Pokud se projekt Lesy v lese rozběhne naplno a dotáhne to až do finiše, nestane se jen největší českou dřevěnou stavbou, ale důležitým symbolem změny smýšlení. V české architektuře i stavební filozofii. Protože by jasně ukázal, že stavět udržitelně i ve velkých měřítcích možné je.
Česko je státem s docela vysokou lesnatostí, lesní porosty pokrývají přibližně 34 procent rozlohy našeho státu. O tyto lesní pozemky pak v různé míře pečují soukromníci, družstva, firmy, instituce. Ovšem tou vůbec největší společností, která se správou našich lesů vůbec zabývá, je státní podnik se sídlem v Hradci Králové: Lesy České republiky.
Laikům se něco takového špatně vysvětluje, klade to velký důraz na představivost a měřítka jsou to až neuvěřitelný. Protože z 2 671 659 hektarů lesních pozemků jich 1 461 000 hektarů ve vlastnictví státu. A z nich pak 1 218 000 hektarů je ve správě státního podniku Lesy České republiky.
Svým záběrem jsou tedy Lesy ČR jen obtížně představitelnou „společností“, jež má pod palcem ohromné území. A té velikosti pak pochopitelně musí nějak proporčně odpovídat i míra administrativní provozní zátěže. Které by nově měla odpovídat i centrála v Hradci Králové. A protože kovářova kobyla nechodí bosa, ani ten lesy-spravující kolos by neměl růst jen tak, z cihel a betonu, ale ze dřeva.
Tři typy konstrukčních systémů
Připravovaný projekt, navržený studiem CHYBIK + KRISTOF ve spolupráci s Janem Stolkem a projekční kanceláří K4, se tak nejspíš stane největší dřevěnou stavbou v zemi. To chystané stavební dílo se jmenuje Lesy v lese. Zdůrazňuje potenciál dřeva jako klíčového materiálu současné architektury.
A jeho realizace, pokud k ní opravdu dojde, by představovala zásadní mezník v přístupu k udržitelnému stavebnictví, udržitelnosti a ekologičtějším stavebním praktikám. Protože stavby ze dřeva u nás již nějakou dobu vznikají. Ale určitě zatím nenabývají formátu stavby, která by dokázala nabídnout komplex budov o kapacitě 12 000 m? kancelářských prostor.
Nová centrála má být nejen zázemím Lesů ČR, ale především jasnou demonstrací hospodářské politiky, podporující efektivní zhodnocení vlastní suroviny – obnovitelného materiálu, dřeva - na nejvyšší kvalitativní úrovni a to ve stavitelství a designu.
Ekologická šetrnost návrhu tu má být dosažena především díky použití dřevěné konstrukce, která zahrnuje všechny tři hlavní typy dřevěných systémů. Stěny jsou řešeny technologií two-by-four, stropy, horizontální desky, vestavby a zábradlí jsou vyrobeny z CLT panelů a pro velkorozponové konstrukce jsou použity lepené dřevěné nosníky.
Potenciál k přelomové stavbě
Projekt „Lesy v lese“ má rovněž ambici ovlivnit legislativní rámec, který v současnosti omezuje schvalování velkých dřevěných staveb v České republice. Tato realizace tak může vytvořit precedens a ukázat, že rozsáhlé dřevěné konstrukce jsou nejen proveditelné, ale přinášejí i řadu výhod. Nezbývá tedy než počkat, jak to dopadne.
Pokud se největší správci našich lesů zabydlí v největší dřevěné stavbě Česka, mohl by ten posun ve smýšlení motivovat i další velké společnosti. Zdrojů stavebního materiálu máme dost a není vlastně důvod, proč bychom u nás nemohli stavět stejně, jako ve Skandinávii.
Zdroj: CHYBIK + KRISTOF
Vizualizace: CHYBIK + KRISTOF