Nic modernějšího než bioklimatické pergoly si z hliníkových zahradních staveb a zároveň způsobů stínění nelze představit. Zároveň přitom mohou sloužit i jako ochrana před deštěm, stínění může být regulováno a přehřátý vzduch odvětráván. Pokud pak takovou pergolu situujeme na jižní straně před největší prosklené plochy domu s přístupem na terasu, dosáhneme maximálního efektu.
Nastavitelné lamely, kterými regulujeme stínění
Pro bioklimatické pergoly jsou typické nastavitelné lamely, kterými regulujeme stínění a případně lze prostor pod pergolou zcela zakrýt a ochránit před deštěm. Navíc však tyto pergoly nabízí perfektní design a moderní linie, které získávají propracovanou hliníkovou konstrukcí a jejími povrchy. Bioklimatické pergoly výborně odolávají i sněhu a silnému větru a přitom nabízí nekonečné množství modulací spolu s vysokou kvalitou materiálů. V každém případě však jde především o ideální řešení ochrany před sluncem.
Schopnost oživit a obohatit architektonické styly
Další vlastností bioklimatických pergol je schopnost oživit a obohatit architektonické styly. V případě pergol P-190 lze lamely nastavit v rozmezí od 0° do 135°. Jejich rozměry jsou 187 x 40 mm (u pergol P-150 je to 150 x 35 mm), maximální možný rozměr pergoly je přitom 6200 (délka) x 4200 mm (šířka) x 3000 mm (výška ). Bioklimatické pergoly navíc nadchnou registrovaným systémem obvodového těsnění proti příčnému dešti a nárazům větru, elektrickými rozvody instalovanými přímo v konstrukci, což zvyšuje jejich bezpečnost, motorovým pohonem a integrovaným svodem vody v konstrukci SOLERA. Z materiálů se při výrobě používá hliník 6067 T5, nerezová ocel a policacetal (POM).
Dálkové ovládání bioklimatické pergoly
Bioklimatické pergoly je navíc možné vybavit příslušenstvím, pomocí kterého lze optimalizovat jejich používání. Docílíme tak vyššího uživatelského komfortu. Například pomocí automatizace Somfy je používání bioklimatické pergoly velmi pohodlné a umožní ovládat její provoz i z dálky. Systém TaHoma přitom umožní rychle a snadno ovládat pergolu i zbytek vaší domácnosti nebo kanceláře bez ohledu na to, kde se právě nacházíte. Stažením aplikace pro mobilní zařízení, tablet či počítač a připojením k internetu pak lze na dálku změnit orientaci lamel, zapnout i vypnout osvětlení pergoly, měnit intenzitu světla, ovládat topná zařízení a měnit provoz venkovní clony nebo markýzy. Dalším praktickým doplňkem pergoly je větrné a nebo sluneční čidlo a screenová clona.
Venkovní screenová clona WIND SCREEN
Venkovní screenová clona WIND SCREEN je neodmyslitelným dopňkem a téměř nevyloučitelnou součástí bioklimatické pergoly. Filtruje sluneční záření a zároveň umožňuje vyšší soukromí. Tato speciálně navržená clona je vlastně venkovní látkovou žaluzií, která díky svému vedení látky v systému zip odolává i silnému větru a vůbec náročným povětrnostím vlivům. WIND SCREEN clonu je přitom možné ovládat stejným systémem jako celou pergolu, jejíž je clona součástí. Box hranatého a nebo zaobleného tvaru pak dokonale umocní vzhled clony. Po designové stránce prostě působivé. Screenová clona se vyrábí v různých rozměrech a různém barevném provedení tkaniny SAXUN, hliníkové konstrukce se pak vyrábějí s možností povrchových úprav. Wind Screen má velkou estetickou a designovou hodnotu, která umocní vzhled pergoly a dokonale se přizpůsobí i nejnáročnějším požadavkům.
Praktické doplňky
Velmi praktickým doplňkem bioklimatických pergol je LED osvětlení, které rozděluje světlo rovnoměrně a umožňuje regulovat jeho intenzitu pomocí dálkového ovladače a nebo přes internet. Stejně tak oceníte možnost poslechu hudby přes bluetooth i ve venkovních prostorách a infračervené topení za chladných dní a nocí.
Kvalitativní zkoušky
Bioklimatické pergoly jsou navíc stejně jako ostatní výrobky včetně doplňků pergol podrobeny nejrůznějším kvalitativním zkouškám, které ověřují jejich odolnost a chování za všech podmínek. Testy jsou prováděné podle požadavků mezinárodních norem, kde parametry, jako je odolnost vůči větru, zatížení deštěm nebo sněhem, vedou k vynikajícímu výkonu, který mají bioklimatické pergoly za nejnepříznivějších podmínek.
V odolnosti proti větru dosahují bioklimatické pergoly třídy 6 standard UNE-EN 13659:2004+A, což odpovídá rychlosti větru přibližně 112 km/h (zkoušeno až do 190 km/h) bez poškození. Unesou přitom až 100 kg sněhu na 1 m2 včetně vlastní hmotnosti (standardní projekt hliníkových konstrukcí EN-1999 EUROCODE 9) a vydrží bez problémů konstantní přívalový déšť 108 l/m2/h (Standard UNE-EN 12056-3), max. 0,03 l/s.