V Kalifornii si odsouhlasili zákaz používání benzinové zahradní techniky již od roku 2024, přesto však nemusí Kaliforňané všude po svých zahradách tahat kabely. A tato výzva platí i pro nás. Akumulátorové zahradní nářadí a technika již plně nahradí elektrická zařízení nabíjená ze sítě, nejen ta benzinová. Ostatně to samé již dávno platí i ve stavebnictví. Ne vše je samozřejmě aku, ale je naprosto běžné, že k vám domů přijede třeba elektrikář a na akumulátory má i bourací kladivo. Jen je třeba mít po ruce dostatečnou rezervu nabitých baterií, aby se práce nezdržovaly (obvykle stačí jedna rezervní).
Nakonec moderní benzinová technika, která je v EU stále tolerována, má výrazně zpřísněny normy pro výrobce, což prodražilo výrobu motorů a zvýšilo cenu benzinové zahradní techniky. Ve srovnání vás nakonec může vyjít akumulátorová náhrada odpovídajícího (potřebného) výkonu sice dráž, ale provozní náklady ji oproti té benzinové zlevní. Jsou samozřejmě i oblasti, kde takové náhrady zatím pro výrobce nemají valný smysl (např. motorové řetězové profi pily), ale co se týká pil hobby, sekání trávníku a dalších prvků zahradní techniky, „aku“ doslova jede.
Akumulátorová technika prostě čím dál tím více proniká i do našich zahrad a je to opravdu velice praktické. Třeba taková robotická sekačka si sama zajede do dobíjecí stanice a nabije se stejně jako její blízký příbuzný domácí robotický vysavač (uklízeč). A spolu s rostoucí efektivitou elektrických článků nabídka akumulátorové zahradní techniky roste. Pokud si pak vybereme správný typ techniky potřebného výkonu, není se čeho obávat, chce to jen jediné, mít po ruce na výměnu druhý dobíjecí článek a samozřejmě vždy nabitý. Ovšem při menším rozsahu prací a kratší době používání je i to zbytečné. Dokončíme práci a článek necháme dobít.
Akumulátorové technika je oproti benzinovým spalovacím motorům tichá a neexistují žádné výfukové plyny ani výpary z benzinu. Lithiové akumulátory spolu s bezkartáčovými motory plně nahradí své benzinové konkurenty. Vlastně opravdu přestává být důvod benzinové motorové stroje v našich zahradách používat. A to byl i v Kalifornii jeden z hlavních argumentů zákazu prodeje benzinové zahradní techniky od roku 2024.
Aku stroje potřebují pro nabíjení svých akumulátorů pouze zásuvku na 230 V, nikoli však k samotnému provozu - na rozdíl od strojů opatřených kabelem. Kabely vám nikde nepřekáží, odpadá riziko přeseknutí a jiného poškození kabelu. Prostě pohodlí a bezpečnost. Navíc jsou tyto stroje oproti benzinovým obvykle lehčí, obsluha je snadná a provozní náklady jsou zanedbatelné a to včetně nákladů na dobíjení. Životnost je přitom u kvalitních strojů velmi dlouhá.
Vysokokapacitní baterie dovedou strojům dodat stejné množství energie jako nádržka benzinu a výměna akumulátorů je jednodušší a rychlejší než doplňování paliva a oleje. Se dvěma bateriemi pak můžeme pracovat podobně, jako bychom si koupili několik litrů benzinu. Některé nabíječky pak lze dokonce připojit i na autobaterii, což je obzvláště praktické, pokud na pozemku nemáme přípojku elektřiny a nebo je hodně daleko. Připočtěme nízké vibrace a skvělou ovladatelnost, jednoduchou konstrukci a spolehlivost a není proč váhat. Chce to jen odvahu svůj zahradní technický park obnovit. A nějaké peníze samozřejmě. Nakonec právě blížící se Vánoce jsou vhodnou příležitostí začít.
Stejnosměrné motory mají navíc zcela odlišnou charakteristiku oproti motorům spalovacím (dvoudobým, dvoutaktním). Vysoký točivý moment v nízkých otáčkách umožňuje snížit pracovní otáčky, čímž snížíme hlučnost a opotřebení. Většina závad dvoudobých spalovacích motorů je přitom způsobena chybně namíchanou směsí benzinu s olejem, což se u elektrické techniky včetně té aku stát nemůže. Existuje dlouhá řada studií, které finanční výhodnost elektrické a aku techniky oproti té benzinové dokazují. Pořizovací cena aku stroje je sice vyšší, ale konečná. Co se týká spotřeby, lithiový akumulátor dodá za dobu své životnosti přibližně tolik energie jako dvě stě a více litrů paliva. Žádný benzin, oleje, svíčky, filtry, servisní zásahy. A navíc lze vybavit zahradu tak, že nabíječku a akumulátory můžeme použít i pro jiné stroje, respektive lze zajistit vhodným nákupem kompatibilnost zařízení.