Energeticky úsporné, designové, všestranně využitelné a plně funkční několik desítek tisíc hodin. To jsou LED pásky. Nenápadná liniová svítidla, která umí dokreslit atmosféru, vyzdvihnout detaily i plně nahradit klasické lustry a lampy. Díky dálkovým ovladačům či wifi iboxům navíc mohou být součástí vaší chytré domácnosti. A jak si můžete přečíst v našem návodu, zvládnete je zapojit sami.
Krok 1: Vyberte LED pásek podle důležitých parametrů
Na trhu najdete stovky druhů LED pásků lišících se ve všech možných parametrech. Předně vybírejte podle výkonu, indexu podání barev, provozního napětí, IP krytí a barev svícení. Další parametry (např. počet diod na jeden metr pásku) mohou být důležité podle místa instalace.
Výkon
Nejlépe ho u LED svítidel poznáte z lumenů udávajících světelný tok. Abyste na práci dobře viděli, doporučujeme vybírat LED pásky svítící minimálně 1100 lumeny (v přepočtu na klasické žárovky je to něco okolo 90 W). Pokud potřebujete opravdu hodně světla nebo jde o místnosti s tmavou světlo-pohlcující plochou, nebojte se sáhnout po pásku až 2000 lumenů.
Index podání barev
Najdete jej u produktů jako parametr CRI (znamená věrohodnost barevného svícení v porovnání se slunečním světlem). Kvalitní LED pásek má CRI 80 až 100.
Napětí
Běžná ledková liniová svítidla nelze zapojit přímo do zásuvky, ale je nutné proud redukovat na 12 V nebo 24 V. Pásky fungující na nižší napětí jsou kratší a používají se k instalaci za kuchyňskou linku, televizi nebo monitor. Diodové pásky 24 V jsou vhodné k instalacím delším než 5 m.
Barva a teplota světla
Standardně LED pásek svítí bílou barvou a na vás je, jestli si vybere pásek ve studené, teplé nebo neutrální bílé. Teplá bílá (méně než 3 300 K) je spíše barvou odpočinku a relaxu, studená (více jak 5 300 K) aktivuje činnost mozku a neutrální denní bílá (3 300 až 5 300 K) má co nejvěrohodněji napodobit sluneční světlo. Vymakanější LED pásky umí mezi těmito tóny bílé přepínat a díky možnosti stmívání (CCT) regulovat jejich intenzitu. RGBW pásky svítí kromě bílé více než 16 miliony odstíny, kromě světelných efektů jsou vhodné například do ložnic, můžete díky nim totiž omezit světlo s modrou složkou před spaním.
IP krytí
Pro instalaci do vlhka nebo mokra, tedy do venkovních prostor, koupelen či k bazénům, vyberte LED pásek s vyšší hodnotou IP krytí. IP 65 značí svítidla vlhkuodolná a IP 68 vodotěsná. Standardní interiérové pásky mají IP 20.
Krok 2: Nezapomeňte na příslušenství a pomůcky
Při základní montáži a zprovoznění 12V nebo 24V LED pásků budete potřebovat:
- hliníkový profil a difuzor
- LED zdroj
- dálkový ovladač nebo mechanický vypínač
- wi-fi ibox (pokud bude pásek součástí systému chytré domácnosti)
- pomůcky na pájení a technický benzín (nebo nepájivé spojovací konektory)
- vrtačku, šroubovák, šroubky, hmoždinky (nebudete-li profily lepit)
Nechcete-li přemýšlet, co všechno je třeba, vyberte si sestavy LED pásků, které jsou na trhu běžně dostupné a přímo určené k instalacím za televize a monitory nebo za kuchyňskou linku. Sestavy obsahují příslušenství k montáži, hliníkové profily, wifi boxy, ovladače a další pomůcky.
Krok 3: Spočítejte si příkon zdroje
Při výběru napájecího zdroje je potřeba zohlednit dvě kritéria: jestli je LED pásek určen pro napájecí napětí 12 V, nebo 24 V, a to, jaká je spotřeba pásku na jeden metr vynásobená délkou pásku.
Pokud tedy například budete instalovat 2 m pásku se spotřebou 20 W na metr, jeho spotřeba bude 2 × 20 W, tedy 40 W. Připočítejte k výslednému číslu ale ještě 20 % jako rezervu, aby se trafo nepřehřívalo a nepracovalo na hraně svého výkonu. Tedy u našeho příkladu je výsledek 48 W. Zdroj vyberte s příkonem nejbližším vypočtené hodnotě (LED zdroje se vyrábí v příkonech po určitých intervalech), ale nikdy ne nižší než je vypočítaná hodnota.
Pro běžné domácí a menší instalace stačí klasické zásuvkové zdroje opatřené DC konektorem, nebo zvolte profesionální zdroj, například voděodolné či průmyslové varianty určené k napojení na vodiče 230 V.
Krok 4: Vyberte, čím budete LED pásek ovládat
K LED pásku můžete připojit klasické vypínače pro elektrické spotřebiče, například kolébkový 230 V/10 A.
Vzhledem k tomu, že všechny LED pásky jsou stmívatelné, můžete využít funkci stmívání k čemuž je potřeba instalovat LED stmívač. Ten připojte buď přímo do ALU profilu připájením na začátek LED pásku (takové stmívače mohou být dotykové i bezdotykové), nebo použijte externí stmívač.
Nejpohodlnější variantou pro bíle i barevně svítící pásky je ovládání LED svítidel pomocí multifunkčních dálkových nebo nástěnných ovladačů či jejich napojení na okruhy inteligentního osvětlení domácnosti pomocí wifi boxů. V takovém případě pak jednoduše ovládáte všechna světla z mobilní aplikace.
Krok 5: ALU profilem zvýšíte životnost LED pásku
Vyberete-li si LED pásek s příkonem vyšším než 5 W (ale ideálně vždy), naplánujte jeho instalaci do hliníkového profilu, který odvádí teplotu produkovanou diodami a zvyšuje tím životnost svítidla. Na ALU lištu navíc nasadíte difuzor – většinou je to mléčný kryt, který rozptyluje světlo do jednotné linie a chrání diody před prachem a vlhkem.
Nejčastěji používanými typy hliníkových profilů jsou povrchové lišty, ze kterých lze vyrobit i závěsné svítidlo. K dispozici jsou i rohové lišty a zapuštěné profily do sádrokartonu, jejichž umístění je ale nutné plánovat už při stavbě nebo rekonstrukci.
Krok 6: Upravte délku LED pásku na míru
LED pásky se prodávají v délce po celých metrech. Jakmile se pustíte do samotné instalace, naměřte jej na konkrétní místo a zakraťte podle potřeby. Pásky mají většinou po 2,5 cm nebo po 5 cm naznačená místa, ve kterých je můžete přestřihnout (nebo naopak pájením prodloužit).
Krok 7: Připojte LED pásek ke zdroji
Pokud nemáte v zakoupené sestavě od profesionálů napojený pásek ke zdroji, je potřeba tyto dva komponenty připájet. Konec pásku, který jste zastřihli, očistěte technickým benzínem, na měděné spoje aplikujte pájecí kapalinu a pomocí cínu připájejte kabely ke kontaktům na LED pásku: červený vodič na plus a černý na minus. Spoj zabezpečte smršťovací bužírkou. Spojit vodiče lze také lámací svorkovnicí nebo WAGO svorkami.
Krok 8: Vyzkoušejte svítivost a umístění
Ještě než pásek napevno přilepíte do ALU profilu, vyzkoušejte jeho svítivost a umístění. Je-li pásek funkční, vylaďte i další detaily jako je vycentrování na střed, rovné umístění a celkový efekt pásku v místnosti. Potom se pusťte do posledního kroku.
Krok 9: Uchyťte lištu a nalepte do ní LED pásek
Hliníkový profil je možné k podkladu uchytit třemi způsoby: lepením, přišroubováním, nebo pomocí úchytek.
Lepení je nejsnazší způsob montáže, stačí použít oboustrannou lepicí pásku nebo montážní lepidlo Mamut. K montáži přišroubováním, jejíž výhodou je případná snadnější demontáž, je třeba přesně rozměřit a předvrtat otvory, potom jimi lištu přišroubujte. Instalace pomocí úchytek je snadná, ale pro některé druhy lišt nejsou úchytky dostupné. Pokud z LED lišty vytváříte závěsné svítidlo, pověste ji pomocí lanek či prutů.
Při montáži lepením, zavěšením nebo pomocí úchytek přidělávejte k podkladu profil s již vlepeným LED páskem. Pokud hliníkovou lištu šroubujete, pásek nalepte až po přišroubování. Pásky jsou samolepicí, stačí strhnout ochrannou vrstvu ze zadní strany.
Nechcete se do montáže pouštět sami? Poptejte profesionální návrhy a montáž LED osvětlení přímo na míru.