Mezi staré odrůdy ovocných stromů řadíme ty druhy, které pěstovávaly a jejichž plody zpracovávaly již naše prababičky. Na které z nich dnes již běžně nenarazíte?
Kdouloň obecnou či dříve kdouloň podlouhlou (Cydonia oblonga dříve též Pyrus cydonia) si nesmíme plést s okrasným kdoulovcem, jehož plodům se též říká kdoule, ovšem jde o malvice, které jsou pouze podobné kdoulím nebo jablkům. Kdouloně jsou ovocné keře a nebo stromy, které mohou mít jablkovitý a nebo hruškovitý tvar plodů. Plody jsou typické svou silně aromatickou vůní, ale též značnou tvrdostí a životností. Jde o jednu z nejstarších kulturních plodin, jejíž plody byly využívány především k přípravě marmelád, kompotů a želé. Syrové kdoule nejsou jedlé. Kdoule dozrávají až na začátku října, přičemž kdouloně vyžadují mnoho tepla a jsou náchylné na holomrazy. Dostatečně vysoké teploty vyžadují i ke správnému dozrávání plodů. Z kdoulí lze vyrobit i pálenku.
Mišpule (Mespilus) jsou též keře či stromy, pochází z orientu a nejčastěji se roubují na hrušně, použít však lze mnoho různých podnoží (kdouloně, hloh, …). A mišpule se opravdu nejčastěji množí roubováním, stejně jako ryngle (viz další odstavec). Podle zvolené podnože mají mišpule rozdílné nároky na půdu, nejčastěji však preferují půdu lehčí, vápenitou a hlinitou. Plody mišpulí sklízíme až poté, co přejdou mrazem, kdy jsou již měkké, aromatické a vhodné i pro přímou konzumaci. Jinak se z nich ale vyrábí džemy, kompoty, vína a likéry. Mišpule řadíme do čeledi růžovité.
Ryngle se k nám dostaly až v 18. století a ze zmíněných tří druhů ovocných dřevin jsou dnes dosud nejrozšířenější. Jejich plody zelené barvy jsou chutné a šťavnaté, vhodné k přímé konzumaci, ale i k výrobě moučníků, ovocných knedlíků (nahradí švestky, blumy či špendlíky), džemů a do kompotů. U cizosprašných odrůd je třeba zajistit opylovače, množení je též ideální roubováním a nároky na půdu se též liší podle podnože jako u mišpulí. Ryngle jsou plody druhu slivoní nazývaného slivoň renklóda (Prunus domestica).
Zajímavý seznam starých odrůd hrušní, jabloní, meruněk, slivoní, třešní a višní najdete ZDE.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com, wikipedia.org, stareodrudy.cz