zobrazit 5 fotek Úmorná letní horka nás nutí instalovat si doma klimatizační zařízení. Málo kdo však ví, že klimatizace je řešením i pro nevlídné podzimní a jarní dny. Příjemné klima v obytných místnostech bez ohledu na počasí už patří k základnímu komfortu našeho bydlení. Zatímco vytápění je samozřejmostí už od dob vynálezu pecí, krbů a prvních ústředně vytápěných prostor na zámcích, chlazení se v našich zeměpisných šířkách začíná dostávat ke slovu až v poslední době.
Klimatizace je opředena celou řadou mýtů a předsudků, které stále dokola omílají vysokou pořizovací cenu a škodlivý vliv na lidské zdraví. Klimatizace není už dávno luxusním artiklem, který si nemůžeme dopřát. Stává se z ní zcela běžné vybavení komerčních prostor, ale i domácností. Pořizovací cena se pohybuje v řádu několika desítek tisíc korun, což není v porovnání s pořizovací cenou nemovitosti nereálná investice. Naopak, návratnost této investice je poměrně rychlá.
A co vliv na lidské zdraví? Argumenty o vzniku respiračních onemocnění už dnes neuspějí. Nejsou důsledkem používání klimatizace, ale nezodpovědného počínání nás samotných. Při vysokých teplotách (uvádí se nad 26 oC) se špatně soustředíme, klesá naše pozornost, zvyšuje se nervozita a dřív přichází i únava. To však neznamená, že ochladíme vzduch na příjemnou teplotu bez ohledu a respektu na doporučované teplotní rozdíly. V neposlední řadě je nutné vyvrátit i tvrzení, že chladící médium zatěžuje životní prostředí. Toto už dávno neplatí. Dříve používaný freon nahradila nová, ekologičtější chladiva.
Výdobytky moderní doby jsou schopné posloužit během celého roku, když nechladí, tak hřejí. Chladné podzimní či jarní večery nejsou zrovna příjemné. Klimatizace přináší řešení v podobě levného zdroje tepla, jednoduše si tak podle potřeby přitopíte. Klimatizační jednotky fungují na principu tepelného čerpadla, které jednoznačně patří k těm nejúspornějším. Spotřeba klimatizace používané k vytápění je zhruba pětkrát nižší, než spotřeba elektrického ohřívače při stejném vytápěcím výkonu. I to může být důvodem k jejich pořízení. Topit klimatizační jednotkou zpravidla lze, dokud neklesnou venkovní teploty pod – 10 oC, v žádném případě ale v zimě nenahradí klasické topení. Cenový rozdíl mezi jednosměrnou klimatizací a zmíněnou ´dvojkombinací´ přitom není markantní.
K pohonu kompresorů, čerpadel, ventilátorů a celého zařízení se na klasický chladící cyklus spotřebuje poměrně velké množství energie. Výrobci proto hledají cesty, jak ušetřit. Jednou z možností je invertor (frekvenčně ovládaný kompresor). Standardní klimatizace mají kompresor s daným počtem otáček, což znemožňuje plynulou regulaci jeho výkonu. Invertorová technologie je v podstatě plynulou regulací výkonu kompresoru podle potřeby. Přiblíží-li se teplota v místnosti k nastavené hodnotě, sníží se otáčky kompresoru a tím se snižuje i spotřeba a naopak zvyšuje účinnost zařízení. Tím nedochází k opakovanému nárazovému vyhřátí nebo ochlazení interiéru a potažmo k dramatickým změnám teplot. K výhodám také patří prodloužení životnosti kompresoru a podstatně tišší provoz.
Ač se to zdá být až nemožné, klimatizace dokáže dokonale filtrovat vzduch a zbavit se tak mechanických i mikrobiálních nečistot. Základní filtrace zajistí odstranění prachu a hrubých nečistot, pokud zákazník požaduje dokonalejší filtraci nabízí se dvoustupňové elektrostatické plazmové filtry.Ty nejen ničí viry a bakterie, ale poradí si i s pachem či kouřem, které dokonale pohltí. Klimatizace ale pomůže vyřešit i problém s úpravou vzdušné vlhkosti. V létě odvlhčuje vodou nasycený vzduch, v zimě naopak zvlhčuje vzduch vysušený.
Abyste peněz investovaných do klimatizace nelitovali, nechte si odborně spočítat tepelné zisky místností a potřebný chladící výkon svého budoucího zařízení. Vychází se ze světových stran, na které je dům orientován, zda je zateplen, jaká má okna, ale také z počtu spotřebičů v místnosti. V každém případě je to práce pro odborníka. Špatné rozhodnutí může způsobit nemalé problémy. Klimatizace s malým výkonem nestačí interiér ochladit a naopak předimenzované zařízení bude jednak víc stát a při jeho chodu pak vzniká nepříjemný průvan.
Čeho si při koupi klimatizace všímat?
- chladícího výkonu
- vzduchového výkonu
- u kombinovaných zařízení tepelného výkonu
- energetické třídy, která jednoduše napoví, jaká je spotřeba ve srovnání s jinými podobnými zařízeními
- hlučnosti zařízení
- způsobu a možností proudění vzduchu
- koeficientů COP a EER, které slouží k orientaci v účinnosti zařízení a udávají poměr mezi výkonem a příkonem