Mohlo by se zdát, že hospodářský růst a udržitelnost nejdou dohromady. V jihomoravské firmě vyrábějící čaje a koření v biokvalitě jsou však přesvědčeni, že to jde. Svými principy a přesvědčením firma dokazuje, že řešením je zavádět krůček po krůčku sérii energeticky úsporných opatření.
Vysoký standard v udržitelnosti
Čejkovice patří mezi české obce s nejvyšším počtem slunečných hodin v roce, což byl také jeden z důvodů, proč firma postupně instalovala menší fotovoltaické elektrárny. S výstavbou budovy Solis se jejich aktuální celkový výkon podstatně zvýšil a nyní se pohybuje u hodnoty přes 200 kWp. Do budoucna předpokládá 35 % pokrytí spotřeby elektrické energie z vlastních zdrojů, aktuálně je to cca 15 %. Pravidelné audity nezávislých třetích stran zajišťují jak transparentnost, tak vysoké standardy v oblasti udržitelnosti a Sonnentor v nich získává dlouhodobě nadstandardní hodnocení. Martin Šardický, vedoucí rozvoje areálu Sonnentoru, k tomu dodává: „Všechnu energii, kterou vyrobíme, si spotřebováváme a zbylou spotřebu elektrické energie pro náš areál odebíráme výhradně z obnovitelných zdrojů. Poměr zelené energie je tvořen energií z biomasy, větru, bioplynu, vody a slunce, přičemž jsou upřednostňovány sluneční elektrárny, které mají panely umístěné na střechách budov před těmi, které stojí na volných půdních plochách. Vsadili jsme také na zelené střechy a osázeli jsme je rozchodníky a sukulenty – přirozeně zadržují vláhu a mají skvělé izolační vlastnosti.“
I odpad může pomoct
Rozšíření Sonnentoru o ekologickou budovu Solis, která zahrnuje mimo jiné inovativní a po bylinkách vonící exkurzní trasu pro návštěvníky, splňuje ty nejpřísnější ekologické standardy dnešní doby. Budova získala řadu prestižních ocenění, loni například 1.místo v soutěži Stavba Jihomoravského kraje i regionální cenu Adapterra Awards pro Jihomoravský kraj. Při plánování a samotné výstavbě se firma snažila myslet ekonomicky i ekologicky a tento postoj si zachovat také při řešení detailů i zásadních kroků. Na co se v Sonnentoru zaměřili? Nejen na energie, ale také na použité materiály a každý krok posuzovali v souvislosti s možným dopadem stavby na životní prostředí. Vytápění budovy, její chlazení i ohřev teplé vody v budově Solis je zajištěn díky energii z hlubinných geotermálních vrtů, kterou získávají z podzemí díky tepelným čerpadlům. Pod budovou je v pravidelných rozestupech rozmístěno 30 stometrových vrtů, přičemž se aktuálně jedná o nejekologičtější způsob vytápění a chlazení budov. Pozoruhodné je také vytápění peletkami z bylinného prachu, což je vlastně výrobní odpad. Lze ho dobře zpracovat, navíc výborně hoří. Ročně spotřebuje firma více než 22 tun těchto pelet, které se svou výhřevností přibližují hnědému uhlí. Tento způsob tak pokrývá více než polovinu nákladů na vytápění.
Domov pro zdravé včelky
Domov na střeše budovy Solis našly také včely. V posledních třech letech začala firma spolupracovat s českou značkou Thermosolar hive, která vyvinula jedinečné termosolární úly. „Využívají teplo ze slunce k tomu, aby nebylo nutné aplikovat chemii pro ošetření úlů proti nemoci včelstev varroáze. Pravidelné vytáčení medu bývá pak v Sonnentoru součástí pracovního dne a každoročně vyjde na období prázdnin, kdy ve firmě probíhá tábor pro děti spolupracovníků. V rámci Raráškova tábora se pak děti společně s rodiči účastní vytáčení medu. Jsem toho názoru, že je to mnohem lepší, než si o našich hodnotách číst v náborové brožuře,” říká vedoucí Bylinkového ráje a prokurista firmy Zdeněk Chocholáček. Jak to funguje v praxi? Včelař může díky solární části řídit zvýšenou teplotu úlu dosahující 42–43 °C, při které dochází k eliminaci většiny roztočů Varroa, hlavních původců zdravotních problémů včel. Výsledkem používání termosolárních úlů jsou pak nejen vitálnější včelstva s vyššími výnosy medu, ale hlavně včelí produkty nezatížené rezidui pesticidů běžně používaných k jejich léčení. Sonnentor je i v tomto ohledu průkopníkem, který zkouší nové poznatky přímo v praxi.
Unikátní ekologické prvky
Na přírodu mysleli v bylinkové firmě i v případě izolace fasády, která je z přírodního dřevovláknitého materiálu, ne z polystyrenu, jak je běžné. Pokud jde o omítku, na budově Solis ji najdete kvalitní a ekologickou – bez silikonů a silikátů. Pro zpevnění nové příjezdové cesty byl použit podkladový materiál uložený pod silnicí, který kvůli stavbě zrušili, a zbylou část kamene nahradili betonovým recyklátem vytříděným po tornádu z oblastí Lužic, Mikulčic, Moravské Nové Vsi a Hrušek. Na tomto kroku se firma Sonnentor dohodla s recyklačním centrem PLUS STAVEBNÍ FIRMY s.r.o., která jim tento materiál dodala. Zajímavé řešení se objevilo i v případě využití dešťové vody při budování parkovacích ploch. Na všechna nově vybudovaná parkovací místa byly místo asfaltu použity Ecorastery – rošty ze 100% recyklovaného plastu, které umožňují vsakování do půdy. Nicméně recyklované materiály najdete i uvnitř budovy. Když například navštívíte toalety, které využívají při splachování dešťovou vodu z retenčních nádrží umístěných pod střechami, nemůžete si nevšimnout barevných dveří toalet a přepažovacích stěn. Jsou vyrobeny z materiálu Packwall z recyklovaných nápojových kartonů a stejně jako další prvky použité v budově Solis naplňují myšlenku, že i odpad může po šetrném zpracování plnit novou smysluplnou funkci.