Řeč je o lehčeném betonu, jehož využití je opravdu široké. Musí se však použít správně, na vhodném místě a vhodným způsobem. Potřebujete například vyrovnat podlahy, trámové a nebo klenbové stropy, případně jiné stavební konstrukce, aniž byste je příliš zatížili? A oceníte navíc i bonus v podobě tepelně izolačních schopností lehčeného betonu?
Ekostyren, nejdůležitější součást Ekostyrenbetonu
Materiál jménem Ekostyren je nejdůležitější součástí lehčeného betonu zvaného Ekostyrenbeton. Za tímto tak trochu prapodivným názvem se přitom vlastně ukrývá „obyčejný“ polystyren. I když vlastně neobyčejný. Polystyren je totiž pro lehčené betony ideální materiál, jelikož má uzavřenou strukturu a nenasákne vodu. Beton vylehčený polystyrenem je proto lehký.
Ekostyren je tedy plnivem (přísadou), které je určené do lehkých tepelně a zvukově izolačních betonů. Jde o speciálně upravenou drť pěnového polystyrenu, která se snadno mísí s vodou, cementem a pískem. Ekostyren je přitom vyráběn na bázi recyklovaného odpadního polystyrenu. Smáčivost jednotlivých granulí zajišťuje obalení vhodnými smáčedly a vysoušedly, která zároveň odstraní elektrostatický náboj. Je tak dosaženo snadné míchatelnosti v běžných mechanizačních prostředcích (běžné míchačky na stavební hmoty), přičemž po vylití se jednotlivé granule ekostyrenu rozprostřou homogenně v celé vrstvě betonu. Určitě není možné pouze vzít laicky například polystyrenové izolační desky, nadrtit je a přidat do betonu.
Použít přitom můžeme tento lehčený beton prakticky kamkoli, ovšem musíme vědět, že nesnese bodové zatížení a proto musí být shora opatřen jakoukoliv vrstvou, která roznese případné bodové zatížení do větší plochy.
I beton může být výborným tepelným izolantem
V každém případě pak Ekostyren beton dokazuje, že i beton může být výborným tepelným izolantem, záleží pouze na jeho obsahu. A pokud do něj přidáme právě podstatný díl pěnového polystyrenu, máme vyhráno. A právě tak vznikla značka Ekostyren. Pro lehčený beton přitom platí právě s ohledem na jeho tepelně izolační vlastnosti obecné pravidlo, že čím lehčí materiál použijeme, tím bude lépe izolovat a naopak. Čím více polystyrenu, tím lepší tepelně izolační vlastnosti. Ale také tím méně odolává v tlaku. Je proto vždy třeba vyrobit takový tepelně izolační beton, který bude splňovat naše požadavky. Preferujeme-li tepelně izolační schopnosti, vyrobíme ekostyrenbeton v těch lehčích variantách, požadujeme-li naopak vyšší pevnost v tlaku, musíme vyrobit ekostyrenbeton v těch těžších variantách.
Je třeba roznést bodové zatížení na větší plochu
Vylehčení betonu ekostyrenem může přinést finanční úspory. Jedinou stinnou stránkou takového betonu je neschopnost odolávat bodovému zatížení a proto musí být shora opatřen jakoukoliv vrstvou, která roznese případné bodové zatížení do větší plochy. Tou vrstvou zpravidla bývá cementový potěr, nebo anhydrit. V případě, kdy nechceme příliš zatěžovat např. stropní konstrukci, mohou být roznášecí vrstvou např. OSB desky, nebo lamely plovoucí podlahy, případně dlažba.
Přednosti polystyrenbetonu:
- Nezatěžuje stavební konstrukce (200 až 900 kg/m3), plné 10-ti litrové vědro bude vážit pouze od 2kg do 9 kg podle toho, jakou recepturu zvolíme
- Ekostyrenbeton je až 12x lehčí (běžné lehčené betony cca 4 krát) než klasický beton
- Při malé objemové hmotnosti má relativně dobré mechanické vlastnosti (pevnost v tlaku 0,3 až 1,8 Mpa)
- Rychle tuhne (další vrstvu lze pokládat již za 24 hod.)
- Má výborné tepelně izolační vlastnosti (od 0,057 do 0,235 W/mK) a zároveň částečně umí utlumit kročejovou izolaci, avšak do skladby podlah stropů je zapotřebí ještě zakomponovat vrstvu kročejové izolace
- Je požárně odolný (od 700 kg/m3 nehořlavý)
- Je vysoce elastický (pohlcuje rázy), netříštivý
- Je ekologický a hygienicky nezávadný (proto má právě Ekostyrenbeton v názvu EKO)
- Odolává hlodavcům a plísním
- Má dobrou čerpatelnost (až 60 m do výšky a až 140 m vodorovně)
- Dosáhneme s ním vysoké produktivity práce a nízkých výrobních nákladů
Aplikace Ekostyrenu
Při výrobě Ekostyrenbetonu stačí smísit Ekostyren v běžné míchačce na stavební hmoty s vodou, cementem a pískem. A přesně takto jednoduše vznikne lehčený beton, konkrétně Ekostyrenbeton. Dále se s materiálem pracuje jako s běžnou vyrovnávací betonovou vrstvou včetně stahování latí.
Vyrobený materiál se pak používá pro rekonstrukce a půdní vestavby, pro vytvoření spádové vrstvy ploché střechy, jako výplňová tepelně izolační vrstva pro stropy, terasy a podlahy a to především na všechny vodorovné konstrukce. Využití však najde všude, kde potřebujeme vyrovnat jakoukoli nerovnost a přitom nezatížit konstrukci domu.