Máte pocit, že stále platíte příliš mnoho peněz za elektřinu? Čtete ve vašich fakturách až příliš často slovo ,,nedoplatek“? Změna dodavatele elektřiny může zásadně změnit vaši situaci. Existuje i mnoho dalších praktických věcí, díky kterým vaše domácnost pocítí úsporu energie téměř ze dne na den.
Jakou část ceny elektřiny ovlivňuje dodavatel?
Na tuto otázku je dobré si umět odpovědět, protože díky tomu získáte jasný přehled o vašich možnostech a budete se tak moci lépe rozhodnout, zda se vám vyplatí změnit dodavetele elektřiny.
Nejprve je třeba si uvědomit, že konečnou cenu elektřiny tvoří tři složky. Regulovaná část, neregulovaná část a daňová.
- Regulovanou část platíte distributorovi elektřiny - ten je vám automaticky přidělen podle území, ve kterém se nacházíte. Skládá se z poplatku za rezervovaný příkon a z poplatku za ?distribuci elektřiny.
- Neregulovanou část platíte svému dodavateli elektřiny - můžete si jej sami zvolit. Je to cena za spotřebovanou silovou elektřinu, resp. cena za každou odebranou MWh a stálý měsíční plat.
- A nakonec daňová část. V té je obsažena daň z elektřiny, platí se za každou spotřebovanou MWh.
Jak ještě ušetřit na elektřině? Divili byste se, ale jsou to maličkosti.
1. Notebook místo stolního počítače
Ruku na srdce. Kolik času na počítači strávíte brouzdáním po internetu, na sociálních sítích, nakupování online atd.? I většinu běžné pracovní agendy zvládne váš notebook a vaši peněženku to jedině potěší. Přenosné počítače při provozu vysají pouze 15 % energie, kterou by spořádaly mnohem náročnější stolní počítače.
2. Vybírejte pečlivě, co kupujete
Není spotřebič jako spotřebič. Některé budou doslova vysávat vaši elektřinu a některé zase naprosto minimálně. Rozdíl energetické účinnosti elektrických spotřebičů poznáte podle energetických štítků.
Do nejzelenější kategorie (A+++) patří nejúspornější spotřebiče, naproti tomu červené D je energeticky nejnáročnější.
Z energetického štítku vyčtete nejen informace o třídě spotřebiče, ale i o jeho roční spotřebě v kWh a dalších užitečných parametrech (například u ledniček poměr chladicí a mrazicí části, roční spotřeba vody u myčky atd.).
3. Investovat do správného osvětlení se vyplatí
Investujete-li do správného osvětlení, ušetříte pozdější výdaje za elektřinu. Zní to zvláštně? Právě naopak. Například tradiční žárovka stojí cca 15 Kč, ale kvůli její životnosti a příkonu ve výsledku za rok zaplatíte kolem 420 Kč. Za LED žárovku zaplatíte asi 99 Kč, ovšem díky spotřebě a výkonu vás roční svícení vyjde jen na cca 63 Kč. Vyměňte staré žárovky za LED osvětlení a ušetřete na elektřině.
4. Vytažená nabíječka šetří za tři
I volné nabíječky potichu chroupají watty, ale místo dobíjení je přeměňují na teplo. Oknem tak vyhodíte 10krát více energie, než je potřeba k dobití telefonu. A berte to i z ekologického hlediska. Nešetříte pouze svou peněženku, ale šetříte také planetu.
5. Studená voda je nejen zdraví prospěšná
…ať už se jedná o vaše tělo, praní prádla nebo bojler.
Při praní prádla se špína vypere i při nižších teplotách. Čím více naplněný buben pračky máte, tím méně spotřebujete vody pro ohřev.
Takový bojler v rodinném domě dokáže spotřebovat opravdu velké množství energie. V případě těchto zařízení je úspora elektřiny opravdu jednoduchá. U samotného bojleru nezapomínejte na umístění do zateplené místnosti a zvažte využití dvoutarifní sazby. Ohledně výběru sazby se můžete poradit a výrazně ušetřit.