Sídlo jihomoravské firmy SONNENTOR vyrábějící čaje a koření v biokvalitě se letos rozrostlo o novou stavbu – budovu Solis. Na jaře 2023 slavnostně otevřený objekt je nejen moderní a krásný, ale především splňuje nejnáročnější ekologické aspekty současnosti. Cílem firmy s příslovečným logem smějícího se slunce bylo vytvořit inspirativní místo plné pozitivní energie a pohody, kde se budou cítit dobře nejen zaměstnanci, ale také každý návštěvník.
První dokončená etapa zahrnuje zpracování bylin, výrobu porcovaných a sypaných čajů, moderní sklady a administrativní zázemí. Její součástí je také zbrusu nová zážitková exkurze výrobou biočajů. Vede tunelem zavěšeným nad výrobou a ukazuje návštěvníkům farmu biopěstitelů i celý proces zpracování bylin a koření. Druhá etapa, jejíž dokončení se plánuje na rok 2026, bude zahrnovat především dostavbu rozšířeného návštěvnického centra Bylinkového ráje: novou prodejnu, kavárnu, promítací sál i velkou bylinkovou zahradu.
Skloubit ekonomický a ekologický postoj při řešení zásadních kroků i těch nejmenších detailů nebylo snadné. Tomu, že se to povedlo, nasvědčuje také fakt, že projekt budovy Solis byl klasifikován jako tzv. Green Loan. SONNENTOR je jednou z prvních společností v České republice, které se tato přísná kritéria EU taxonomie podařilo splnit. Na výstavbu navíc nebyly čerpány žádné dotace, financování probíhá z vlastních zdrojů a získaného úvěru na realizaci stavby. Cena realizace první etapy lehce přesáhla výši 300 mil. Kč.
Exkurzní trasa v nové budově Solis je nabitá informacemi a zajímavými pohledy do zpracování bylin, výroby i skladů. Na jejím konceptu se pracovalo dlouho před začátkem stavby Solis, s citem i pro ten nejmenší detail. Návštěvníkům proto jistě učaruje nejen samotný proces výroby, ale také architektonicky unikátní prostor, odkud mohou zrod čajového sáčku pozorovat. V průběhu exkurze na návštěvníky čeká mnoho interaktivních prvků a zajímavostí o biopěstitelích i vlastním procesu výroby čajových sáčků. Jedinečný vzhled prohlídkového okruhu si vzalo pod palec renomované architektonické studio Vrtiška & Žák, ale velkým dílem k němu přispěli i samotní zaměstnanci firmy SONNENTOR. Dali si záležet, aby exkurze bavila i malé rarášky, a připravili pro ně v rámci trasy zábavnou pátrací hru i kouzelný dětský koutek.
Bylinkový ráj ale není jen o zážitkové exkurzi. Každý nadšenec si může v čajovém salonu s kavárnou Čas na čaj ucelit přehled získaný během exkurze a vychutnat si některý ze slunečních čajů, kávu nebo třeba zákusek z vlastní cukrářské dílny. Přilehlá firemní prodejna navíc nabízí kompletní sortiment SONNENTORU, aby si každý z návštěvníků mohl odnést kousek radosti s sebou domů. A když to počasí dovolí, čeká na návštěvníky také procházka naučnou Bylinkovou zahradou sv. Hildegardy, Vyhlídka na výsluní, ze které lze dohlédnout až za hranice Česka, a hrací prvky pro malé rarášky i ty, kteří jimi zůstali uvnitř.
Kromě klasické prohlídky si můžete objednat například exkurzi s ochutnávkou, exkurzi s odborníkem na vybrané téma, exkurzi s návštěvou ekofarmy, nebo si rovnou pronajmout prostory pro vlastní akci. Ať už do slunečných Čejkovic u Hodonína zavítáte s rodinou, přáteli nebo kolegy, jistě si domů odvezete spoustu příjemných a bylinkami provoněných vzpomínek.
Solis je budova se zeleným srdcem
- Výtop a chlazení zajišťují tepelná čerpadla fungující na principu země/voda. Pod budovou se skrývají tři desítky stometrových geotermálních vrtů, které zaručí příjemnou teplotu po celý rok.
- Na střeše je umístěna fotovoltaika, díky které nyní areál disponuje celkovým výkonem vyšším než 200 kWp. Čejkovice mají v rámci Česka nejvíce slunečních dní v roce, proto bylo toto řešení naprosto přirozené.
- Odtěžená ornice z místa stavby byla uložena na blízká pole. Využije se především pro modelování bylinné zahrady, která v druhé etapě výstavby vznikne.
- Dešťová voda se zadržuje do retenčních nádrží o objemu 220 m3. Po přefiltrování je možné tento cenný a přirozeně dostupný zdroj využít například pro splachování toalet.
- Při izolaci fasády bylo vsazeno na přírodní dřevovláknitý materiál. Nejedná se sice o nejlevnější způsob, jak stavbu izolovat, ale rozhodně o způsob kvalitní a šetrný k životnímu prostředí i k lidskému zdraví.
- Při stavbě byla použita celá řadu recyklovaných materiálů, ať už se jedná o betonový recyklát u cest, recyklovaný plast na parkovišti, nebo třeba příčky z nápojových kartonů na toaletách.
- Centrálním prvkem Solis je atrium o rozměru 12 × 12 m, které přivádí do celé budovy dostatek denního světla. Při rozhodování a výběru stavebního projektu nebylo cílem zastavět plochu v maximální možné míře, ale především zvýšit kvalitu pracovního prostředí zaměstanců. V prostoru atria se nachází vzrostlý keř muchovníku, který příjemně ozelení pohledy přes bohaté prosklení z výrobních prostor.