
Ne každá filtrace toho vydrží stejně. Je lepší pořídit raději kvalitní výrobek, se kterým nejsou starosti a vydrží vám roky, než koupit něco provizorního a po pár sezónách měnit.Své zkušenosti s tím má třeba Michal Vlášek, který pochází z bazénářské rodiny. Už dvě generace vyrábí v Roudnici nad Labem laminátové bazény:
„Děláme věci tak, aby vydržely. Bazény vyrábíme z poctivých materiálů a chceme, aby tím pádem i vybrané příslušenství mělo co nejlepší poměr ceny a kvality. Když k nám lidé přijedou do bazénového centra, ukážeme jim značky, které se nám za ty roky osvědčily i jejich levnější varianty. Už když si ty dva výrobky prohlédnete a potěžkáte, poznáte, který z nich se nejspíš rozbije hned po záruční době a který bude sloužit roky,“ říká Michal z firmy Bazény Relax.
Dbejte na to, ať má filtrace dostatečný výkon
Jinak totiž nebude stíhat vodu čistit dostatečně a může se vám stát, že bazén zezelená. Dokonce je užitečné, když je výkon filtrace trochu silnější, než by musel.Jak silná by tedy filtrace měla být?
Například do menšího zapuštěného bazénu s rozměry 4,5 m x 3 m x 1,2 m se hodí filtrace o výkonu 6 m3 za hodinu. Když pořizujete větší bazén pro rodinu s délkou 6 m a hluboký tak, aby se do něj dalo skákat, potřebujete už filtraci 9 m3 za hodinu. A pokud plánujete pořádnou rozplavbu pro rodinu s více dětmi třeba s délkou nad 6 m, bude filtrační jednotka muset být ještě silnější.
Chcete ušetřit práci s údržbou? Dejte si do bazénu slanou vodu
Kromě filtrace budete vždy nutně potřebovat i systém desinfekce vody. Liší se mimo jiné třeba v náročnosti.„Víme, že lidé se chtějí koupat. Ne běhat kolem bazénu s testery, měřit pH vody a dávkovat bazénovou chemii,“ vypráví bazénář Michal Vlášek. Nejlepší zkušenosti z hlediska čištění vody prý má s kombinací pískové filtrace a desinfekce slanou vodou:
„Sůl nadávkujete na začátku sezóny, nastavíte potřebnou výkonnost, a dál už se vše řídí samo. Jediná vaše starost je jednou za čas proprat písek ve filtrační jednotce. A navíc je to zdravější řešení než klasické chlorové tablety.“
Desinfekce slanou vodou se velmi dobře hodí pro laminátové bazény. Nemají v sobě totiž žádné kovové prvky. Sůl totiž postupem času dokáže poškodit i nerez, a kovové schůdky do vody by vám tak mohly zrezivět.
Bazén zdaleka nemusí dát tolik práce, jak se říká. Důležité je vybrat si ho u dobré firmy. Investice do kvalitního vybavení se vám brzy vrátí na pohodlí i provozních nákladech.