Vytápět rodinný dům plynovým a nebo elektrickým kotlem? Kdy se vyplatí elektřina a kdy plyn a proč?
Řešíte způsob vytápění své novostavby a nebo staršího domu? Investice do topné soustavy a kotle je významnou položkou rozpočtu, navíc pořízení kotle nás čeká vícekrát za život a i topnou soustavu budeme alespoň jednou, dvakrát měnit. Určitě se proto vyplatí tuto investici důkladně promyslet. V době, kdy jsou všude omílány a preferovány alternativní zdroje energie, je dobré uvažovat racionálně. Jejich hlavní stinnou stránkou bývají vstupní investice do technologií, ale též vysoké náklady na servis. Návratnost investice se tak prodlužuje až na samotnou hranici efektivnosti. Přitom se nabízí tradiční zdroje tepla. Vynechme nyní kotle na pevná paliva, biomasu a jiné technologie spalování (např. oleje apod.) a zaměřme se na srovnání plynu a elektřiny, které nabízejí vysoký uživatelský komfort, respektive nulovou pracnost. Kdy se vyplatí vytápění plynem a kdy elektřinou?
Srovnejte si dostupné možnosti a očekávaný komfort
Při výběru topného systému a kotle je třeba srovnat si dostupné možnosti s ohledem na očekávaný uživatelský komfort. Pokud máte k dispozici vlastní les a nevadí vám práce se dřevem, ba naopak, bude řešením dřevo, jinak jde ale o drahou surovinu a pracnost je nejvyšší. Přitom právě na na elektrickou rozvodnou síť je připojen každý dům, ale na plyn tomu tak není. Pokud však máte v domě plynovou přípojku, je nasnadě uvažovat o vytápění plynem. Vytápění plynem se totiž jeví jako nejlepší volba z hlediska vstupní investice do kotle, poměru ceny vytápění a uživatelského komfortu. Zajímavostí je, že právě cena plynu dlouhodobě klesá, navíc nabízí plynové kondenzační kotle výrazně vyšší uživatelský komfort než kotle na pevná paliva či biomasu. Nižší jsou také náklady na odvod spalin, kdy u moderních kondenzačních kotlů nepotřebujeme tradiční komín.
Přednosti vytápění plynem
Kromě nutnosti pravidelného přikládání nám též zcela odpadá starost s dopravou, skladováním a hlídáním kvality paliva a také vynášením popela. Využití kondenzační technologie a nízkoenergetických komponentů plynových kotlů v posledních letech natolik zvýšily účinnost vytápění plynem, že se investice do kondenzačního kotle u průměrného domu vrátí v podobě úspory na palivu již během čtyř let. Značný vliv na cenu vytápění plynem má přitom i volba jeho dodavatele, rozdíly v cenách totiž mohou představovat až desítky procent. Plyn je zároveň nejekologičtějším palivem, jelikož jeho spalováním nevznikají žádné emise pevných částic. Připočtěme možnost programování a ovládání topného systému na dálku a je podtrženo. V kombinaci s podlahovým nízkoteplotním vytápěním se navíc enormně sníží spotřeba plynu.Drahá elektřina, ale …
Oproti tomu vytápění elektřinou patří k nejdražším variantám vytápění a to i přes několika hodinový nízký tarif pro využití elektřiny v celé domácnosti. Předností tohoto vytápění je však komfort. Nemusíme se starat o palivo, odpadá nutnost plynových rozvodů, revizí spalinových cest a spotřebičů, jde o jednoduché a účinné zařízení, které již nic nespaluje a tedy nezatěžuje okolí jakýmikoli emisemi. Ovšem pro větší starší dům, ale i novostavbu, je elektřina opravdu drahým zdrojem tepla. Kdy se tedy vyplatí?Určitě jde o vhodný doplňkový zdroj tepla, určitě nebudou náklady na vytápění tak vysoké v dobře zateplených nízkoenergetických a pasivních domech.
Temperování a doplňkový zdroj tepla
Elektrokotle jsou předně ideálním zdrojem tepla pro protizámrazovou ochranu budovy, tedy pro temperování v době, kdy dům nevyužíváme. Nejčastěji to platí pro rekreační objekty (chaty a chalupy), ale i pro rodinné domy a byty, pokud jsme například na zimní dovolené či služební cestě, dlouhodobější práci mimo domov apod.Elektrokotel s termostatem zajistí vnitřní teplotu nad nulou bez ohledu na venkovní mrazy, moderní kotle lze navíc ovládat i na dálku. Jde o moderní luxus, který je možná až překvapivě dostupný. Za GSM modul ke kotli zaplatí zákazník cca 5 000 korun.
Jako doplňkový zdroj vytápění jsou elektrokotle vhodné vedle jakéhokoli hlavního zdroje tepla. Jen si musíme ohlídat náklady, aby investice do elektřiny nepřevážila. Komfort bezpracnosti se totiž často změní na lenost používat jiný, pracnější zdroj tepla. Jako doplňkový zdroj může elektrokotel pomáhat udržovat konstantní teplotu a nebo pomůže v době, kdy hlavní zdroj tepla nestačí, což platí hlavně pro tepelná čerpadla a soláry za silných mrazů. Velice populární je též kombinace elektrokotle a krbových kamen, stejně jako plynového kondenzačního kotle napojeného na podlahové vytápění.
Nízké pořizovací náklady, bezúdržbovost a vysoká životnost elektrokotle
Vedle vysoké ceny za elektřinu, která se stále zvyšuje, stojí klad nízké počáteční investice a vysoké účinnosti. Cena elektrokotlů začíná na hranici 20.000 korun a levná je i jejich instalace. Díky relativně jednoduché konstrukci se na tento typ kotlů navíc nevztahuje povinnost pravidelných revizí jako na ostatní zdroje vytápění. V elektrokotli se nespaluje a ani netlakuje, proto toto zařízení nepodléhá prakticky žádnému opotřebení, nemusí se pravidelně čistit ani seřizovat. Minimální jsou proto i náklady na servis a náhradní díly.Elektrokotle pro nízkoenergetické a pasivní domy
Určitě můžeme elektrokotel doporučit pro nízkoenergetické a pasivní domy, které mají nízké tepelné ztráty. Provoz elektrokotle je vyloženě drahý především u starších, nezateplených domů s vysokými nároky na spotřebu energií. U pasivních domů platí maximální hodnota tepelné ztráty 15 kWh/m2 ročně, u nízkoenergetických domů 80 kWh/m2 ročně a i to je již pro instalaci elektrokotle zajímavé číslo.Eelektrokotle pro byty
Určitě též můžeme elektrokotel doporučit pro malé byty a vůbec menší prostory. Platí, že čím nižší je potřebná spotřeba energie, tím výhodnější je pořízení elektrokotle. Obyvatelé bytu navíc ocení kromě malých rozměrů elektrokotle také jeho tichý provoz a možnost instalace na zeď bez nutnosti zajištění přístupu vzduchu a odvodu spalin. Elektrokotel lze instalovat prakticky kamkoli. A co víc, právě byty jsou nejčastěji vytápěné „dálkovým teplem“ vedeným z tepláren, což je naprosto nejdražší zdroj tepla na trhu a navíc jsou značné problémy s rozpočtem tepla v bytových domech na jednotlivé byty.Zdroj: www.thermona.cz