Základ betonové zahradní architektury představují bloky pro opěrné zídky a zdi, zpevnění svahů či vytváření oddělených ploch, kam patří třeba i palisády či obrubníky. Tradiční stálicí je i betonová dlažba a další betonové výrobky určené pro zahradu. Betonová zahradní architektura je určena pro zkrášlení zahrady bezúdržbovými prvky a dosažení praktického užitku všude, kde je to třeba. Kombinovat lze různě probarvené materiály, nebo se můžete držet jednotného stylu.
Opěrné zdi a zídky GARDEN STONE
Systém zahradních opěrných zdí GARDEN STONE je určen pro okrasné zdi a zídky, dělící stěny, zídky pro překonání výškového rozdílu a další účely. Jednotlivé terasy mezi zídkami lze účelně propojit začleněním schodiště. GARDEN STONE umožňuje i vytváření vypouklých a vydutých oblouků, zaoblení a rohů, lze jím i zvýšit záhony.Stavba takové zdi je velice jednoduchá. Využijeme zámku na spodní hraně bloků. Položení je přesné, přitom automaticky vzniká odskok každé řady o 15 mm, čímž vytvoříme mírný náklon proti svahu a zeď tak stabilizujeme. Jednotlivé bloky váží 9 kg a umožňují tak snadnou a rychlou manipulaci při výstavbě. Na sebe smíme skládat maximálně 9 vrstev, jednotlivé zídky tedy nesmí být vyšší jak 90 cm. V opačném případě by již byla ohrožena stabilita. Bloky jsou nabízené se štípaným či hladkým povrchem, ve více základních barevných provedeních. Bloky GARDEN STONE jsou nabízené i v úpravě „grind“ - opět se štípaným či hladkým povrchem.
Základ zídky je doporučován široký 50 cm a hluboký 15 až 20 cm. Na dno takto hlubokého výkopu se ukládá 5 cm silná ložná vrstva písku či štěrkopísku a na ni ukládáme první, takzvaně „utopenou“ řadu bloků GARDEN STONE. Velmi důležitá je nivelace první ložné řady do naprosté roviny, pomůžeme si vodováhou a gumovou paličkou. Každá dokončená vrstva (řada) vždy vyžaduje zhutněný zásyp, který se provádí do vzdálenosti 30 cm za zdí. Ideální je zásypový štěrkopísek, nesmí se používat běžná zemina či ornice. Při výstavbě je velmi praktickou pomůckou „montážní svěrka.“ Další řady vždy pokládáme odskokem o polovinu prvku spodní vrstvy (stejně jako běžnou cihelnou vazbu). Tak jsou jednotlivé vrstvy díky zámečku vzájemně zajištěné, aniž bychom museli použít jakékoli pojivo. Výstavba probíhá suchou cestou, bez malty či betonu. Jednotlivé bloky se pokládají odzadu zaklesnutím zámečku na zadní hraně bloků spodní řady a položením pohledovou částí směrem dopředu. Teprve poslední řada se doporučuje lepit mrazuvzdorným tmelem či silikonem, nezbytné to však v zásadě není.