Že se staré dobré časy nevrátí? Na to majitelé pozemků v italské vesničce s dost neitalským jménem, Enneberg, myslet nechtěli. Proto si tu nechali navrhnout bydlení, které jakoby kopírovalo výrazné rysy zdejší stavební minulosti. Ale moderním způsobem.
Tou základní informací, kterou je třeba se před výletem do Enneberg vybavit je, že leží ve výšce 1200 metrů nad mořem. Respektive, v té výšce teprve začíná, do hor se rozvolněnou zástavbou usedlostí táhne ještě o dost výš. A těch dvanáct stovek metrů, které předjímají rozložení teplot, podnebí i zasněžené zimy, se tu promítají úplně do všeho.
Lidé, kteří tu bydlí, se na to všechno pochopitelně za staletí hezky adaptovali. A proto si také zdejší domy jsou tolik podobné. Říká se jim viles, což úplně neznamená vily a vilky. Jsou to spíš dvoj-domy, polo-uzavřené dvorce s úzkým nádvořím. Na něm se také odehrává většina všedního života, když napadne sníh a pod závějemi zmizí celé údolí. Lidé si dál než do dřevníku cestu sněhem neprohazují.
Rysy zdejších staveb: sklon a přesahy střech, mezery mezi nahloučenými domy, vyvýšený profil prvního podlaží, tu skvěle odpovídají místním podmínkám. A domy z Ennebergu díky nim od jiných snadno poznáte. Bohužel, nové se tu nestaví, a ze starých zůstaly přestavbou jen jakési modifikované chaty. A v tom je počin Alpine Cabins od architektů ze studia pedevilla architekten unikátní.
Nově, ale postaru
Na zakázku klienta tu navrhli projekt „chaty“, která svými rysy věrně kopíruje tu typicky místní stavební předlohu. Využívá přitom současný materiál a moderní stavební postupy, ale hezky se přidržuje zažitého stylu. Takže v Enneberg vůbec nepůsobí rušivě a nepřiměřeně. I tahle novota je stavěna ve formátu viles.
Její dvě stupňovité budovy s opatrným zasazením do svahu odpovídají místnímu typu párových dvorů. Dodržuje regionální ornamenty jako sedlovou střechu, lodžii a dřevěnou fasádu. Ty původní prvky jsou přitom převzaty a realizovány novým, čistým a nezávislým způsobem.
Stavba je zajímavá tím, že vědomě redukovala potřebu staviva, a raději nechala do interiéru promlouvat ryze přírodní dolomitové skalisko. Ovšem tedy skalisko, na nějž se navazuje exponovaný beton, doplněný o další prvky kamenické práce. Rustikální vyznění tomu dodává ještě dřevo modřínu a borovice, přičemž všechny ty ingredience jsou v zásadě místní nebo regionální.
Nezávislost a soběstačnost
V místnostech, velmi minimalisticky laděných, to vytváří zvláštní atmosféru. Která někde působí až surově naturalisticky (tam, kde promlouvá odhalený kámen), a jinde vlídně, kde se měkké plstěné tkaniny se v interiérech setkávají s bílým odhaleným betonem a prohřívajícím dřevem.
Jestli byly něčím zdejší viles historicky svérázné, pak mírou nezávislosti. Když napadl sníh, byly soběstačné až do jarního tání. Což tu trvalo dlouhé měsíce. Alpine Cabins tuhle historickou předlohu následuje v tom, že projekt disponuje vlastním zdrojem vody, funguje na geotermální energie, pasivně využívá solární energii z fotovoltaické elektrárny. A je tedy „soběstačný“ v moderním smyslu.
Zdroj: pedevilla architekten
Foto: Gustav Willeit
Poznáte hlavní historické architektonické slohy?
Rychlá poznávačka pro každého. Poznáte architektonický sloh podle jeho typických znaků?
