Velikonoční dekorace pod taktovkou přírody
Trendem letošních Velikonoc jsou přírodní doplňky, surové materiály, jednoduchost a barevná vyváženost.
Rady, tipy a triky, jak si užít Velikonoce. Návody na dekorace, barevná vajíčka, pomlázky i tradice.
Trendem letošních Velikonoc jsou přírodní doplňky, surové materiály, jednoduchost a barevná vyváženost.
Letos jsou v módě přírodní barviva, motivy a materiály a z barev sytá světlejší zelená, oranžová a žlutá. Jak například barvit vejce přírodními materiály?
Obsah mají stále stejný - spoustu bílkovin - ovšem vnější vzhled velikonočních vajíček může být natolik rozličný jako lidská ošacení. Tvořeno lidmi!
Velikonoce pro většinu křesťanů představují zmrtvýchvstání Ježíše Krista, židé zase oslavují významný svátek Pesach, který je pohyblivý stejně jako velikonoce, protože právě tento svátek slavil Ježíš při poslední večeři. Zároveň se velikonoce prolínají s pohanskými svátky příchodu jara.
Také už se nemůžete dočkat jara? Zkuste ho přivolat i k vám domů. Jarní věnec pověšený na dveřích nebo na stěně vám připomene, že se jaro nezadržitelně blíží.
Čekání na jaro bývá někdy nekonečné. Počasí se za okny střídá každou chvíli a děti už neví, co by vyvedly? Zkuste přivolat jaro společně. Společným tvořením jarních a velikonočních dekorací si užijete spoustu zábavy.
Právě o Velikonocích se příroda již probouzí a příchod jara symbolizuje i příchod nového života. Velikonoce přitom rádi slaví i ateisté, jelikož velikonoční tradice nejsou spojeny jen se svátky náboženskými, křesťanskými. Velikonoce jsou svátky optimistickými a patří mezi nejoblíbenější v roce. Není proto divu, že jsou spojovány právě se živou rostlinnou výzdobou.
Velikonoční svátky letos připadají na začátek dubna. Jelikož je času momentálně dost, nápadů, jak si zkrátit chvíli není nikdy dost. Na barvení a zdobení velikonočních vajec se můžete vrhnout klidně hned.
Ať již dovede velikonoční výzdoba a tradice včetně těch modernějších vykreslit kdekomu jarní úsměvy na tvářích, především jde o nejdůležitější křesťanský svátek. „O tom žádná...“ A důležité jsou rovnou 4 dny: Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a neděle vzkříšení. Věřící si o Velikonocích připomínají umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.
Jak uplést svou vlastní pomlázku? Přečtěte si stručný postup a prohlédněte si video návod. Nespokojte se s kupovanou pomlázkou, vyražte k rybníku pro proutí a vyrobte si vlastní, tradiční. Protože jen taková má magickou moc a přinese kýžené jarní "pomlazení".
Běžně se na obalu vajec dozvíte z ilustrační fotky, že jde o vejce s hnědou skořápkou (i když ji mají ve skutečnosti bílou), že mají tmavě oranžové žloutky, že jsou čerstvá a pečlivě denně sbíraná pro zachování čerstvosti. To jsou ty znakově největší informace, které nepřehlédne ani poloslepec schopný bez brýlí vrazit do náklaďáku. Dále velikost vajec (např. velké písmeno M – Medium, tzn. vejce středně velká) a velkými číslicemi je také vyznačeno datum minimální trvanlivosti (nikoli spotřeby). Obvykle je velkým písmem uvedena i země původu a samozřejmě je jednou z největších informací logo obchodníka. Pro přečtení dalších informací již musíte mít zrak jako ostříž, případně určité znalosti.
Vejce jsou nabitá spoustou výživných látek a minerálů a dokonce obsahují i vitaminy. Jenomže ještě nedávno byla vejce tak trochu na indexu, prý jejich pravidelná konzumace zvyšovala obsah “zlého“ cholesterolu v těle. Naštěstí toto šílenství pominulo, přišlo se na to, že vajíčka obsahují i látky, které cholesterol naopak odbourávají. Dnes platí jediná poučka, totiž že ani s vejci se to nesmí přehánět. Jen o vejcích člověk nemůže být živ. To však platí pro vše, co konzumujeme, i pro ty nejléčivější byliny. Naše strava musí být pestrá. Přesto je ale dobré se ve vejcích orientovat. Konzumujeme je skoro denně.
Vejce kachny novinářské si u nás bohužel nekoupíte, jde o cizokrajný druh, jehož vajíčka jsou přísně střežena zoology, ochránci přírody a spasiteli pravdy, která tak trochu zavání jako pukavec. Ovšem skutečné kachní vejce, to je už jiná. Výživné, chutné, žádané, velké a podle mnohých prý i afrodisiakum. Ale s vysokým rizikem salmonely. A věřte, že kdo prodává kachní vejce, prosí od rána do večera, od pondělí do pátku své kachny, aby snášely více. Poptávka je v některých končinách světa obrovská. Koupit si však lze i různobarevná vejce slepičí, aniž bychom je museli uměle dobarvovat, vejce křepelek a perliček, vejce husí a nakonec i ohromná vejce pštrosí. Řekněme si o nich trochu více, když už jsou ty Velikonoce.
Barvení vajíček? Se syntetickým barvivem jde o práci přibližně na pět minut. Parádu to sice udělá, ale mnoho velikonočního kouzla doma nevytvoří. Je to podobné jako s e-maily a ručně psanými dopisy. Účel obou zůstává stejný, ale osobnější je jen ten druhý způsob. Proto se koukneme, čím obarvit vejce. Pomalu a postaru, zato ale s citem. A výsledky? Báječné!
Velikonoce jsou největšími, nejdůležitějšími křesťanskými svátky. Jejich náboženská symbolika přesahuje naše chápání a teprve ona posouvá slovo křesťanství do symbolického synonyma slova víra. Lze pouze věřit a pak se až pokoušet o pochopení. Jenže bohužel pro mnoho z nás ztratila náboženská symbolika Velikonoc pravé významy a posunula se spíše do podoby tradic, z nichž některé jsou starší jak samo křesťanství. Navíc tyto obyčeje a tradice překročily hranice svých regionů a šířily se světem. Proto děláme věci, které třeba dělaly před tisíci lety předci našich sousedů i vzdálenější lidská společenstva. Mnohé tradice jsou však i dost mladé a stále vznikají další. Co jsme okoukali od svých sousedů? A proč se na Velikonočním ostrově neslaví Velikonoce?
Velikonoce jsou obdobím nového začátku a zrození. Velikonoční dekorace mohou pomoci vytvořit příjemnou jarní atmosféru v interiéru vašeho domova. Zde jsou některé nápady na velikonoční dekorace, které mohou být skvělým doplňkem pro váš domov.
Velikonoční věnce jsou tradičním prvkem dekorace během Velikonoc. Tyto věnce jsou často vyrobeny z větviček, květin a dalších přírodních materiálů a jsou umístěny na dveřích nebo na stolech, nebo jen tak na zdi. Vence jsou nejčastěji vyrobeny z přírodních materiálů, které jsou dostupné právě na jaře. Podívejte se na několik tipů, jak si takový věnec vyrobit doma.
Ač jsou velikonoce významným křesťanským svátkem, s barvení vajec se pravděpodobně začalo již dávno před narozením Ježíše Krista. Barvení začalo pravděpodobně ze zcela praktických důvodů, a to odlišení vařených vajec od nevařených. Barvila se přírodními barvami, které můžete k barvení použít i dnes místo kupovaných barev v sáčku.
Typickou a zároveň nejoblíbenější velikonoční dekorací jsou stále vajíčka. Pokud se vám podařilo nějaké při barvení nebo vyfukování prasknout, nezoufejte. Skořápky vajec můžete také využít k velikonoční výzdobě. Vyfoukanými vajíčky můžete ozdobit větvičky ve váze, vytvořit z nich závěsy do oken a různé jiné velikonoční dekorace.
Ne, není řeč o prodeji barvených vajíček, ale o barevných vajíčkách drůbeže. Vajíčko totiž nemusí být jen bílé (které se nejlépe obarvuje a před Velikonoci nejhůře shání) a nebo zbarvená do světlého odstínu hnědé barvy. Mohou být třeba i zelená, namodralá a nebo čokoládově hnědá. Jak je to možné?