zobrazit 7 fotek Jak dlažbu správně zvolit? Betonové dlaždice nabízí kromě tradiční kvality a trvanlivosti nespočet možností. Klasická zámková dlažba obvyklých tvarů nebo rozmanité odstíny barev různě kombinovatelných hranatých tvarů zaručují jak dobrou funkčnost, tak estetické přednosti. Jakou sílu dlaždic vybrat, jaké vzory, povrchy a barvy se nabízí a pro které plochy lze volit z rozmanitých tvarů? S čím počítat při pokládce a kolik za ni zaplatíme?
Druhy dlažby
Existuje několik druhů dlažby. Prvním faktorem při jejím výběru bude síla, kterou určuje účel jejího použití. Skupiny označené čísly 4 a 6 (konkrétně 4 a 6 centimetrů) se používají pro ryze pochozí plochy, 8 a 10 (8 a 10 centimetrů) umožňují realizaci ploch pojezdových. Stupněm 10 a více se označují dlaždice, které odolávají i extrémní zátěži na komunikacích, ve skladech a podobně.
Podle struktury povrchu se dlažba dělí na klasickou s uzavřenou strukturou, typ dreno, který pojme více vody, a vymývané povrchy. Ty vznikají tak, že hrubozrnnou dlaždici vymývá voda – podobnou technologií vznikají také takzvané povrchy tryskané.
Kromě klasických barev červené, černé, hnědé a okrové jsou oblíbené colormixy. Velice přirozeně působí podzimní odstíny barev, které vznikají díky ledabylému rozmíchání barev. Celková plocha potom tvoří příjemně namíchané odstíny. Různé značky nabízí i další barvy, stačí si jen vybrat z katalogu. Základní šedivá barva cementu může být nahrazena bílou nebo žlutou, což se v ceně promítá cca stokorunou navíc na metr čtvereční.
Kromě mnoha barev můžeme vybírat až ze stovky možností vzorů, které se z přibližně patnácti tvarů dlaždic dají skládat. K nejprodávanějším patří klasika v podobě vlnky a íčka. Hledáme-li nejuniverzálnější varianty, pak zvolíme obdélníkové nebo čtvercové tvary, které nám kromě univerzality poskytnou také variabilitu, protože je lze poskládat do mnoha vzorů.
Tyto formáty totiž nepatří do skupiny zámkové dlažby, nemají zámek. Zámek u jiných druhů je opatření zvyšující únosnost dlažby, protože se do sebe dlaždice zaklíní. Obdélníky a čtverce k sobě jen přiléhají, takže se používají na méně únosné plochy jako chodníky, terasy a podobně. Pro nepojízdné plochy lze vybírat i z velkoplošných formátů dlaždic, které jsou silné 4 až 5 cm, ale při větším tlaku by mohlo hrozit prasknutí.
Pokud potřebujeme do dlažby integrovat některé prvky (třeba kanál), budeme tvary přizpůsobovat a řezat diamantovým kotoučem. Díky možnostem úpravy formátů není problém realizovat schody ze schodových prvků nebo poskládat dlaždice do kruhovitých, oválných útvarů a podobně.
Vyplatí se investovat do dražší dlažby? U betonové dlažby se většinou setkáme s kvalitou a srovnatelnými cenami. Přesto se vyplatí investovat do známější značky. Dražší jsou barevná provedení nebo speciální povrchové úpravy.
Pokud bychom se chtěli blíže podívat na finanční stránku dlažby z pohledu komplexní služby s profesionální pokládkou, pak musíme počítat s několika faktory. Výsledná částka zahrnuje asi 30% ceny za práci odborníků, zbylou částku tvoří dlaždice a doprovodný materiál jako štěrk, beton a podobně. Cena se může zvednout při komplikacích s podkladem. V některých případech lze použít například původní betonový chodník (nenastane-li problém s výškou nového chodníku vůči okolí). Pokud tento podklad není v dobrém stavu, musíme připočítat demontáž a pokládku nových štěrkových vrstev.