Na první pohled tak trochu zbytečné mosty, vždyť vlastně nic skutečně účelného nepřemosťují a na místech svých instalací jsou vlastně spíše překážkami. Pokud se však do problematiky ponoříme hlouběji, zjistíme, že nosné dílce těchto mostů byly vyrobené 3D tiskem, že byly dokonce vyrobené z recyklovaných materiálů, že nemají žádné výztuže, a přesto mosty fungují jako samonosné. Navíc se dají opět rozebrat a zase složit. Jsou tak nejen ukázkou technologických možností a pěkné architektury, ale i příslibem do budoucna. Budoucnosti s minimem emisí, alespoň jejich tvůrci odvíjeli právě takovou nit.
Když byl první 3D tištěný most Striatus z recyklovaných materiálů oceněn na Benátském bienále architektury v roce 2021, realizace dalšího byla logickým vyústěním snah vývojářů. Pojmenován je Phoenix a ukazuje možnosti 3D tisku při realizacích nosných betonových konstrukcí za maximálního snížení uhlíkové stopy. Oproti mostu Striatus je to dokonce o 40 %. O mostech stavěných tradičními postupy nemluvě.
Striatus v Benátkách
Most Striatus je projektem připraveným týmem architektů, techniků a designérů z ateliéru Zaha Hadid Architects Computation and Design Group (ZHACODE) a Spolkové vysoké technické školy v Curychu. K životu byl přiveden skupinou Holcim ve spolupráci se společností incremental3D.
K vidění byl tento most v benátské zahradě Giaddini della Marinaressa od 22. května do 21. listopadu 2021. Postaven byl pro výstavu „Time Space Existence“ („Čas, prostor, existence“) pořádanou v rámci benátského Architektonického bienále 2021. Pořadatelem výstavy bylo Evropské kulturní centrum (ECC).
Projekt mostu Striatus vytvořil nový jazyk, jakým se může v architektuře vyjadřovat právě beton. Propojil přitom tradiční postupy s pokročilými technologiemi. Stability most dosáhl pomocí geometrie, přičemž může stát výhradně díky tlakovým silám bez potřeby jakékoli výztuže. Počítačový návrh a robotizovaná výroba (3D tisk) přitom umožnily výraznou spotřebu materiálu.
Most Striatus byl navržen tak, aby se materiál použil pouze tam, kde je nezbytný, což výrazným způsobem snížilo ekologickou stopu stavby. Jelikož most nemá žádnou výztuž a montáž probíhala takzvaně suchou cestou bez pojiva, je možné most opakovaně složit a zase rozložit. Jde tedy o přepravovatelný a opakovaně použitelný (či recyklovatelný) prefabrikát.
Most Phoenix
Podobný příběh představuje i udržitelný most Phoenix stavěný z recyklovaných materiálů technologií cirkulárního betonu (ECOCycle) a 3D tisku. Tento most potřebuje ke své stavbě oproti předchozímu mostu dokonce jen polovinu materiálu. Speciální betonová směs z recyklovaného cementu a kameniva zrna maximálně 4 mm byla přitom svou konzistencí spíše maltou.
Při stavbě mostu Phoenix byl použit 100% recyklovaný cement ECOPlanet s využitím cirkulární technologie ECOCycle. Uhlíková (CO2) stopa se tak snížila o 40 % ve srovnání s předchůdcem tohoto mostu, mostem Striatus. Celkový uhlíkový dopad stavby se pak snížil o 25 % a došlo též i k 50 % snížení potřeby materiálu při zachování statických parametrů mostu. A konstrukce mostu, který je schopen vydržet stlačení bez výztuže, opět umožňuje snadnou demontáž a opětovnou montáž, případně recyklaci svých bloků. Realizace mostu dokazuje, jaký dopad mohou mít inovace v dekarbonizaci budov pro budoucnost s minimálními emisemi.
Nový most Phoenix byl postaven v Inovačním hubu Holcim a vyvinut ve spolupráci s Block Research Group na ETH Curych, Zaha Hadid Architects Computation and Design Group (ZHACODE) a incremental3D. Inspirací ke stavbě mostu byl právě úspěch předchozího oceněného mostu "Striatus" na Benátském bienále architektury v roce 2021.
3D tisk lze použít i při stavbách nosných betonových konstrukcí
Obě mostní konstrukce dokazují, že 3D tisk lze použít i při stavbách nosných betonových konstrukcí, které vyžadují podstatně méně materiálu a žádnou ocelovou výztuž nebo maltu. Architekti a inženýři ETH z Block Research Group ve spolupráci se Zaha Hadid Architects a dalšími partnery z průmyslu ukázali, jak to může fungovat. A jak maximálně ušetřit materiál i přírodu.
Zdroj: striatusbridge.com, holcim.cz, timespaceexistence.com