LED pásky můžete díky jejich titěrnosti a nenáročné instalací nalepit doslova všude. Protože prvky a nábytek podsvícený LED pásky vypadá naprosto futuristicky a moderně skoro na jakémkoli místě v interiéru. Ale ne vše je zlato, co hezky svítí.
Světlo je jedním z ústředních motivů architektury a bytového designu. Prostup přirozeného denního světla, projasňování a prosvětlování místností, dodatečné osvětlení, hra světla a tmy, stínů. Vlastně se řeší pořád to samé dokola, což jen dokládá, že nám na světlu v interiéru opravdu záleží. Sladit prostorové parametry místností a orientaci oken, světelných prostupů, doladit je barevně příhodnými doplňky a vizuálně místnosti zesvětlit, bylo vlastně donedávna dost náročné. Jenže tohle teď úplně odbouraly svítící LED pásky.
Zkrášlující prkotina a estetická nadbytečnost, řeklo by se. Ve skutečnosti ale tichá revoluce v bytovém designu, se zásadním dopadem i na architekturu. Protože přivádí jasné světlo tam, kam by se jinak přirozeně dostalo jen stěží. Do tmavých koutů a zšeřelých rohů, míst sluncem a žárovkou normálně nedotřených. Do rohů polic, úložného prostoru skříní, pod lem kuchyňské linky a pod nášlapnou hranu schodů. Kam si jen račte přát.
Chvalozpěv na LED pásky
Nejrůznější tenkostěnná, úzkoprofilová, bodová, zářivková a trubicová řešení to pochopitelně byly už dřív, ale LED pásky díky jejich titěrnosti a nenáročné instalací dokážete nalepit doslova všude. Je to funkčně asi takový rozdíl, jako mezi svícnem a lustrem se žárovkami. Do krajnosti zjednodušující záležitost. Chválu LED pásků rozšíříme o to, že jejich diody „málo žerou“ (vystačíte s 12 nebo 24 V, můžete si vybrat mezi zásuvkovým nebo vnitřním zdrojem, když máte adaptér), nakupovat je můžete po celých metrech ve stočených rolích a pak si je doma stříhat přesně tak dlouhé, jak potřebujete.
Že je vlastně můžete doplnit o všechny standardní vychytávky: včetně nejrůznějších stmívačích režimů, ovlivňujících intenzitu záření, dálkového ovladače až třeba po čidla pohybu. V závislosti na dané třídě krytí s nimi můžete expandovat i do prostředí s tryskající vodou, pod vodu, nebo do míst (zasazeny do lišty), po kterých se šlape.
Proto se s nimi dá čarovat skoro univerzálně, a můžete je osadit skoro všude tam, kam vás jen napadne. Jsou úsporné, energeticky efektivní, ekologické. Soubor nápadně nekritické chvály uzavřeme tím, že jsou laciné. Tedy, relativně. Určitě jsou levnější, než na kolik by vás přišel nový lustr, další vybourané okno nebo světlovod.
A právě v tom tkví jejich největší síla. Tím, že za pár korun pořídíte technickou legrácku, můžete zásadním způsobem renovovat/rekonstruovat design bytu nebo domácnosti, směrem k vyvoněnému luxusu. Protože prvky a nábytek podsvícený LED pásky vypadá naprosto futuristicky a moderně (a přitom ta úprava k modernizaci rozhodně tolik nestála). Je to prostě sympatická sci-fi adaptace. Pokud tedy máte štěstí na dobrou značku/produkt.
I kritika má své místo
LED diody budou vaše oči krmit světlem ve výrazněji profilovaném a zúženém pásmu, než je tomu u přirozeného denního světla. Což nebolí, pokud je slavný LED jen estetickým doplňkem, a ne hlavním zdrojem osvětlení. Pak by vás z toho mohla až nepříjemně rozbolet hlava. Důležitý (a dost omezující) faktor je „teplota“ světla. Se zářivě-oslepujícím modrojasem (10 000 K) v běžné domácnosti nepochodíte, stejně jako s teplým (1000 K) světlem, které jen šeře uspává.
Samozřejmě, že kde je očekáván výkon, vzniká i trochu odpadního tepla. A to může být problém tam, kde přehřívání podkladu nesvědčí. Třeba dřeva a plastů. Výrobci zpravidla doporučují, abyste LED pásek preventivně instalovali na tepelně vodivou podložku. Klasicky hliník (z Humpolce). Jenže když tak příkladně učiníte, omezuje se tím trochu ohebnost a univerzálnost aplikace, kterou jsme jen o kousek výš tolik chválili.
LED pásek je možná dokonalou vychytávkou, ale ne vždy máte štěstí. I vy si můžete pořídit zmetek, a to nikdy nepotěší. A měnit třeba jednu nefunkční diodu je prakticky nemožné, jste většinou u kompletní výměny. Pro bezproblémový provoz a napájení ze sítě se většinou neobejdete bez adaptérů. Které samy o sobě úplně bezproblémové nejsou. Stejně jako konektory, kablíky. Znáte to – čím více je v jednom systému dílčích položek, tím větší je šance na selhání jedné z nich.
Krabička a její připojení pak začíná v součtu systém osvětlení trochu prodražovat. Přitom proud napájení musí být konstantní (takže na baterky raději zapomeňte), aby nedocházelo ke snižování životnosti. A poklesu produkovaného jasu, k němuž časem trochu opravdu dojde. Pozlobit vás mohou i lepítka pásků. Adhezivní složky by tedy neměly vyvětrat, ale víte, jak to s nimi je. Zvlášť u povrchů, které se zahřívají. Jsou tu také „stopy“, možná znehodnocující podklad, po demontáži.
Pokud jde o cenu a její relativitu: šetříte provozem, nikoliv pořízením. A když to domyslíte do důsledků: LED pásky sice „žerou“ o 80 a více procent méně… ale žerou. Stylově podsvícená domácnost nebude nikdy úplně „eko“, protože svítí ledaskde naprosto zbytečně, a úsporné LED jsou vlastně takovým malým energetickým upírem. A zastánci lustrové estetiky jistě doplní, že LED pásky coby liniový prvek nabízí ve své podstatě světlo „mdlé“.
To všechno je samozřejmě pravda. A vyplatí se znát klady i zápory předem, než se do tohoto řešení vrhnete. Není totiž pro každého. Z hlediska bytového designu je ale určitě oceníme tam, kde je interiér celkově veden jako moderní, a je vytvářen rovnými liniemi (byť u křivek má podsvícení také své kouzlo). Nakonec, nemusíte zanevřít na LED pásky, ale můžete si vybrat jiná profilovaná LED řešení. Rozhodně ale mají výrazný potenciál.