Větraná fasáda pro rekonstrukci i novostavbu
Ucelenou nabídku pro větrané fasády od Knauf Insulation doplnila nová varianta nosné konstrukce DIAGONAL 2H.
Odborně a řemeslně kvalitně provedené zateplení fasády dokáže ušetřit velké peníze za vytápění. Týká se to nejen rodinných domů, ale také větších budov. Zateplování fasád provádí obrovské množství dodavatelů, někdo si na ně troufne i svépomocí. Jak se nespálit, jak vybrat vhodnou firmu, kdy začít zateplovat, na co nezapomenout? Přečtěte si naše rady, tipy a návody.
Ucelenou nabídku pro větrané fasády od Knauf Insulation doplnila nová varianta nosné konstrukce DIAGONAL 2H.
Zateplení fasády přinese prokazatelné úspory za vytápění a mnohonásobně se vrátí i ve vyšším komfortu bydlení díky lepší tepelné pohodě v interiéru.
Představujeme Ecorock FF - nový komplexní fasádní zateplovací systém ROCKWOOL.
Plánujete rekonstrukci fasády svého domu spojenou s vnějším kontaktním zateplením? Nechte se inspirovat konkrétním postupem takových stavebních úprav krok po kroku na konkrétním objektu v Českých Budějovicích.
Pro ty, kteří hledají funkční a estetickou fasádu, která na domě vydrží několik generací a vypadá pořád stejně, existuje sofistikovanější řešení v podobě provětrávaných fasád.
Proč a jak dům nejvhodněji zateplit? Jaké domy lze zateplit vnějším kontaktním či bezkontaktním systémem a u kterých budeme muset zateplovat z interiérové strany obvodového zdiva? A je při zateplení domu nutné vyměnit i okna?
Správným zateplením fasády lze významně omezit tepelné ztráty a snížit náklady na energie až o polovinu. Přinášíme 10 doporučení pro správné zateplení fasády.
Aby vám zateplení fasády dlouho a dobře sloužilo, je nezbytné svěřit jeho realizaci zkušeným odborníkům. Klíčový je správný výběr způsobu zateplení i profesionální montáž.
Z hlediska efektivity je vnější kontaktní zateplení (ETICS) nejvýhodnějším způsobem zvýšení tepelného odporu stěnové konstrukce.
Zateplení domu si většina lidí spojí jen s fasádou. Přitom teplo utíká i skrze střechu a podlahy. Hlavním chybám při zateplení předejdete konzultací s odborníkem.
Blížící se vyhlášení podmínek dotačního programu Nová Zelená úsporám opět rozproudilo mnoho debat ohledně zateplování.
I do nové fasády a zateplení se mohou pustit ptáci či kuny a poškodit ji. Co v takovém případě dělat? Pomůže pojištění nemovitosti? A na co si u něj dát pozor?
Jedním ze dvou základních typů zateplování starších domů i novostaveb je provětrávaná fasáda. Oproti kontaktním fasádám je realizace těch provětrávaných mnohem rychlejší. O dalších výhodách i nevýhodách provětrávaných fasád si přehledně povíme v tomto článku.
Bydlíme ve starém kamenném domě (tedy přesněji kombinaci kamene, hlíny a cihel), ale za více dní trvajících veder se už začíná zahřívat byt v patře i zde. Fajn je nadále jen ve vlhčím přízemí včetně průjezdu. Ale to jsou pouze drobné trable, které vždy docela rychle pominou. Jakmile totiž Česko zasáhnou tropická vedra, začne se přehřívat až polovina obytných domů. A kde chybí klimatizace, tam je vedro i v kancelářích, obchodech, restauracích a jiných provozech. A mnohem větší, než je u nás.
Vnitřní zateplení Remmers iQ-Therm 2.0 můžeme využít v případech, že zateplení fasády není možné, není povoleno třeba kvůli historické hodnotě budovy, nebo není v silách rozpočtu zateplit celou budovu zvenčí. Zateplit tak můžeme pouze část domu, případně třeba místnosti, které nejsou tak často využívané.
Jeden z nejzastaralejších bytových fondů v Evropě, to je výsledek předchozích 34 let, kdy se masivně využívala především stará městská a sídlištní socialistická výstavba. Stavby nových bytových domů oproti tomu vázly a váznou. Mnoho starých bytových domů je proto na hranici své životnosti. Aliance Zateplujeme Česko se proto zajímala, co spolumajitele sdružené ve společenství vlastníků jednotek (SVJ) nejvíce motivuje k rekonstrukci nad rámec zateplení, výměny oken a odstranění havarijního stavu domu.
Plánujete stavbu nového domu a váháte, jaký stavební materiál zvolit? Vyberte si takový, který již nebudete muset dodatečně zateplovat. Právě cihly Porotherm dodatečné zateplení již nepotřebují a dokazují, že volba pořádného materiálu pro obvodové zdivo je klíčová.
Nejnovější díl našeho podcastu o stavbách a bydlení se věnoval tématu zateplování střech, využití zelených střech a specifikům zateplování historických objektů.
V nové epizodě podcastu České stavby se podrobně zabýváme aktuálním tématem zateplování domů a dostupnými dotacemi. Je zateplení opravdu tak výhodné? A jak se v dotacích nezaplést? I to jsme při rozhovoru nakousli.
Sezóna zateplování fasád se rozbíhá. Je mohutně podporována dotacemi, a to nejen z programu Nová zelená úsporám. Svou vlastní dotací přispívá i Baumit. Renomovaný výrobce stavebních materiálů se tak po roce opět vrací k podpoře majitelů rodinných domů, kteří se chystají zateplovat fasádu.
Dotaz: Potřebuji celý systém a postup na zateplení fasády minerální vlnou. Hlavně náklady prosím a cenu, za kterou to firmy dělají. Jestli by nebylo lepší si pozvat firmu, jde o 350 m2 fasády.
Dobrý den, děkujeme Vám za Váš dotaz, který se týká zateplení fasády minerální vlnou. Nejprve bych Vám doporučil nechat si na místě…
Dotaz: Dobrý den. 3 podlaľní cihlový dům z roku 1950, 6 bytových jednotek. Uvaľujeme o zateplení fasády. Jaký zvolit materiál na zateplení? Polystyren či minerální vatu. V domě jiľ byla provedena výměno stávajících dřevěných oken za okna plastová, obnovení střeąní krytiny a před zateplením fasády bude provedena izolace proti spodní vodě (do sklepa v současné době zatéká). Je nutné nechávat si před nebo po dokončení prací vypracovat energetický audit. Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.
Pro upřesnění návrhu materiálu na zateplení a tloušťky dodatečné izolace by bylo nutno znát tepelně-technické charakteristiky…
Dotaz: dobrý den,před 5lety jsme zateplovali starší rodinný dům 8 cm polystyrenem.A je to málo, protože se ukázalo, že původní stěny jsou různě široké.Je možná nějaká náprava, např. na to ještě něco nalepit, nebo je jediným řešením vše strhnout a zateplovat znovu silnější vrstvou? Za odpověď děkuji Andrea Pánková
Je-li 8 cm málo nebo postačující je potřeba posoudit dle materiálu a tloušťky stávajících stěn. Dům je však patrně starší a vzhledem…
Dobrý den, zdědila jsem podsklepený dům z roku 1928 - plné cihly 50 cm. Tento dům jsme podřezali, drenážovali, vyměnili okna za plastové, podlahy v přízemí izolovali 10cm eps, strop 10cm kročejovka, trámové stropy 10 cm, horní patro 3cm eps + podlahové vytápění, půda + krovy 24 cm vata. Nyní se chystáme na zateplení fasády. Zatím ještě nemám jasno jaký systém zvolit. Můj dotaz se týká toho, zda zateplit všechny strany? Známy má rekonstruovaný rodinný dům - nepodřezaný a zateplený ze všech stran. Ze sklepa se mu v rohu jižní a východní strany táhne vlhkost. Tvrdí mi, že je to tím, že zateplil i jižní stranu. Jeho názor je nezateplit ji vůbec a nebo míň než ostatní strany. Plánuji zateplovat 10cm eps šedý. Děkuji
Vzlínání vlhkosti ze sklepa v domě Vašeho známého není způsobeno tím, že zateplil jižní stranu domu, ale tím, že obvodové stěny…
Dobrý den,máme starší domek a rádi bychom ho zateplili. Jedná se o klasickou "nudli", kdy všechna okna jsou na jih a na severní straně je pouze metrová ulička mezi domy. Špaletová okna jsme nyní měnili v rámci zelená úsporám za dřevěná eurookna s trojsklem. a půda je také zateplená 200mmm vrstvou minerální vlny. Můj dotaz se týká zeteplení fasády. Jak silný polystyren bychom měli dát? Zdi jsou 45cm, cihlové. Zvažujeme 12 nebo spíše 14cm. Bylo nám řečeno, že i 10cm stačí, ale myslím, že to je málo. Děkuji za odpověď. Žaneta Bohdanová
Při návrhu tloušťky dodatečného zateplení je potřeba vyjít z posouzení stávající stěny a normových požadavků. Ty stanovuje současná…
Dobrý den, na starém RD je již provedeno zateplení fasády polystyrenem o šířce 5cm + síť, tmel a fasáda. Pokud bych chtěl přidat např. dalších 5 cm izolace, musím strhnout fasádu, celou izolaci nebo mohu nalepit na očištěnou fasádu? Jak je to s rosným bodem a bude moci dům ještě "dýchat". Předem děkuji za odpověď.
Současně platná norma ČSN 73 0540-2 požaduje pro obvodové těžké vnější stěny hodnotu součinitele prostupu tepla 0,38 W/m2.K a…
Dobrý den, předpokládám, že podobný problém řeší asi více lidí. V letech 2007-09 jsme postavili patrový dům o zastavěné ploše 160m2 s cihel Heluz STI tl. 40 cm zděný na klasickou maltu. Překlady jsou betonové RZP s vloženou 10 cm izolací mezi překlady. Dům ještě nemá fasádu a v domě již bydlíme třetí zimu. Topíme zplynovacím kotlem uhlí + dřevo(samovýroba v lese 100,- Kč/m3) a výdaje za topení jsou cca. 10 000 Kč/rok a tepelná pohoda v domě je vynikající a vůbec ani nedochází k rychlému vychládání domu. Toto jsem více méně očekával a to se mi také splnilo. Proto jsem vůbec nezvažoval zateplení domu. V současnosti jsme se konečně dostali k řešení fasády a doba se trochu změnila. Jelikož jsem byl velmi špatnou sibylou a vzhledem k očekávanému zvýšení ceny uhlí a již teď se výrazně zvyšující ceny palivového dřeva a také omezené možnosti samovýroby palivového dřeva (stále více zájemců), jsem začal uvažovat, zda-li do budoucna nebude přeci jenom lepší investice, provést dodatečné kontaktní zateplení 10 - 12 cm EPS popř. šedým polystyrenem. Ale řeším následující problém. Základy mám zateplené 5 cm XPS do hloubky 80 - 90 cm. Podkroví mám zateplené ORSILem Orsik 16 + 10 + 4 cm. Nejvíce mě trápí podlaha, ve které mám pouze 8 cm EPS 100Z. Toto již nemohu vzhledem k zabydlení domu změnit. Myslíte, že zateplení domu 10-12 cm EPS popř šedým polystyrenem je vhodné vzhledem k slabé izolaci v podlaze? Mám tím na mysli i v dřívějších diskuzích zmiňovanou nežádoucí kondenzaci vlhkosti ve zdech. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Laňka L.
Vzhledem k tomu, že tepelné vlastnosti podlahy již nelze změnit, nelze ani doporučovat u podlahy možné úpravy. Ke kondenzaci vodní páry ze…
Dobrý den.Chci zateplit starou chalupu.Jedná se o kamenné zdivo 70-80cm silné.Zdi jsou bez základů.Po obvodu je dům obkopán,obsypán makadamem s odvětrávacím(vysoušecím) systémem z plast.trubek.Zateplení chci provést do předsazeného roštu – takzvanou provětrávanou fasádu.Dotaz na Vás je ohledně materiálu.Chtěl bych použít na první metr odspoda,(po celém obvodu domu,)děrovaný polystyren Baumit Open S,protože v této výšce(do 1m)je zdivo vlhké.A na zbývající dva metry běžný polystyren EPS(od 1m výšky je zdivo naopak naprosto suché).Tlouštka izolace bude 16cm-podle technické normy.Vím,že se na kamenné zdivo doporučuje do předsazeného roštu použít minerální,nebo kamennou vlnu.Vzhledem k tomu,že výška fasády bude pouhé tři metry,domnívám se,že bych mohl použít na zateplení pouze polystyren(včetně Baumitu Open S do spodní části).Čili dotaz zní-mohu za těchto podmínek použít polystyren zateplení celé fasády.Děkuji
Rozhodující pro volbu systému zateplení teď bude účinnost odvětrávacího systému, tedy to, jak se podařilo vlhkost kamenného zdiva…
Dobrý den, máme starý dům asi 65 let,zdivo z opuky a cihel, dělali jsme novou střechu-zateplenou, nové okna-eura a teď chceme zateplit obvodové zdi a udělat fasádu, poraďte mi prosím jaký materiál použít na zateplení a jaký na fasádu,z ohledem na nejnižší cenu materiálu. děkuji za odpověď
Nejšetrnější způsob zateplení domu z kamene a cihel, patrně bez izolací proti zemní vlhkosti je předsazená odvětrávaná fasáda s…
Dobrý den, zateplujeme fasádu a bohužel jsme nakoupili nedostatečné množství kamenné izolace, na část stěny nám materiál chybí. Zkoušeli jsme si dokoupit stejný materiál, ale ve stavebninách nám řekli, že tento materiál nemají skladem, je možné si ho objednat, ale bude až za 3 měsíce. My bychom rádi dodělali fasádu co nejdříve a nechceme čekat čtvrt roku. Ve stavebninách nám nabídli na zateplení zbývající části jiný materiál – jinou značku kamenné minerální vlny nebo případně polystyren. Můžeme tento jiný materiál použít, nemůže vzniknout nějaký problém? Děkuji, Lubomír Vlček, Příbram
Dobrý den, obecně lze říci, že by to neměl být problém, pokud je to v souladu se systémovým řešením (např. systémem Weber, Baumit,…