zobrazit 7 fotek Veškeré práce na zahradě by měly mít uvolňující účinky a přinášet relaxaci. Práce na zahradě by určitě neměla být příliš namáhavá. Jelikož se při péči o zahradu opakují stále stejné pohyby, hrozí přetížení svalů, šlach a kloubů. Vybírejte proto nářadí, které má ergonomická držadla, je z pevných kvalitních plastů a lehkého dřeva i kovů.
Perfektně upravený trávník je chloubou každého zahrádkáře, ale bez správného nářadí toho nedosáhneme. Základním vybavením jsou hrábě. Hrábě mohou mít ploché hroty určené pro hrabání menších a lehčích nečistot a hroty kulaté, které zvládnout hrubší části. Opravdovým odstraňovačem nechtěných travních plstí a mechů jsou vertikutační hrábě se speciálně zahnutými zuby, které se lehce zařezávají do travního drnu
Pro detailnější dokončovací úpravy trávníku pak využijeme menší ruční nářadí. Jsou to například nůžky na trávu vhodné především pro členitá místa, kde trávník upravíme bez poškození okolních rostlin. Vhodným pomocníkem je také vyrývač plevele, který se zapíchne vedle plevele a snadným otočením se plevel uvolní a vytáhne ze země. Snadno si poradí i s plevelem s dlouhými kořeny, jako jsou bodláky či pampelišky.
Bez nůžek to nejde
Nůžky jsou v zahradě snad nevíce využívaným nářadím. Při výběru jejich velikosti se zamyslete, jak velké větve v zahradě nejčastěji stříháte. Jejich průměrná velikost by měla být zhruba uprostřed uváděného maximálního rozsahu. Nůžky by měly svému budoucímu uživateli pohodlně padnout do ruky a při jejich používání by nemělo docházet k přílišné námaze ruky.
Nůžky mohou být jednočepelové s měkčím a tvrdším dorazem, které využijeme pro stříhání suchých větví či zkracování kořenů. Dvoučepelové nůžky, s nimiž může být práce fyzicky náročnější, pak využijeme na přesný střih čerstvých větví.
Jak o nářadí pečovat a kde ho uskladňovat?
Pokud chceme kvalitní nářadí, musíme počítat s nemalou investicí. Proto bychom se měli o nářadí starat tak, aby nám sloužilo dlouhá léta. Například čepel nůžek vždy po použití očistěte a dezinfikujte roztokem alkoholu. Nůžky potřebují také pravidelné ostření brouskem a před zimou všechny části nůžek potřete olejem.
Nářadí, které přichází do kontaktu s hlínou, je třeba vždy po použití zbavit zbytků hlíny a rostlin. Kovové části můžeme ošetřit hadříkem namočeným v oleji.
Pokud nám schází dostatek místa, můžeme využít nářadí s odnímatelnou rukojetí. Budeme potřebovat jednu či dvě rukojetě a nejrůznější násady, které jednoduchým kliknutím vyměníme.
I bazén potřebuje péči
Na mnoha zahradách dnes již nechybí bazén, proto bychom měli věnovat péči i jemu. Největší starostí je v horkých letních měsících udržovat vodu bez zelených řas a nečistot. K tomu nám poslouží nejrůznější přípravky k dezinfekci vody. Nejčastěji využívané jsou přípravky na bázi chlóru, které mají dezinfekční a oxidační dlouhotrvající účinek a navíc jsou finančně dostupné.
Další typ funguje na bázi aktivního kyslíku se silným oxidačním účinkem, avšak omezenými schopnostmi hubit řasy a viry. Proto je vhodná kombinace opět s chlorovými přípravky. Nakonec se nám určitě vyplatí bazén zakrývat. Buď sítí či plachtou, nebo zainvestujeme víc a pořídíme si zastřešení bazénu, kterým si prodloužíme i koupací sezónu.