Sádrokarton můžeme použít téměř ve všech interiérech, svými vlastnostmi přitom dosahuje kvalit tradičních cihel. Tedy ne každý, ale zejména pro vysokopevnostní sádrokarton Habito H to platí určitě. Zároveň vám však poskytne vyšší míru flexibility, díky které si můžete s prostorem a jeho designem doslova hrát. Nejen proto se tento sádrokarton těší stále větší oblibě.
Ovšem kromě své flexibility láká sádrokarton také různými tvary, strukturou a možností použít libovolně barevné nátěry, se kterými můžeme vytvořit téměř jakýkoli design. V interiéru se pracuje se sádrokartony rychle a rekonstruovat či stavět s nimi můžeme pohodlně dokonce i v zimních měsících. „Navíc díky tomu, že jde o tenký materiál o tloušťce třeba jen 12,5 mm, získáte s ním ve srovnání s cihlou o trochu větší užitný prostor domácnosti,“ vysvětluje Robert Hošek, garant Centra technické podpory Rigips. Úsporu pak přinese také nízká hmotnost sádrokartonu, která usnadňuje manipulaci s ním a nezatěžuje nadměrně nosnou konstrukci stropu a statiku budovy.
Sádrokartonem rozdělíme prostor pomocí příčky
Pokud pak chcete rozdělit prostor, a získat tak například další místnosti, právě sádrokartonovými příčkami to lze velmi jednoduše a funkčně, bez jakékoli ztráty estetické dojmu z celého bytu. „Navíc můžete dutinu příčky využít k vložení elektroinstalací a jiných rozvodů, aniž byste museli složitě vysekávat drážky ve zdivu,“ říká Robert Hošek. Po dokončení stavby příčky můžete prakticky okamžitě provést konečné povrchové úpravy. Můžete tedy malovat, tapetovat a nebo obkládat. Při stavbě příčky si pak můžete různě pohrát a dodat interiéru originální design. Příčka pak může mít podobu například nízkého pultu a nebo může být vystavěna až do stropu a doplněna otvorem, který nejenže propouští světlo, ale stěnu opticky odlehčuje.
Různé prohnuté a vlnité tvary sádrokartonových desek také nejsou výjimkou. Sádrokarton prostě může být i velmi flexibilní. Existují dokonce desky, které se dají ohýbat. Vzhledem k tomu, že se sádrokartonovou deskou se pracuje takzvaným suchým procesem, montáž je rychlá a nemusíte čekat na žádné vysychání stavebních hmot, jako je tomu v případě příček cihlových.
Vysoce estetický strop díky stropnímu podhledu
Je pravděpodobné, že pro vás strop v interiéru dosud nehrál žádnou důležitou roli a proto mu nevěnujete příliš pozornosti. Stropy však plní nejen zvukovou a tepelně izolační funkci, ale také funkci estetickou. Strop je prostě onou pověstnou třešničkou na dortu, jelikož podtrhuje celkový design interiéru. Vybírat přitom lze hned z několika druhů sádrokartonových podhledů. Zvolit můžete podhled montovaný přímo na strop, podhled zavěšený, samonosný a nebo kazetový. Velkou výhodou je, že do podhledových konstrukcí ukryjete veškeré kabely (např. od osvětlení). Můžete tak vytvořit oblíbené moderní světlené rampy s ambientním osvětlením, které navodí příjemnou atmosféru v místnosti.
Skutečným hitem jsou velké formáty
Podhled stropu však nemusí mít jen hladký povrch, jak s oblibou volíme. Nabízené také velkoformátové sádrokartonové desky s různými perforacemi. Tyto desky se využívají k vytvoření bezespárého podhledu s vysokou pohltivostí zvuku. Lze je však použít také na stěny, kterým dodávají jednotný design. „Jsou vyráběny s kruhovými, čtvercovými, lineárními nebo dokonce šestihrannými otvory, které lze uspořádat do libovolných tvarů, ať již pravidelných nebo nepravidelných,“ doplňuje Robert Hošek z Rigipsu. Pro opláštění podhledů je možné volit buďto sádrokartonové desky Rigiton, umožňující jednolitou plochu perforace, nebo desky Gyptone Big, jež mají perforaci uspořádanou modulárně. Obvykle bývají bílé, není však problém je opatřit jakýmkoli barevným nátěrem. Barva musí být vždy nanášena válečkem, nikoli stříkána, aby nedošlo ke zničení zvukově-izolačních vlastností materiálu.
Velkou předností je, že desky jsou díky technologii tmelené spáry prakticky bezespáré. Získáte tak dokonale rovný povrch a elegantní vzhled stropu nebo stěny, aniž by bylo třeba spárovat, tmelit. S těmito velkoformátovými deskami se nejčastěji setkáte v restauracích, kavárnách, konferenčních místnostech, knihovnách, koncertních halách. Zde sádrokartonové desky zajišťují výborné zvukově-izolační vlastnosti a dodávají interiéru ojedinělý vzhled. Jsou však stále oblíbenější i v domácnostech.
Nakonec nezapomínejte, že dokonalý design sádrokartonových desek je závislý také na řemeslné zručnosti sádrokartonáře. Jen opravdu šikovný řemeslník totiž dokáže svou profesionalitou povýšit sádrokarton na umělecké dílo.
Podívejte se na další inspiraci, jak můžete sádrokarton v interiéru využít.