Jak se na Silvestra postarat o domácí mazlíčky, aby lépe zvládali stres ze zábavní pyrotechniky? Ohňostrojů, rachejtlí, petard a jiných hlučných a světelných efektů? Proč je lepší se pyrotechnice vyhnout nejen s ohledem na domácí zvířata, ale i ta divoce žijící?
Na našem území stále přibývá míst, kde je používání zábavní pyrotechniky zakázáno, nebo alespoň nějak omezováno. Jedni nadávají na zbytečnou regulaci a přebujelou byrokracii, jiní taková opatření vítají. A ano, jsou to lidé, kteří se snaží žít v souladu s přírodou, a kteří si dobře uvědomují, co takové lidské kratochvíle dělají právě se zvířaty. Nejen s těmi, které chováme jako domácí mazlíčky či hospodářská zvířata, ale i s těmi divokými. O dalších rizicích včetně požárů nemluvě.
Lidé ohňostroje a vůbec jakoukoli zábavní pyrotechniku milují. Tedy ne všichni, ale stále je to většina. A třeba Číňanům byste snahu omezit používání pyrotechniky vůbec nedokázali vysvětlit. Vyhnání jí totiž tradičně zlé duchy. Dost těžko to ale vysvětlíte i většině lidí u nás, ohňostroje a zábavní pyrotechnika jsou pro mnohé stejným symbolem bujarých novoročně-silvestrovských oslav, stejně jako o půlnoci bouchnutá láhev šampaňského, skromněji řečeno klasické české Bohemky. Pravé francouzské šampaňské má doma na Silvestra málokdo. A špatnou zprávou je, že dokud bude v našich končinách milců ohňostrojů více než odpůrců, změny budou pomalé, budou trvat velice dlouho. To je však špatná zpráva nejen pro zvířata, ale i přírodu a nás samé. Zábavní pyrotechnika je totiž synonymem mnoha nebezpečných jedů, které se do přírody dostávají a zamořují naše životní prostředí.
Co se zvířaty zábavní pyrotechnika dělá?
Největším problémem je pro zvířata nadměrný hluku. Právě takové hlučné atrakce škodí zvířatům nejvíce, děsí je a způsobují i jejich úmrtí. Ovšem ani na světelné efekty nejsou zvířata zvyklá a obzvláště ta divoce žijící. Ostatně platí, že se krčí a schovávají i za bouřky, což je vlastně jediná přirozená alternativa ohňostrojů.
Například Česká společnost ornitologická vyzvala lidi, aby se vyvarovali odpalování pyrotechniky blízko ptačích zimovišť. Šok z hluku a záblesků je podle ornitologů pro ptáky nejen stresující a traumatizující, ale v nejhorších případech může vést až ke smrti. A jelikož ohňostroje jsou rizikem pro všechny živé tvory, třeba zoologickým zahradám se již také daří omezovat silvestrovské pyrotechnické řádění ve svém okolí. A chovatelé psů, koček a jiných domácích mazlíčků (třeba papoušků) se snaží před pyrotechnikou svá zvířata chránit, jak se dá.
Jak připravit zvířata i domácnost
Když se váš soused rozhodne pro ohňostroj třeba při oslavě svých narozenin a neupozorní vás dopředu, je to vrchol bezohlednosti. Nemáte žádnou šanci svá zvířata na jeho řádění připravit. Na Silvestra ale lze předpokládat, že se něco takového bude okolo vás dít. A bohužel poslední roky i v den, kdy chodí čert s Mikulášem a také na Vánoce. Často se to začíná dít už dlouhé dny před Štědrým večerem a končí to pak zhruba někdy na Nový rok. Ovšem rachejtlí, petard a vůbec pyromanie silvestrovské stále vedou.
V domácnosti proto určitě neuškodí dlouhé závěsy na oknech, které utlumí hluk, a kterými neproniknou záblesky. Pokud máte rolety nebo žaluzie, určitě je zatáhněte. Netěsní vám dostatečně vstupní dveře? Srolovaný ručník před dveřmi utlumí hluk a eliminuje i zápach síry. Důležitý je též pohodlný a dobře ukrytý pelíšek, miska s vodou a druhá s různými pochoutkami, oblíbené hračky. Kočky volí více úkrytů a střídají je, nebo si nakonec vyberou ten nejvhodnější. Zvířata také často zalézají pod postel. Vhodný může být i úkryt ve sklepě či dobře utěsněné garáži.
A pozor, u některých mohou podrážděnost a panika přerůst v agresivitu, jiná začnou dělat loužičky a pouští po teritoriu i tužší odpady. Určitě je dobré zvířatům přizpůsobit jednu místnost. A i když držíte zvířata celoročně venku, na nejnebezpečnější noc je vhodné je pustit dovnitř.
Pomůže prý také, když zvíře doslova utaháte dlouhou vycházkou a hrou. Někdo dává zvířatům antidepresivum, jiní přípravky na spaní. Ideální to není, ale milosrdné to být může. Tedy pokud se zvíře nezačne třeba po antidepresivu chovat opačně, než čekáme. Určitě se raději poraďte s veterinářem. Důležitější jsou vlastně tekutiny, jelikož správný pitný režim snižuje stres. Klidně nechte v místnosti, kam zvířata ukryjete, zapnutou televizi, případně rádio, nebo pusťte Cd s nějakou klidnější, ale dost hlasitou hudbou. Rachot zvenčí to utlumí. Co je ale nejdůležitější, buďte se svými mazlíčky! Zavřít je doma a odejít někam za zábavou, je vrcholně nezodpovědné. Vaše blízkost a klidné chování je pro zvířata uvolňující, lépe se vyrovnají se vším nečekaným. Připravte si také hračky a zábavu, kterými budete zvířata rozptylovat. V žádném případě je za projevy stresu netrestejte.
Ideální je samozřejmě strávit se svými zvířaty Silvestra někde v klidu v přírodě, nejlépe na samotě. Ovšem takový luxus si může dovolit málokdo z nás.
V žádném případě nebrat ven
V žádném případě neberte zvířata ven, na rozdíl od vás si ohňostroj a výbuchy rozhodně neužijí. Stát se může i to, že se vám zvíře v panice vytrhne a pak ho můžete třeba svého pejska hledat i více dní, objíždět útulky atd. Začínat Nový rok hledáním zatoulaného mazlíčka není nic příjemného. Navíc se říká, že jak na Nový rok, tak po celý rok.
Zdroj: autorský text – Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz
Kvíz: Silvestrovské a novoroční zvyky u nás a ve světě
Ohňostroje, novoroční přípitek, oslavy, tanec, zábava až do rána, to je Silvestr, respektive oslava příchodu Nového roku a loučení se s tím starým nejen u nás a v Evropě, ale ve velké části světa. V jednotlivých zemích se však k těmto oslavám vztahují různé tradice. A mnohé se od těch našich liší na sto honů. Znáte je?