zobrazit 2 fotky
Takzvané zelené střechy, tedy střechy porostlé vegetací, nejsou u nás zatím častým jevem. Jejich tradice je však dlouhá. Už od dávných časů využívaly především severské národy zelených střech jako ochrany před drsnými klimatickými podmínkami. Díky novým kvalitním izolačním materiálům a pěstebním substrátům, není ozelenění střechy již žádným problémem.
Bez potíží lze ozelenit střechy vodorovné, pultové a sedlové se sklonem do 30 °.
Proč zelenou střechu
Kromě již zmíněné ochrany před nepřízní počasí, má zelená střecha řadu nezanedbatelných výhod a užitečných vlastností:
- Přispívá ke zlepšení životního prostředí.
- Snižuje teplotní rozdíly v domě. Vnitřní teplotu zadržuje, venkovní naopak absorbuje.
- Tlumí hlučnost.
- Vodu, která ze střechy po dešti ještě dlouho odtéká je možné jímat a akumulovat ji v nádrži nebo jezírku pro další využití.
- Údržba zelených střech je minimální.
- Dům se živou střechou velice pěkně a originálně vypadá a výborně souzní s travnatým okolím domu.
Jak postupovat
Dále již záleží pouze na nás, zda se obrátíme na specializovanou firmu a nebo si zelenou střechu zhotovíme svépomocí. Svépomocí můžeme živou střechu pořídit za zhruba stejné finační prostředky, které bychom vynaložili na běžné krytiny. Jako podklad se používá speciální izolační fólie (například od tuzemských výrobců Fatry nebo Technolenu) pokrytá pouze netlející geotextílií. Dále se v nízké vrstvě (cca 5 cm) nanáší zemní substrát, který je tvořen půdou odlehčenou škvárou a keramzitem. Vystačíme s 50 kg/m2 substrátu v mokrém stavu.