Jsou nehezké, to ano. Ale nebezpečné nejspíš úplně nebudou, takže je škoda nějak nezužitkovat. Pořád je to lepší, než je nechat válet na jedné hromadě, aby sloužily jako líheň pro komáry. Jenže k čemu se vlastně mohou hodit staré pneumatiky? Nápadů je víc než dost.
Kutilové z nich mohou zkusit vyrobit sesle a sedačky na zahradu. Záleží jen, jakou míru pozornosti jim chtějí věnovat. Nabízí se totiž velmi jednoduchý model pneumatiky, kterou opatříte místo disku výpletem, nebo konstrukce ze tří na sebe postavených pneumatik, které dají odpočinout vašim kolenům. Anebo rovnou elegantní křesílka s poctivou oporou pro ruce.
Jedním z podstatných neduhů starých pneumatik je jejich barva. Ta černá je depresivní až hrůza. Na druhé straně není zase takový problém je nabarvit do veselých pastelových tónů. Takové už neodpuzují. A dají se z nich skládat třeba i docela vtipné venkovní dekorace. Je libo sněhuláka anebo chobotnici?
A co třeba tu jejich strašidelnou čerň zužitkovat právě k vyvolání úleku a překvapení? V Thajsku si mladí umělci pohráli se starými pneumatikami, a vyrobili z nich neuvěřitelně detailní postavy. Ve Švédsku zase veřejný prostor nápaditě oživili Ošklivým káčátkem, a taky zabodovali.
Pneumatiky jsou tak nějak z principu své existence strukturně pevné. A pokud je jim dáte i solidní výplň, dá se na jejich pevnost spolehnout. Sloužit pak mohou třeba jako stupně schodů na zahradě.
Pneumatiky jsou poměrně kompaktní a tuhé. A toho se dá využít i při složitějších úpravách terénu. Potřebujete-li vytvořit výrazný terénní předěl, stěnu anebo zafixovat svah, dá se s terasami ze starých pneumatik docela počítat. Není od věci, když do nich zasadíte něco s hlubokými kořeny. Taková bariéra pak bude držet pevně v zemi.
Líbí nebo nelíbí? Je to otázka estetických měřítek a individuálního vkusu. Spoustu lidí pneumatiky ohrazené záhonky neuráží. Navíc je to řešení nenáročné, nenákladné. Nesnaží se nutně vytvářet dojem krásy, spíš upozorňuje na to, že i věci už beze smyslu, které pořád vyrábíme a neumíme dost dobře recyklovat, musíme zužitkovat nějak jinak a lépe.
Využít pneumatiku jako přenosný květináč není špatný nápad. Stačí jen rozšířit profil otvoru na jedné straně, a na druhé utěsnit dno. Pak už zbývá jen jediná otázka – kam tuhle parádu vystavíte. O tom, že tohle řešení nejspíš nebude pro vás a vaši zahradu nebezpečné, jsme už psali v článku Případ starých pneumatik.
Vyvýšené záhonky jsou v trendu. Jejich nevýhodou je – pokud nejste dost zruční na to, abyste si je vyrobili sami – vyšší pořizovací cena. Se starými pneumatikami to řešit nemusíte, dílo máte prakticky hotové. A s dekorativní malbou to zase tak zle nevypadá. Fungují přitom stejně, jako jiné vyvýšené záhonky.
Kruh je jistě dokonalým tvarem, ale v případě pneumatik někdy dává více smyslu je naporcovat na menší dílky. K čemu je to dobré? Vyrobit tak můžete celou ozeleněnou stěnu. Pneumatiky jsou tuhé, takže snesou tu samou zátěž, jako truhlíky.
Taková výbava hřiště připomíná dětství v tuhém socialismu na sídlišti. Na druhé straně, i tak se dalo přežít. A tam, kde na lepší hřiště a drahé průlezky nejsou peníze či granty, se taková sestava ze starých pneumatik hodí.
Výbava hřišť přitom může být i něčem jiném, než o zakopaných pneumatikách. Což takhle vyrobit z nich skutečnou průlezku nebo lezeckou stěnu? To je aspoň atrakce.
Není to jen skvělá finta, jak na jedno místo relativně vzhledně naskladnit velkou hromadu starých pneumatik. Tímhle křížovým vyvázáním a zasazováním pneumatik do sebe můžete vytvořit celou zídku nebo plot. Má to stabilitu, vzor. Často nejde ani poznat, z čeho je to seskládané.
Z pneumatik se dá udělat ohrádka pro malé pískoviště, dá se jimi oddělit celé dětské hřiště. Na internetu se dá narazit na zajímavě komponované zdi ze starých pneumatik. Rozhodně zajímavým nápadem jsou ohrady, budované z natažených pruhů rozpáraných pneumatik. Mohou posloužit jako docela slušný stojan na jízdní kola. Kočičí útulky, které se zrovna v penězích netopí, z nich vyrábí pelíšky pro své zvířecí chovance. Stále větší pozornost jim je věnována i v krajinářské praxi.
Je jich zkrátka moc na to, aby se nechaly ležet jen tak. Fantazii se zkrátka meze nekladou, a je lepší pro ně mít nějaký užitek, než žádný.
Zdroj: europarl.europa.eu, ecopetro.eco.br, travelblog.org, blog.tiremart.com, ČeskéStavby.cz, tyresavings.com