V Krkonošské ceně za architekturu 2024 zvítězila horská chata Bučina v Malé Úpě. Zadáním investora bylo vytvořit dokonale funkční, kompaktní budovu pro správce lyžařského střediska v intravilánu obce Horní Malá Úpa. A jelikož správce musí být na svazích kdykoli v sezóně k dispozici, měl by to mít na pracoviště nejen kousek, ale měl by se v místě cítit dobře po veškerý čas. I v době klidu, odpočinku. Což se povedlo.
Chata oceněna pro neobvyklou kombinaci svých vlastností
Porota soutěže ocenila právě tuto stavbu, kterou navrhl Pavel Čermák ze studia ADR, pro neobvyklou kombinaci jejích vlastností. Předně chata do Krkonoš dokonale pasuje. Na první pohled se sice může především svou barvou tvářit drze, ale přitom nijak neruší a výborně sedí v prostoru. Odborníci hodnotili pozitivně především komprimovanost stavby, ochotu se uskrovnit a neuzurpovat si nic, co domu nepatří.
Jednopodlažní dřevostavba s obytným podkrovím
Nová horská chata byla navržena jako lehká jednopodlažní dřevostavba s obytným podkrovím. Uložena je na betonové základové desce, která se v letním období nadnáší nad přilehlým terénem, v zimně naopak dorovná úroveň sněhové pokrývky. Celá masa budovy tak v zimě působí, jako by levitovala na sněhové pokrývce.
Průnik dvou stejných hmot do podoby asymetrického kříže
Jasně červená chata Bučina je přitom dobře vidět již z daleka, obzvláště když napadne sníh. Navíc zaujme i její tvar, který má dispozici asymetrického kříže díky průniku dvou stejných hmot. Toto řešení však není samoúčelné a nevzniklo touhou vytvořit originální prvek. Navržené tvarosloví kříže totiž vychází ze zdejší tradiční horské architektury, která umožnila studiu ADR jasně definovat průhledy do okolní krajiny. Ty hlavní jsou na Sněžku (nejvyšší český vrchol) a také na vrchol Lysečina.
Červený kříž na bílém poli zasněžené krajiny
Nejvýraznějším prvkem domu je jednoznačně jeho fasáda z neohoblovaných smrkových prken, která dostala rudý nátěr. Sice může díky němu působit v zasněžených kulisách lehce extravagantním dojmem, tato barva však k horským stavbám historicky patří.
Chata je vlastně v zasněžené krajině červeným křížem na bílém poli, což s sebou nese i tradiční symboliku horské služby. Horská chata pro správce se dokonce stala ozdobou lyžařských svahů v Malé Úpě. Dům postavený na míru potřeb právě správce horského areálu však nabízí nejen krásné výhledy do širokého okolí, ale i promyšlené uspořádání a dřevěný minimalismus v interiéru.
Minimalistický interiér s puncem hřejivého dřeva a krbovými kamny ve středu
Každé ze čtyř ramen domu přitom dostalo trochu odlišnou funkci. V jednom je umístěna kuchyň, druhé skrývá jídelní kout s výhledem na Sněžku a třetí slouží jako obývací pokoj. V samotném středu společných prostor prvního podlaží bylo instalováno točité schodiště, které se vine okolo komína a vede do podkroví, kde byla umístěna klidová část domu s ložnicí a koupelnou.
Všudypřítomné smrkové dřevo
Stejně jako exteriér je i interiér horské chaty definován přítomností dřeva. Bez dřeva to prostě na horách nejde. Do vnitřních prostor prostupuje přiznaná část dřevěné konstrukce domu, smrkem ale byly obložené i některé stěny a je z něj vyrobena také podlaha. Dům dokonce dostal i na míru vytvořený nábytek, při jehož výrobě opět převažovalo smrkové dřevo.
Horská chata Bučina
- Zastavěná plocha: 94 m2
- Celková užitná plocha: 124 m2
- Adresa: Horní Malá Úpa, parc. č. 168/16
- Investor: SKIMU
- Autor projektu: Pavel Čermák, studio ADR
- Projekt: 2020 - 2021
- Realizace: 2022 - 2023
- Foto: BoysPlayNice
Zdroj: adr.cz, earch.cz, cc.cz, archiweb.cz