Teplo ušité na míru

Teplo ušité na míru

Teplo už dávno není jen výsadou, kterou se může pochlubit sluníčko. To, co kdysi bylo komfortem, je dnes standardem. Teplovodní topení se poprvé objevilo v 17. století a dnes představuje nejběžnější způsob topení. Moderní bydlení by mělo vyhovovat nejen ze zdravotní stránky, ale jeho součástí by mělo být i úsporné hospodaření s energiemi. Proto umět si vybrat je stejně důležité jako mít nohy v teple.

Vzduch je kolem nás, tak proč ho nevyužít

Vzduch je kolem nás, tak proč ho nevyužít

Venkovní vzduch je neomezený a bez dalších investic nejdostupnější zdroj tepla pro tepelná čerpadla systému vzduch / voda, která se dosahovanou úsporou vyrovnají tepelným čerpadlům země / voda (odebírajícím teplo ze země).
Díky kompaktnímu provedení přístroje je montáž tepelných čerpadel vzduch / voda velmi rychlá, snadná a díky absenci zemních prací (vrty, plošné kolektory) i levná.

Investice do bojleru se rychle vrátí

Investice do bojleru se rychle vrátí

Mnoho domácností využívá pro ohřev užitkové vody osvědčené bojlery. Ale co když zastaralý model selže? Jaký je aktuální výběr a jaké jsou v nabídce parametry a rozměry? Čím se jednotlivé typy liší a jakým způsobem probíhá ohřev vody?
Nejvýhodnější situace je, nejsme-li omezeni prostorem určeným pro bojler. Pak můžeme jednoduše vybírat a zvolit nejvhodnější a nejekonomičtější variantu. Podle čeho a z čeho budeme vybírat?

Jaké zvolit vytápění bytu?

Jaké zvolit vytápění bytu?

Volba způsobu vytápění bytu patří k nejdůležitějším rozhodnutím. Vždyť tepelná pohoda zaujímá hned po příjmu potravy druhé místo na žebříčku lidských potřeb. Trh nám dnes nabízí širokou škálu nejrůznějších typů a způsobů vytápění, na které můžeme hledět z několika hledisek, které se navíc vzájemně prolínají. Většinu druhů vytápění lze díky moderním technologiím realizovat nejen v nových a renovovaných objektech, ale i do stávajících bytů a domů a to jako nedělitelnou součást stavební konstrukce, nebo jako samostatnou otopnou plochu. Jaké přednosti který typ má?

Domácí teplo netvoří jen rodinná pohoda

Domácí teplo netvoří jen rodinná pohoda

Také patříte k obdivovatelům starých osvědčených zdrojů tepla a k těm šťastlivcům, kteří měli možnost okusit příjemné teplo sálající z pece obložené kachli? Kdo by si nepamatoval na příjemně vyhřátá záda, když přišel z koulovačky celý promáčený a babička ho „zahnala“ vyhřát na pec a s čajem s citronem se člověk hned cítil blaze, nehrozilo žádné prochladnutí a hlavně – teplo na peci vydrželo hóóódně dlouho!

Zatopme si efektivně i levně

Zatopme si efektivně i levně

Teplotně vydatné léto je u konce a zimní měsíce už pomalu začínají klepat na dveře. Nastal tedy nejvyšší čas zhodnotit, zda je topení v našem domě na dny plné mrazu dostatečně připraveno.
Pokud je náš zdroj tepla výkonný, můžeme si položit ještě otázku, zda je topení v našem domě také ekonomické. Rozhodnout se, zda si ponechat kotel na pevná paliva, nebo raději pro topení zemním plynem či některým z alternativních způsobů vytápění, však není jednoduché. Zvážit totiž musíme mnoho okolností, které jsou u každého uživatele individuální.

S topením začněme od podlahy

S topením začněme od podlahy

Neviditelné topení. Tak by se s trochou nadsázky mohlo nazvat podlahové vytápění, které nás i přesto, že je nemáme na očích, může svými vlastnostmi velmi příjemně překvapit.
O podlahovém vytápění mnozí odborníci hovoří jako o zdroji tepla pro budoucnost. I když je zabudované v podlaze, vytápění tímto způsobem je nejen mnohem efektivnější, ale také energeticky méně náročné než klasické metody ohřívání vzduchu v bytě.

Radiátor - teplo, po jakém toužíte

Radiátor - teplo, po jakém toužíte

Způsoby, jimiž si lidé zajišťují teplo, prošly od úsvitu dějin mnoha proměnami. Kromě otevřeného ohniště, krbů, kachlových kamen či vynálezu centrálního topení patří k základním kamenům vývoje vytápění také speciální těleso, které dostalo název radiátor. První litinový radiátor byl údajně vyroben v druhé polovině 19. století americkým průmyslníkem Williamem Baldwinem.

Tepelné čerpadlo - energie přírody přeměněná na teplo

Tepelné čerpadlo - energie přírody přeměněná na teplo

Zatímco ve vyspělých zemích světa se tepelná čerpadla pro vytápění domů i ohřev vody využívají zcela běžně již desítky let, u nás nejsou zatím tak rozšířena, jak by si zasloužila. Přitom z 1kWh spotřebované energie dodává tepelné čerpadlo 3 - 4 kWh tepelné energie a oproti klasickým systémům vytápění a ohřevu vody jsou energetické náklady třetinové až čtvrtinové. Navíc se jedná o zcela ekologický systém vytápění, který je podporovaný státem dotacemi.

Víte opravdu všechno o krbových kamnech?

Víte opravdu všechno o krbových kamnech?

Chcete si dopřát pohodlí své chaty nebo chalupy celoročně? Nebo si prostě zpříjemnit dlouhé zimní večery pohledem do plamenů a přitom si užívat nezaměnitelného tepla živého ohně? Pak si pořiďte krbová kamna.
Současná nabídka výrobců krbových kamen je velmi široká a to jak z hlediska technické kvality, tak celkového designu. Podle náročnosti požadavků se jejich cena pohybuje od několika tisíc až po několik desítek tisíc.

Jak uspořit náklady na vytápění?

Jak uspořit náklady na vytápění?


S nadcházející topnou sezónou mnozí z Vás možná přemýšlí o rekonstrukci topení.
Chcete ušetřit náklady na vytápění?
Proč vyměnit starý topný systém za nový? Jaký druh vytápění zvolit vzhledem k Vašim požadavkům a umístění Vašeho domu?
Odpovíme Vám nejen na tyto otázky...

Když kotel doslouží

Když kotel doslouží

Oproti svým předchůdcům mají nové typy kotlů podstatně vyšší účinnost při využití paliva. Zatímco staré kotle dokázaly využít palivo jen asi ze 70%, u nejnovějších dosahuje účinnost až 95 % a tato úspora není pro rozpočet rodinného domu zanedbatelná.
K úniku tepla pláštěm již téměř nedochází. Běžně se uvádí ztráty pouze okolo 3%. Nové kotle jsou jednodušší na obsluhu, rozměrově menší a ekologické, protože do ovzduší uvolňují až o 60% méně škodlivin než kotle staré.

Jak využít větrnou energii?

Jak využít větrnou energii?

Zařízení na využití větrné energie k energetickým účelům urazila dlouhou cestu od chvíle, kdy se před dvaceti lety začaly objevovat první prototypy větrných elektráren. Větrné elektrárny dneška jsou moderní technologií se vším, co k tomu patří – lze je snadno sestavit, nainstalovat a zapojit do provozu. Větrné elektrárny se vyrábějí o výkonu od několika kW až po 3 500 kW, největší větrné elektrárny jsou i 100 m vysoké. Současné větrné farmy obsahují mnoho větrných elektráren o výkonu několika set MW.

Nejlevnější ohřev vody v bazénu

Nejlevnější ohřev vody v bazénu

Bazény se stávají vyhledávanými doplňky našich domovů. Pořídili jste si vysněný bazén a chtěli byste se koupat již na jaře?
Připravujete právě bazén na letní sezónu a toužíte mít vodu co nejdříve příjemně teplou na koupání? Chcete využívat bazén i když je sluníčko na pár dní pod mrakem?
Jednoduchou odpovědí na tyto otázky je instalace zařízení na ohřev vody v bazénu, pomocí něhož vytouženou koupací sezónu až ztrojnásobíte!

Znáte výhody elektrického podlahového vytápění?

Znáte výhody elektrického podlahového vytápění?

Elektrické podlahové vytápění se na první pohled jeví jako ideální zdroj tepelné energie v domácnosti. Současně však jeho použití vyvolává celou řadu otázek, zejména pak z pohledu provozních nákladů, neboť veřejnost vnímá elektrické vytápění obecně jako příliš drahé. Je tomu tak doopravdy?
Požádali jsme proto o rozhovor pana Ing. Rodana Michlíka z firmy DEVI, která se vývojem a produkcí topných elektrických podlahových systémů zabývá, aby nám některé nejasnosti vysvětlil.

Je elektrické vytápění levné?

Je elektrické vytápění levné?

Pokud jste si zvolili elektřinu pro vytápění svého obydlí nebo ještě váháte, pak nepřehlédněte následující řádky, které jsou určené právě pro Vás. Vybírat můžete z akumulačních kamen, elektrického topidla bez akumulace tepla nebo tepelného čerpadla. Jaký z těchto tří způsobů vytápění je nejvýhodnější?

Kolik stojí nízkoenergetický a pasivní dům?

Kolik stojí nízkoenergetický a pasivní dům?

Hodnocení energetické potřeby domu se děje mnoha různými způsoby. V německy mluvících zemích se začaly prosazovat úspory energií poněkud dříve než u nás a tehdy se z propagačních důvodů začaly domy různě nazývat. Pro domy s nízkou potřebou energie se používalo označení nízkoenergetické. A protože je zvykem hodnotit potřebu tepla na vytápění v kWh za rok přepočtenou na 1 m2, stanovilo se postupně, že dům je nízkoenergetický, pokud má potřebu tepla na vytápění nižší než 50 kWh/m2 za rok.

Přírodní materiály zažívají boom

Přírodní materiály zažívají boom

Pokud tíhnete k přírodním materiálům, konkrétně k přírodnímu kameni, pak je tento článek určen právě Vám. Společnost „Špiroch - Kollouch - malé stavby, krby z přírodních materiálů“ se zabývá speciálními stavbami z přírodního kamene. Pokud se chystáte například na stavbu venkovního či vnitřního krbu, kamenného baru, terária nebo plánujete nějakou speciální interiérovou úpravu z přírodního kamene a nevíte jak na to, tak právě v této firmě najdete ty pravé odborníky.

Dům, který umí spořit  II. díl

Dům, který umí spořit II. díl

Ceny energií neustále rostou a tak se každá česká domácnost snaží ušetřit kde se dá. Někteří z nás stále ještě zbytečně energiemi plýtvají. Mám na mysli například přetápění místností, velkou spotřebu vody, zbytečné svícení a neustále zapnuté spotřebiče. To vše zvyšuje spotřebu drahých energií.
Pokud si všechno pořádně uvědomíme a začneme šetřit na pravých místech, pak naše peněženka nebude tolik trpět. Jednou z možností je nízkoenergetický dům.

Dům, který umí spořit  I. díl

Dům, který umí spořit I. díl

Ceny energií neustále rostou a tak se každá česká domácnost snaží ušetřit kde se dá. Někteří z nás stále ještě zbytečně energiemi plýtvají. Máme na mysli například přetápění místností, velkou spotřebu vody, zbytečné svícení a neustále zapnuté spotřebiče. To vše zvyšuje spotřebu drahých energií.
Pokud si všechno pořádně uvědomíme a začneme šetřit na pravých místech, pak naše peněženka nebude tolik trpět. Jednou z možností je nízkoenergetický dům.