Od ledna 2026 by se měl zásadně změnit způsob nakládání s plastovým odpadem v Česku, ale i s plechovkami od nápojů. Místo do popelnic budeme nosit PET lahve a plechovky zpátky do obchodů. Sice budeme PET lahve nadále házet do velkého plastového pytle, ale nesmačkané, nedeformované. Vláda schválila ve čtvrtek 10. října novelu tzv. obalového zákona. Nový zálohový systém má být podobný tomu, jaký dosud funguje u některých typů skleněných lahví. Novelu zákona, která zároveň zpoplatňuje i reklamní letáky, bude nyní projednávat Parlament. Pokud návrh novely zákona Parlamentem projde, nabude účinnosti 1. ledna 2025, nicméně zálohový systém by měl být spuštěn až o rok později.
Jaké typy lahví a plechovek mají být zálohovány?
Zálohované by měly být plastové lahve na nealkoholické nápoje o objemu 0,1 litru až tři litry a plechovky na nealkoholické i alkoholické nápoje o velikosti 0,1 litru až 1 litr. Do systému by měly spadat také plastové lahve na alkoholické nápoje s obsahem alkoholu do 15 procent. Výjimku má mléko a mléčné výrobky. Podle ministerstva životního prostředí se má nový zálohový systém týkat ročně více jak 2,5 miliardy kusů plastových lahví a plechovek. Smyslem zálohování má být kromě snížení litteringu (vyhazování nápojových obalů) také zvýšení kvality plastových a kovových materiálů určených k recyklaci, které již nemají být znečištěny jiným odpadem.
Jak vysoká bude záloha na PET lahve a plechovky?
Aktuálně zamýšlená výše zálohy by měla být čtyři koruny za každou plastovou lahev nebo plechovku bez ohledu na objem. Přesné ceny však budou stanoveny až budoucí vyhláškou, která bude definovat prováděcí předpisy a vůbec vše související se zálohováním. O výši zálohy má navíc do budoucna rozhodovat operátor, který ji bude moci i zvýšit, aby tím více motivoval lidi k vracení zálohovaných obalů.
Kde budeme moci plastové nápojové obaly a plechovky vracet?
Obchodníci by měli mít povinnost lahve a plechovky vybírat v prodejnách o podlahové ploše větší jak 50 metrů čtverečních a také na čerpacích stanicích. Povinnost přijímat uvedené nádoby zpět budou mít i online prodejci potravin. V obcích nad 300 obyvatel, kde nebude ani povinné ani dobrovolné místo odběru, zřídí toto místo provozovatel systému.
Peníze bychom měli dostat zpět přímo v daném obchodě. Návrh zákona počítá s tím, že obchodník bude mít povinnost zajistit vrácení zálohy v penězích, pokud to zákazník bude vyžadovat. Nemělo by se proto stávat, že by obchody vracely zálohy pouze formou slevových kuponů na nákup.
V jakém stavu budou muset obaly být?
Aby obchodníci zálohované obaly přijali, budou muset být vraceny včetně etikety, nezdeformované a nesešlápnuté, nebude však třeba obaly vymývat. Uvažuje se i o využití stávajících automatů na skleněné lahve.
Proč má k novému zálohování plastových lahví a plechovek dojít?
Politici jednoduše došli k závěru, že Češi sice dovedou plasty třídit, ale s následnou recyklací je to již horší. A právě díky zálohovacímu systému by se měla z plastové PET lahve opět stát plastová PET lahev, což není nyní možné. Dosud se tyto lahve používají při recyklaci například na výrobu mikin, nebo koberečků do aut. Navíc si politici od zálohování slibují, že ČR dovede splnit požadavek Evropské unie, aby do roku 2029 zpětně odebíralo minimálně 90 procent hmotnosti plastových nápojových lahví.
A co žluté popelnice v ulicích?
Žluté popelnice z ulic nezmizí, budeme do nich moci dále vyhazovat například plastové obaly od mléka, jogurtů, nebo silnějších alkoholických nápojů. Do popelnic zamíří také fólie, sáčky, plastové tašky, obaly od pracích a čisticích prostředků a další plasty. To samé platí pro sběr plastového odpadu v obcích, kdy je odpad tříděn do pytlů. Akorát zmizí pytle na zálohované PET lahve.
Kdo bude nový systém provozovat a financovat?
Návrh novely zákona počítá se vznikem operátora, který bude mít systém na starosti po celé ČR. Operátora budou zakládat výrobci a prodejci.
Co se s lahvemi a plechovkami stane po odevzdání?
PET lahve a plechovky projdou vytříděním na třídicích linkách a poté operátor zajistí prodej materiálu výrobcům nápojů. Ti pak z materiálu nechají vyrobit nové obaly na své výrobky. Lahve a plechovky, které nebudou vykoupeny, bude operátor nabízet dalším subjektům.
Zdraží zálohování nápojů v PET lahvích a plechovkách?
To se neví a zřejmě ukáže až praxe. Názory se v každém případě různí. Podle politiků by sice měla být nákladem pro spotřebitele pouze záloha, kterou navíc získá následně zpět. Obchodníci si však myslí, že by mohl obsah každé PET lahve zdražit kvůli novému systému zálohování o více jak korunu. Způsobí to prý vyšší ekologické poplatky pro výrobce plastových obalů.
Kontroverze a bouřlivé debaty
Dlužno dodat, že návrh novely zákona je značně kontroverzní a vyvolává bouřlivé debaty. V rámci meziresortního připomínkového řízení se k novele sešlo více jak 700 připomínek a připravovanou legislativu kritizují zástupci obcí, recyklačních a svozových firem, provozovatelé benzínových pump a třeba i zástupci malých pivovarů.
Zdroj: prumyslovaekologie.cz, novinky.cz, idnes.cz