Kvalitní matrace a kvalitní, zdravý spánek, to jsou vlastně synonyma. Jenom opravdu dobrá matrace nám umožní při spánku regenerovat tělo i psychiku. Jak takovou matraci vybrat? Při výběru matrace nesmíme šetřit, ohled bereme na tvrdost matrace, rozměry, výplň a počet zón.
Pokud se vyspíte na své staré matraci a poté si hned další noc vyzkoušíte novou, opravdu kvalitní, bude vás rozdíl šokovat. Nejenže vás nebudou bolet záda či jiná část těla, ale budete skutečně odpočatí. Jen pozor na budík – zřejmě budete potřebovat výkonnější, hlučnější.
A vůbec není důvod, proč v případě nové matrace váhat a proč si nepřiplatit, jelikož v posteli trávíme zhruba třetinu svého života. Jestliže se vám špatně usíná, v noci se často budíte a ráno vás bolí záda, určitě za to může nevyhovující matrace! Jak ale vybrat takovou matraci, která vám zaručí kvalitní spánek?
A vůbec není důvod, proč v případě nové matrace váhat a proč si nepřiplatit, jelikož v posteli trávíme zhruba třetinu svého života. Jestliže se vám špatně usíná, v noci se často budíte a ráno vás bolí záda, určitě za to může nevyhovující matrace! Jak ale vybrat takovou matraci, která vám zaručí kvalitní spánek?
1. Při výběru matrace nesmíme šetřit
Opravdu kvalitní matrace určitě nebude levná. Zapomeňte proto na částky v řádech nejvýše několika tisíc korun. Kvalitní matrace je prostě investicí do třetiny vašeho života a do vašeho zdraví. Nesmíme také zapomenout, že taková matrace nám může sloužit deset až patnáct, ale i více let. Kvalitní matraci samozřejmě hledáme ve specializované prodejně a zapomeneme na pochybné výprodeje. Navíc je třeba, aby vám dobře proškolený personál pravdivě poradil. Ne každý typ matrace a materiálové složení budou vhodné právě pro vás! Ušetřit můžete pouze na matraci například do hostinského pokoje. Ale i vaši hosté ocení pohodlné spaní!
2. Hned po ceně je na prvním místě tvrdost matrace
Jednoduše řečeno, matrace by neměla být ani příliš tvrdá, ani příliš měkká. Při výběru tvrdosti matrace je třeba poznat sebe, své tělo, své potřeby, své spací návyky. Důležitá je též tělesná výška, hmotnost, věk, zdravotní stav. Lidé s vyšší hmotností potřebují matrace tvrdší, ti hubenější naopak měkčí. Spací návyky, to znamená především, v jaké poloze spíte. Kdo spí na boku, potřebuje měkčí matraci, kdo na zádech či břiše, potřebuje matraci tvrdší. Co se týká věku, děti potřebují matrace tvrdší (střední tvrdost), mladí lidé také tvrdší a čím jsme pak starší, tím měkčí a elastičtější matraci budeme potřebovat.3. Výplň matrace
Dnes jsou nabízeny 3 základní typy výplně matrací: pružinové, latexové a pěnové. Obliba klasických pružinových matrací postupně klesá, ovšem nesmíme si je zaměňovat se starými matracemi, ze kterých vylézaly kovové pružiny. Současné pružinové matrace mají pružiny obalené v textilním pouzdře (kapsičce) a jsou opravdu pružné, čili se dovedou tělu dobře přizpůsobit. Bývají dokonce vzdušnější než matrace pěnové, proto se lépe větrají a obtížněji se v nich usazuje prach, roztoči a pachy. Pokud však chcete pružinovou matraci, je třeba koupit tu dražší.Nejširší je dnes nabídka matrací pěnových, při jejichž výrobě se používá několik různých druhů pěny. Lze je skvěle kombinovat s jakýmkoli roštem, jelikož jim nevadí nahýbání, dobře se přizpůsobí a zase navrátí do původního stavu (tvaru). Nejoblíbenější jsou pěnové matrace z PUR pěny, pro které je typická výborná elastičnost, tvarovatelnost, odolnost, různé stupně tvrdosti a dlouhá životnost. Dalším oblíbeným materiálem je studená pěna, která má větší póry než PUR pěna. Matrace ze studené pěny jsou proto vzdušnější, elastičtější a tvarově stálejší. Jsou však o něco tvrdší a obtížněji tvarovatelné. Jejich předností je dobrá provětrávatelnost a neobliba u roztočů. K výrobě matrací se též používá takzvaná BIO pěna. Ta se vyrábí z přírodních olejů, odolává plísním, a roztočům a je proto ideální pro alergiky. Dalším materiálem je takzvaná líná pěna, která je ideální pro lidi citlivé, nemocné a starší. Líná pěna totiž dovede měnit nejen svůj tvar, ale i tvrdost. A to v závislosti na teplotě. Dovede proto okopírovat tvar lidského těla a poskytne dostatečnou oporu.
Latexové matrace patří k měkčím, maximální stupeň tvrdosti je u nich 2. Jsou velmi pohodlné a dobře se na nich leží, jsou vysoce elastické a též dokonale kopírují tvar lidského těla. Rychle se však proleží a vytvoří se v nich prohlubně, ovšem opět se rychle narovnají do původního tvaru. Latex též velmi dobře odolává pronikání nečistot. Životnost latexových matrací je proto vysoká. Ty nejkvalitnější jsou i antibakteriální a vhodné pro alergiky.
4. Počet zón matrace
Počet zón se může pohybovat od tří do sedmnácti, nejčastěji je jich do sedmi. Čím více však zón matrace má, tím lépe se přizpůsobí tělu. Jde totiž o různé rozložení váhy a tedy různý tlak, který je v různých místech na matraci vyvíjen. Každá zóna má proto i různou tvrdost, což zajišťuje optimální rozložení váhy lidského těla na matraci. U nohou, které nevyžadují velkou oporu, stačí tvrdost 1 a 2, záda (především bedra, ramena a krk) vyžadují tvrdost 3, ale i 4, aby se tělo „neprohýbalo.“ Je však třeba ležet na matraci správně, nikoli v jakémkoli směru.5. Rozměry matrace
Matrace musí svými rozměry vždy odpovídat rozměrům postele. Neměla by ani létat na roštu, ani být přes něj převislá. Matrace by přitom měla být o cca 20 centimetrů delší, než je naše výška, šířka matrace by neměla být menší jak 90 cm, ideální tloušťka je alespoň 15 cm. U příliš tenkých matrací můžeme dokonce cítit tvrdost roštu. Před koupí je prostě třeba přeměřit postel, rošt i původní matraci.Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com