Místo bylo pro nové bydlení vybráno skvěle. Je nedaleko historického centra Břeclavi u Mlýnského náhonu, který odbočuje z Dyje a po pár kilometrech se do ní zase vrací. Navíc šlo o skutečný původní historický mlýn, ze kterého to budou mít noví obyvatelé jen kousek do Lednicko-valtického areálu, břeclavského zámku a staré Břeclavi. Z místa jsou přitom nádherné výhledy právě na historickou Břeclav.
Historie Vránova mlýna
Místo, které bylo zvoleno pro nový bytový dům, má bohatou historii. Ještě nedávno zde totiž stál skutečný mlýn, tedy jeho rozpadající se torzo. První písemná zmínka o tomto mlýně sahá až do 16. století, bohužel však budova posledních 70 let pouze chátrala a v roce 2008 ji dorazil rozsáhlý požár, který vlastně znemožnil rekonstrukci mlýna.
První písemná zmínka o mlýně ze 16. století je vlastně dokumentem o vzniku mlynářské živnosti. V 19. století pak mlýn vlastnili Lichtenštejnové a provozovala jej firma Markus Hoffman a synové. V roce 1905 byl mlýn poškozen rozsáhlým požárem, kdy jenom škoda na zásobách a strojích činila tehdy obrovskou částku ve výši 100 000 korun. V roce 1919 si mlýn pronajal Jan Vrána z Moravské Nové Vsi, po válce ale již ve své živnosti nepokračoval a emigroval do USA. Již v roce 1950 se mlýn přestal využívat a začal chátrat. V 90. létech 20. století jej sice koupil soukromý majitel, ale objekt zůstával nadále nevyužitý. A nakonec přišel osudový požár.
Prémiová adresa s neopakovatelným geniem loci
Výhled na historickou Břeclav, sousedství břeclavského zámku, blízkost Lednicko-valtického areálu, snadná dostupnost rovnou tří významných jihomoravských metropolí a blízkost úchvatné přírody. Nový obytný komplex Vránův mlýn prostě nabízí mnohem více než jenom bydlení. Například Lednicko – valtický areál je od místa vzdálen pouhých 300 metrů, což znamená 1 až 2 minuty jízdy na kole, nebo 5 minut pěší chůze. Výhled z budovy je z jedné strany na vodní hladinu Mlýnského náhonu a zároveň na historickou část Břeclavi, z druhé strany na břeclavský zámek a na část Lednicko – valtického areálu. Vlastně jde o bydlení téměř na zámku a uprostřed přírody. A dojezdová vzdálenost do zaměstnání? Každým směrem je to jenom kousek. Třeba do Brna se díky nájezdu na D2 dostanete zhruba za 30 minut, do Bratislavy za 50 minut a do Vídně za necelou hodinu.
A genius loci? Nový bytový komplex vypadá podobně jako původní historický mlýn, akorát je jeho vzhled moderní. Stavební firma Plus společně s hlavním architektem Tomášem Havlíčkem prostě mysleli na původní vzhled objektu. Aktuálně byla zahájena jedna z nejdůležitějších fází projektu, totiž stavba střech, které dodají celé budově konečný tvar. Právě i podoba střech a jejich materiál jsou navrženy tak, aby při stavbě zůstala zachovaná silueta původního mlýna. Ano, jdete do svého nového moderního bytu, ale z dálky dům připomíná původní mlýn, který na místě stál.
Projekt Vránův mlýn
Developerský projekt Vránův mlýn nabídne 49 nových bytů, ze kterých je již dnes přibližně polovina rezervována. Na přelomu roku by měla být dokončena hrubá stavba objektu a ke kolaudaci by mělo dojít někdy na začátku roku 2026. Jednoduše lze říci, že se prostor bývalého mlýna mění den za dnem v nadčasové bydlení s desítkami nadstandardních bytů, podzemními parkovacími místy a přírodním atriem. Nové byty by měly být zájemcům odevzdány na začátku roku 2026.
Pro budovatele nového bydlení jménem Vránův mlýn je důležitá také čistota a pořádek, proto například došlo i k úklidu odpadků v lokalitě včetně odpadků ve vodě, hrabání listí, sekání křovin a čištění ostrůvku a okolí Vránova mlýna. Na tomto úklidu se podílelo i město Břeclav a Vodní záchranná služba Nové Mlýny.
Zdroj: vranuvmlyn.cz, srdce-breclavi.cz, Wikipedia