zobrazit 7 fotek Optimální vlhkost pro dobrou kondici dýchacích cest a lidské zdraví vůbec je kolem 45 procent. Toho je těžké v zimním období ve vytápěných místnostech dosáhnout. Pro obyvatele panelákových bytů může zvlhčovač přinést výrazné zvýšení kvality bydlení. V zimních měsících dýchají totiž díky centrálnímu topení často vzduch, který obsahuje jen 20 procent vlhkosti. A v takových podmínkách není prakticky možné udržet sliznice dýchacích cest v dobrém stavu.
Nepohoda způsobená nevhodnou vlhkostí vzduchu se může zpočátku projevovat nenápadně. Třeba jen zvýšenou únavou nebo nekvalitním spánkem. Pro alergiky či astmatiky je význam správného mikroklima v bytě neoddiskutovatelný. A pokud trávíme významnou část dne na pracovišti, měli bychom o kvalitu vzduchu dbát i tam. Za lepší klima v interiéru vám budou vděčné vaše plíce i pokožka.
Jaký přístroj vybrat?
Nejvyšší výkon při nejmenší spotřebě energie poskytují zvlhčovače ultrazvukové. Kapičky vody se u nich vytvářejí ultrazvukovým chvěním membrány. Dalšími možnostmi jsou studený odpar a tepelný mikroodpar. Potom mluvíme o parních zvlhčovačích. Kvalitu zvlhčovače posuzujte podle jeho výkonu, tedy podle množství vytvořené mlhy. Výkon se udává v litrech za hodinu. Orientačně přitom budete klima v místnosti sledovat na vlhkoměru, který bývá spolu s teploměrem součástí výrobku.
Pro většinu uživatelů je samozřejmě také důležitý co nejtišší chod přístroje. V neposlední řadě se při koupi rozhodujeme i podle vzhledu. Designéři se při vývoji nových přístrojů snaží o jednoduchost a eleganci. Zvlhčovače budou při správném umístění v interiéru působit nenápadně. Jsou řešeny tak, že jejich ovládací prvky může snadno obsluhovat i ten, kdo zrovna neholduje moderní technice. V jednom režimu si budete množství páry regulovat sami. Po přepnutí do druhého, automatického režimu, přístroj sám udržuje takovou minimální vlhkost, jakou jste předem navolili. Navíc jej lze obsluhovat i dálkovým ovladačem.
Na jakém principu zvlhčovače pracují?
Ultrazvukové zvlhčovače
Ultrazvukový zavlhčovač vytváří pomocí vysokofrekvenčního oscilátoru kapičky velmi malého průměru. Ve vzduchu se okamžitě odpařují, čímž se zvyšuje vlhkost. Do prostoru jsou kapičky rozptylovány ventilačním systémem. Tento proces je snadno pozorovatelný, nad přístrojem se objeví jemná mlha. Pomocí otočné trysky je možné měnit směr, kterým se bude tento opar rozptylovat po místnosti. Přidáte-li vonnou esenci, bude přístroj zároveň šířit po bytě příjemnou vůni, která má příznivý vliv na vaši psychiku.
Množství spotřebované vody signalizuje plovák zabudovaný v zavlhčovači. Plovák zajistí, že se zvlhčovačka neponoří až na dno nádoby s vodou. Zásoba vody se nikdy zcela nevyčerpá. Kvalitní přístroje mají funkci automatického vypnutí při nízké hladině.
Nádoby na vodu mají různý objem podle toho, pro jak velkou umístnost jsou určeny. Použijete-li zvlhčovač s větší nádrží do menšího prostoru, obejde se delší dobu bez obsluhy. Při stanovení kapacity přístroje v m3 se obvykle vychází z obvyklé výšky místnosti 3 metry. Místnost se zvlhčovačem má být zavřená a pokud možno bez průvanu, jinak nebude optimálně využit jeho výkon.
Záleží-li vám více na dekorativní funkci než na výkonu? Pak zvolte některý z mnoha typů mlhovačů. Odpaří do 0,3 litru vody za minutu. Takzvané anionové diffuzéry navíc vyrovnají poměr kladných a záporných iontů ve vzduchu. Jiné mlhovače mají podobu různých fontánek. Další vypadají jako vodou naplněné květináče různých tvarů, nad kterými se tvoří mlžný opar. Vytváří jej malý mlžič ukrytý uvnitř. Velmi efektního vzhledu docílíte, umístíte-li kolem něj pár drobných nádob osázených živými bahenními rostlinami.
Zvlhčovač pro rostliny rozhodně není zbytečným luxusem
I rostliny samozřejmě mnohem lépe prospívají, je-li vlhkost vzduchu alespoň přibližně tak vysoká, jak to jednotlivým druhům vyhovuje. A u náročnějších exotických rostlin pěstovaných v různých domácích vitrínách a teráriích s pouhým zaléváním určitě nevystačíme. Týká se to také dnes tak populárních masožravých rostlin nebo orchidejí.
Správná vlhkost je pro vegetaci spolu se světlem a živinami základní životní podmínkou. U malé vitríny může třeba postačit rozprašovač s bateriovým pohonem. Velmi dekorativně působí mezi květinami například vzduchovací kamínky ponořené pod hladinu umělého jezírka. Způsobují bublání vody a odletování drobounkých kapiček, které svlaží vzduch.
Z hlediska pěstitele skleníkových rostlin rozhodně velký. Rosení a zvlhčování vzduchu nikdy nezpůsobí přemokření kořenového balu. To může být pro rostliny velmi škodlivé. Někdy dojde až k zahnívání kořenů, které často skončí uhynutím rostliny. I z finančního hlediska vychází pro pěstitele lépe kombinace mlžení a mírné zálivky než pouhé zalévání.
V případě skleníků je zapotřebí větších přístrojů s výkonem mezi 0,9 a 2,7 l/hod. Některé dokáží zvlhčit vzduch až na hodnotu 95 %. To dokazuje jejich kvalitu, v běžném provozu však vystačíte s nižšími hodnotani. Rostliny se vám za tuto péči odvděčí rychlejším a bujnějším růstem, zelenina pak také většími plody. U květin se zase dočkáte časnějšího kvetení. Určitě není třeba vysvětlovat, že vlhkost vzduchu je důležitým faktorem také při pěstování hub. Dnes je velmi oblíbená hlíva ústřičná, u které byl prokázán výrazný pozitivní vliv na lidské zdraví. V horkých letních dnech lze zvlhčováním navíc zabránit pro rostliny škodlivému přehřívání skleníku.