Kvíz: Co je mrakodrap? Podle definice prý souvisle obyvatelná výšková budova, která má více jak 40 poschodí a zároveň je vyšší jak cca 150 metrů. To je jedna možnost. Druhá odpověď říká, že jde o budovy vyšší jak 100 metrů. Spoustu lidí určitě napadne, že dříve stavěné věže jsou vlastně předchůdkyněmi mrakodrapů, včetně mýtické věže babylónské symbolizující pýchu lidstva a její pád. Jak je to ale dnes s ikonickými výškovými budovami Evropy?
Ono to totiž s výškami mrakodrapů nebylo hned tak snadné. Na konci 19. století šlo o budovy s 10 až 20 patry. A právě Evropa zůstávala v tomto směru dlouho velice konzervativní. První mrakodrapy byly stavěné v Americe, ale i ty nejvyšší současné se dnes krčí tiše při zemi při pomyšlení například na Burdž Chalífa v Dubaji (828 m), Merdeku 118 v Kuala Lumpuru (679 m), Shanghai Tower (632 m) a Abrádž Al-Bajt v Saúdské Arábii (601 m). Nejvyšším americkým mrakodrapem je dnes One World Trade Center (541,3 m), pak dlouho nic a následuje až na 15. místě na světě Central Park Tower (472,4 m).
Z evropských mrakodrapů je paradoxně nejvyšší budova Lachta Centr v ruském Petrohradu (462 m), která je svou výškou 16. na světě. Jinak to jde s Evropou nadále z kopce. V první padesátce už není ani jeden a za nejvyšší evropské budovy jsou považovány “baráky“ vysoké něco mezi 200 a 300 metry. V tomto směru kraluje Polsko s moderní budovou Varso Tower (310 m). Na 6. místě evropských mrakodrapů je dokonce polská varšavská stalinská stavba, která vypadá z dálky jako Moskevská státní univerzita (dříve Lomonosova), a která je vysoká 237 m (dnes Palác kultury a vědy). Přezdívat by se oběma budovám dalo třeba: Stalinské energetické vysílače, nebo: Energie stalinského pekla.
Přesto ale stojí evropské výškové budovy za řeč. Vlastně kdejaké evropské město a městečko má nějakou tu výškovou budovu, i kdyby to měla být jen stará věž (třeba Eiffelova), nebo hrad, zámek, či kostel vysoko na skále. A také mezi mrakodrapy (budovami vyššími jak 150 metrů) jich najdeme dost. Ze staveb vyšších jak 200 metrů je jich nejvíce ve Varšavě, Frankfurtu nad Mohanem a Madridu. Pro místní jde o ikonické stavby, ale do povědomí ostatních Evropanů se většina z nich dosud příliš nedostala. Pojďme si vyzkoušet, co o nich víte a jestli je poznáte. A mohou být klidně i o něco nižší.
Zdroj: autorský text - Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz, Wikipedia