Investice do lepidla na obklady a dlažbu je vždy z celkového pohledu na realizaci obkladu doslova zanedbatelná. To ale neznamená, že výběr lepidla lze brát na lehkou váhu. Není totiž jedno čím lepíte a jakým způsobem. Navíc v jakém prostředí. Když se totiž odtrhne či praskne střep dlažby v ceně významně přesahující tisíc korun, vinu může nést právě špatně vybrané lepidlo. Následná oprava zcela jistě překročí rozpočet, který byste normálně investovali do kvalitního produktu včetně práce. Jaká lepidla jsou tedy k dispozici a k čemu se nejlépe hodí?
Fliesenkleber N
V případě, že potřebujete lepit běžný obklad nebo dlažbu, a to pouze v interiéru, ale samozřejmě chcete, aby se s lepidlem dobře pracovalo, aby nesjíždělo, vyplnilo všechny nerovnosti a bez problémů se přichytilo na podklad, můžete si vybrat lepidlo Knauf Fliesenkleber N. Je to základní cementové lepidlo třídy C1T, kterým dobře přilepíte keramické a bělninové savé obklady a dlažbu do tloušťky 10 mm. A to v případě, že i podklad bude savý. Nelze jej používat pro lepení slinuté dlažby, sklokeramiky a obkladů z přírodního kamene. Stručně řečeno Fliesenkleber N je univerzální lepidlo pro základní lepení.
Easykleber (C2T)
Jste stále v situaci, kdy chcete lepit obklad a dlažbu v interiéru, možná i v nějakém krytém exteriéru. Budete lepit klasické keramické obklady (dlažbu), případně i slinutou dlažbu (obklad), ale jen malého formátu, to znamená maximálně do velikosti 30 x 30 cm. V tomto případě si můžete vybrat lepidlo Easykleber. Jeho receptura je na rozdíl od základního lepidla již chemicky vylepšená, což se projevilo mimo jiné tím, že máte k dispozici snížený skluz lepidla a prodlouženou dobu zavadnutí.
Flexkleber (C2TE S1)
Při lepení obkladů a dlažby v interiéru a stejně tak v exteriéru, tedy v místech s vyšším teplotním a vlhkostním namáháním již musíte klást na lepidlo vyšší nároky. Takové lepidlo musí být hlavně mrazuvzdorné a flexibilní, tedy přizpůsobivé, ale musí se ním tak jako tak dobře pracovat. Vyberte si v těchto případech lepidlo Knauf Flexkleber. Přilepíte s ním nejen všechny druhy keramických a slinutých dlažeb a obkladů, ale také materiály z přírodního tmavého nebo umělého kamene. Flexkleber dobře drží na betonu, XPS, EPS, na sádrové omítce, sádrokartonu i na starých obkladech. Dlažbu s ním spolehlivě položíte nejen v koupelně, ale i na venkovní terase. Praxí vyzkoušená receptura cementového lepidla poskytne kromě vysoké přídržnosti, sníženému skluzu, prodloužené doby zavadnutí také jednu příjemnou vlastnost navíc – smykovou pevnost. Jestliže se připravujete lepit dlažbu či obklad na savý podklad (beton, omítka, cementová omítka apod.), můžete Flexklebrem lepit také velké formáty. Velikost formátu není vlastně důležitá, obvykle se lepí od 60 x 60 cm až po 60 x 120 cm, ale mnohem důležitější je, aby se vlhkost mohla dostat do podkladu, jinak by totiž lepený spoj mohl mít problémy (zejména uprostřed střepu). U všech velkých formátů vždy doporučujeme aplikovat lepidlo metodou Buttering Floating, to znamená nanášení lepidla na střep i podklad a to celoplošně. Cílem je, aby ve spoji nevznikla žádná vzduchová dutina, která by mohla později zapříčinit prasknutí střepu nebo jeho mechanické poškození. Flexkleber je lepidlo vhodné do všech typů koupelen a wellnessů, kuchyní, chodeb, na venkovní terasy, balkony apod. A co je také podstatné, můžete jej použít pro lepení dlažby v kombinaci s podlahovým vytápěním.
Flexkleber Weiss
Luxusní lepení zažijete s flexibilním bíle zbarveným lepidlem Flexkleber Weiss. Lepidlo je totiž díky svému zbarvení určeno pro lepení barevného nebo bílého kamene, mramoru, čediče, žuly anebo mozaiky. Barva není nikterak samoúčelná, ale díky ní se podklad neprobarvuje, a proto zůstává jasný a zářivý. Lepená dlažba dosáhne vždy dlouhodobě nejlepšího vzhledu. Flexkleber Weiss si můžete zvolit i pro lepení skleněných obkladů, ozdobných prvků, sklokeramiky, nebo desek z přírodního či umělého kamene a pochopitelně i slinuté dlažby. Lepidlo má velmi podobné vlastnosti jako klasický Flexkleber, proto je vhodné do interiéru i exteriéru, pro malé i velké formáty, ale řemeslníci oceňují hlavně jeho přizpůsobivost. Má velmi příjemnou až máslovou konzistenci, díky ní netahá při nanášení za ruku, a práce s ním jde dobře od ruky. Střep perfektně drží a neklouže. Kvalitou patří Flexkleber Weiss na špičku ledovce mezi flexibilními lepidly.
Flexkleber Universal (dříve Schnell)
Jeho doménou jsou velké formáty. Flexkleber Universal je skutečně rychle tuhnoucí lepidlo s velmi jemnou konzistencí, která usnadňuje natahování lepidla na střep libovolné velikosti. Přesto lepidlo ihned velmi dobře drží formu a nesjíždí ze stěny. Jeho rychlost tuhnutí je výhodou při lepení velkých formátů, protože díky ní lepidlo výborně a včas proschne v celé ploše (včetně ploch opatřených hydroizolačním nátěrem). Nemůže tedy nastat situace, že by v nějakém místě nedohydratovalo, což by později mohlo vyústit až k degradací spoje. Při lepení jen musíte pamatovat na to, že jakmile si lepidlo připravíte, do dvaceti minut jej musíte natahovat. Lepení podlah s Flexklebrem Universal má i další praktickou stránku – podlaha je pochozí po 3 hodinách, proto s ním můžete velmi dobře provádět třeba opravy již hotové a poškozené dlažby. Dokonce s ním můžete přilepit vodotěsnou oddělovací tkaninu Knauf Hydroflex, se kterou vytvoříte nejprve hydroizolační vanu v koupelně, přičemž po třech hodinách můžete celý prostor obkládat. Úspora času je extrémní. Dodejme ještě, že je to deformabilní flexibilní lepidlo s deklarovaným parametrem C2FT S1 pro univerzální použití u všech druhů obkladů a dlažeb.
Nanášecí tloušťky lepidel by se měly pohybovat od 2 do 25 mm (před pročesáním hřebenem) a je třeba je přizpůsobovat tloušťce obkladu. Je nesmyslné mít silnostěnnou dlažbu nebo obklad a nanášet 2mm vrstvu lepidla a naopak. V principu má teplotní roztažnost materiálu vyrovnat právě tloušťka flexibilního lepidla. Když je tedy tloušťka lepidla malá, je logicky efekt vyrovnávání roztažnosti omezený.
Jaké jsou nejčastější chyby při lepení obkladů a na co si dát pozor?
- Nedostatečná tloušťka nanesené vrstvy lepidla.
- Nedostatečně podlepená plocha.
- Nesprávně zvolené lepidlo v případě podlahového vytápění – vždy se musí provádět lepení dlažby výhradně flexibilním lepidlem.
- Obecně se nevěnuje náležitá pozornost celému souvrství. Na sádrovou stěrku nemůže například přijít cementové lepidlo, ale je třeba podklad nejprve penetrovat, například penetrací Knauf Estrichgrund nebo Spezialhaftgrund.