V postelích se odehrávají věci zajímavé. Aniž bychom to dál nějak nevhodným způsobem rozebírali, shrneme alespoň to, že v nich strávíme přibližně třetinu každého dne svého života. A to činí ze součástí postelí, matrací, ty nejvíce namáhané a vytížené prvky nábytku v každé domácnosti.
Tolik času jako postelím v ložnici nevěnujeme ani toaletě, koupelnám nebo kuchyním. Plyne z toho i to, že by si postele a jejich matrace zasloužily opravdu speciální péči, protože na tom, jak strávíte třetinu svého života, prostě šetřit nechcete. Pokud tedy nespíte ještě pořád na slamníku. Jak se o svou matraci co nejlépe postarat?
K servisu, který matraci můžete nabídnout, patří například chrániče matrací. Vnější potahy, které tvoří další vrstvu mezi prostěradlem a samotnou matrací. Je to dodatečná ochrana před znečištěním, skvělá věc, pokud chcete prodloužit životnost matrace i vzhled. Tyhle chrániče není třeba měnit a prát tak často jako prostěradla, ale jednou za zhruba dva měsíce je to záhodno.
Kromě pravidelného větrání ložnice je ještě záhodno (ideálně v letních měsících) vystavit celou matraci provětrání napřímo, hezky před slunečními paprsky. Hodinka, po kterou se přímo do matrace bude opírat slunce, je tou nejlepší cestou, jak ji zbavit bakterií. Stará se o to přírodní UV záření. Sluneční lázeň můžete matraci dopřát i dvakrát za rok. A klidně i častěji.
Kromě pravidelného větrání ložnice je ještě záhodno (ideálně v letních měsících) vystavit celou matraci provětrání napřímo, hezky před slunečními paprsky. Hodinka, po kterou se přímo do matrace bude opírat slunce, je tou nejlepší cestou, jak ji zbavit bakterií. Stará se o to přírodní UV záření. Sluneční lázeň můžete matraci dopřát i dvakrát za rok. A klidně i častěji.
Pro vaše pohodlí i životnost matrace je samozřejmě nezbytné, aby si s matrací rozuměl i rošt postele. Ty dva k sobě musí patřit, musí k sobě funkčně ladit. Protože je to rošt, který odspoda odvětrává matraci. Když k sobě matrace a rošt nepatří, začne se v matraci dříve nebo později kumulovat vlhkost. Zatuchne, zasmrádne.
A to už nám zbývá jen ta poslední část servisu, péče o matrace v ložnici. To, že je třeba je otáčet.
A přece se točí!
Otáčení matrací je trochu kontroverzní bod. Protože je připomínkou časů, kdy bývaly matrace jen jednovrstvé (případně oboustranné). Dnes, když už je standardem matrace vícevrstvá a jednostranná, se to zdá být skoro zbytečné. Ale není.
Záleží tedy, jakou matraci máte. Pokud pružinové, pěnové nebo vrchní, otáčet byste s nimi měli. Aby nedošlo ke zmatku, to otáčení většinou není „čelem – zády“, ale je to rotace kolem vlastní osy. Proč? Moderní matrace už mají definované vrstvy. Jestli je vaše matrace oboustranná, pak ji samozřejmě i překlápíte, aby se užíváním zatěžovala rovnoměrně.
Na matracích rotací vyrovnáváte proleženiny, které se v jejich tělese dříve nebo později používáním objeví. A tím, že otáčíte (rotujete) matraci, výrazně (až dvojnásobně) zvyšujete její životnost. Obecné pravidlo je, že otáčet matraci byste měli přibližně čtyřikrát za rok.
Není bez zajímavosti, že zatímco vám většina výrobců a prodejců matrací doporučí v rámci péče kvalitní rošty a pravidelné větrání, o otáčení se moc často nezmiňují. Případně zmiňují, že to zapotřebí není, protože jejich matrace jsou dostatečně tuhé a odolné proti proležení.
Ona to ale pravda úplně není. A důvod, proč vás na otáčení neupozorňují, je hlavně ten, že doufají, že svou matraci brzy proležíte a přijdete si koupit novou. S matracemi je totiž – z prodejního hlediska – potíž. Pokud jsou v jádru kvalitní a dobře udržovány, vystačíte s jednou i patnáct let. A to je pro někoho, kdo se živí prodejem matrací, naprostá katastrofa.
Na těch patnáct let to samozřejmě dotáhne jen málokdo. Průměrná životnost neudržované matrace, kdy přestane vyhovovat z hygienického hlediska (především kvůli nevětrání) - je asi pětiletá. A průměrná životnost neudržované (neotáčené) matrace z funkčního hlediska, kdy se proleží, je asi sedmiletá.
Platí, že pravidelné otáčení pomáhá rovnoměrně rozložit tlak po celém povrchu matrace, čímž se zabraňuje proležení nebo nadměrnému opotřebení v určitých oblastech. A nerovná místa znamenají nepohodlí, špatný spánek, bolesti zad.
Zdroj: RealSimple.com, SleepFoundation.org