Rozhodli jste se vybudovat si vlastní terasu a nedáte dopustit na přírodní dřevo? Jaké materiály se pro terasová prkna nabízí a jaké patří k nejoblíbenějším? Jaké mají vlastnosti a co od nich můžeme čekat?
Terasy tvoří přirozený přechod z domu do zahrady a naopak. Za chladnějšího počasí je dřevo příjemně teplé na dotek, za horka se pro změnu tolik nepřehřívá, prostě se nerozpálí jako jiné materiály. Ovšem stinnější stránkou dřevěných teras je nižší životnost a nákladnější údržba. Obzvláště u teras z levnějších druhů měkčích dřevin, které je třeba pravidelně ošetřovat lakem, olejem či voskem. Ovšem třeba exotické dřeviny či dřeviny tepelně modifikované ošetřujeme nátěrem kvůli stálosti barev a nátěr není třeba tak častý. Například životnost teras z tuzemského smrku nebo borovice (odolnější) je jen okolo 10 let.
Terasová prkna určená ke konstrukcím venkovních teras jsou vyráběna jako jednostranně drážkovaná, což je logické, na pochozí straně tolik nekloužou a na rubu drážkování vyloženě nepotřebujeme. Ovšem vyráběna jsou i drážkovaná oboustranně a nebo jako hladká. Kromě protiskluzového efektu má drážkování smysl kvůli lepšímu odtoku vody, na straně nepohledové pak drážky zajišťují tvarovou stabilizaci terasových prken, čili brání jejich kroucení při změnách vlhkosti. Drážky tedy mají svůj smysl i na straně rubové, nikoli jen na líci, ovšem na pohledové straně bývá drážek více.
V každém případě jsou ale terasová prkna vyráběna v profilech, které mají na koncích úhel 90° bez zkosení, případně v takzvaných T-klip profilech, ketré mají na bocích vyfrézované drážky, do kterých je možné vsunout právě T-klip. T-klip spojí terasová prkna tak, že nevidíte v ploše terasy žádné vruty. Jde o vysoce funkční estetickou záležitost, navíc se prodlužuje životnost terasových prken (vruty vytváří v prknech otvory, kde se drží voda) a v místech vrutů nevidíme po čase rez. Cena toho řešení je sice vyšší, ale výsledek stojí za to. A pokud spojíme vlastnosti T-klipu s tepelně modifikovaným dřevem (Thermowood), dosáhneme ideálního řešení. T-klip se jinak příliš nehodí pro prkna, která nemají vysokou tvarovou stálost.
Každý druh terasových prken je vyráběn v jiných rozměrech především v závislosti na druhu dřeviny. Tloušťka je minimálně 24 mm, ale může být třeba až 28 mm, šířka od 90 do myximálně 146 mm a délka od 2 do 5 m, přičemž jsou zároveň vyráběné i podkladové hranoly určené ke konstrukcím teras a to vždy ze stejné dřeviny.
Klíčová je u terasových prken jejich trvanlivost, která je závislá na zvolené dřevině a její úpravě. Obzvláště shora nechráněné terasy mají vysoké nároky. Dřevo (resp. dřeviny) dělíme do různých tříd trvanlivosti, přičemž jsou prodávané dřeviny, které jsou vyloženě určené pro exteriérové použití. Vynikají jsou především dřeviny tepelně upravené (Thermowood), které si udrží své vlastnosti a tvar opravdu velmi dlouho. Například oblíbená Thermo borovice.
Jinak je na výběr borovice douglaska, modřín (evropský i sibiřský), materiály Thermowood (nejčastěji tepelně upravovaná borovice a modřín), ale také akát a dřeviny exotické (merbau, bankgkirai, massaranduba, ipe apod.). Právě exotické dřeviny jsou oblíbené zejména pro svoji trvanlivost, která je způsobena vysokým obsahem pryskyřic. Za tuto trvanlivost si však připlatíte. V průměru se cena těchto terasových prken pohybuje v rozmezí 1200 až 1800 Kč/m2.
Například za samotná prkna ze sibiřského modřínu o tloušťce prken 26 mm zaplatíme 600 až 800 Kč včetně DPH za metr čtvereční, za tepelně modifikované dřevo 800 až 1000 Kč/m2 (+ podkladní hranoly a T-klipy), za dřevoplastové materiály pak dáte okolo 1200 Kč/m2, čili nejde o levnou záležitost, jak jsou obecně prezentovány.
Zdroj: www.prochazka-parket.cz, shutterstock.com