Zkušené floristky moc dobře vědí, co musí být základem tradičních vánočních věnců. Ne nadarmo se dříve zahradnice učily vázat věnce tak, že přišla mistrová, vzala korpus obalený chvojím a mrskal s ním nelítostně o zeď. Když věnec vydržel, učnice uspěla. Až na takovouto kontrolu jakosti se ale dnes jaksi zapomnělo. Všechno je vachrlaté, nestabilní, přezdobené, nebo naopak nevyzdobené, nekvalitní, prostě špatné. Pořídit si kvalitní věnec a ještě za rozumnou cenu, je opravdu kumšt.
Problémů mohou mít vánoční věnce mnoho. Tím hlavním je cena versus kvalita. Když se prochází zkušená floristka okolo na zákazníky nastražených kýčů nejen v obchoďácích, ale i v mnohých zahradnictvích, nestačí kroutit hlavou. „Viděl jsi to? Mizerně uvázaný, napůl holý, jedna mašle, pět kuliček a za tohle chtějí 500? Ušetřili i na korpusu, dali polystyrenový místo přírodního slaměného. To je hnus…“ Ne, opravdu nechoďte před Vánoci po obchodech s floristkami. Akorát vám zkazí náladu a budete naštvaní na obchodníky.
Vánoční věnce se také často doslova rozpadají, jehličí z korpusu opadává, sotva věnec vezmete do ruky, navíc vůbec není jisté, že po zapálení adventního věnce nakonec nedojde k požáru. Ale jak poznat správnou jakost prodávaného zboží? Jak se v něm vyznat? Rozhodně ne tak, že s věncem v obchodě hodíte o zeď. To se dělalo (a možná ještě někde i dělá) pouze s chvojím obalenými korpusy. Zahradnice se tak učí vázat věnce opravdu pevné, které něco vydrží. Zatímco již dozdobený věnec byste už akorát tak zničili. A museli zaplatit.
Jak poznat kvalitně uvázaný a nazdobený věnec?
Předně záleží na tom, jaký věnec si kupujete. Existuje obrovské množství různých stylů a kombinací materiálů. A neexistuje proto žádná univerzální rada. Pokud vás třeba nadchne suchá vazba z větví různých dřevin, jsou kritéria úplně jiná než u tradičních korpusů obalených chvojím. Jimi se však právě budeme zabývat. Takové vánoční výzdoby jsou tradičně základem, který u nás lidé dosud preferují.
Větvičky chvojí by na korpusu měly být uvázány těsně za sebou a musí být pevně staženy, nesmí se uvolňovat. Nikde po obvodu věnce navíc nesmí vykukovat vázací drátek. Ten musí zkušená floristka umně skrýt právě ve chvojí. Drátky mohou být vidět pouze zdola, na nepohledové části věnce. A dokonce i to je často kritizováno. Někdo prostě vyžaduje, aby i spodní část věnce byla zakryta čerstvým jehličím kratší délky. Jedině pak není vůbec vidět podklad (nejlépe slaměný korpus) a drátky.
Jehličí by mělo být pěkně zelené, případně stříbrné (smrk pichlavý), musí vypadat čerstvě. V žádném případě nesmí opadávat, nesmí být nažloutlé, nahnědlé a povadlé, případně dokonce místy již opadané.
S věncem sice v obchodě nepráskáme o zeď, ale trochu zatřást s ním můžeme. Proč? Abychom poznali, jestli se uvolňuje jehličí, nebo dokonce i výzdoba. Neuvolňuje se? Pak by všechno mohlo být v pořádku!
Další prvek sice není vyloženě nezbytný a v případě adventních věnců dozdobených svíčkami je dokonce zbytečný, ale u věnců, které se mají někam zavěsit, je vhodné, aby měly nějaké poutko pro zavěšení.
Výzdoba věnce musí být pevně ukotvená. Používá se k tomu vázací drátek a tavná pistole. Zkontrolujte si to. Obzvláště nepříjemné je, když z věnce pořád něco padá při každém prudším pohybu dveřmi. Vyloženě nežádoucí!
Nebezpečí adventních věnců a vánočních svícnů tkví právě ve svíčkách. Díky nim jde vždy o nebezpečné zboží, které může způsobit požár. Určitě adventní věnce a svícny nekupujte zbytečně brzy. Jde o to, aby původně živý materiál byl při zapalování svíček co nejčerstvější a tedy i co nejméně hořlavý.
Každý adventní věnec a vánoční svícen má mít pod všemi svíčkami takzvaný kovový zápich. Je to vlastně taková malá kulatá mistička se dvěma trny. Ten delší a silnější je zapíchnut do podkladu a ten kratší do svíčky. Jde o to, aby se plamínek z dohořívající svíčky nedostal na podklad a nemohl jej zapálit. Zápich vyloženě vyžadujte!
Zásadně kupujte výzdobu pouze s takovými svíčkami, které ubývají směrem dovnitř, takže vosk po svíčce nestéká. Navíc nám nebude zbytečně kapat na stůl, ubrus atd. Také se informujte, zda je vůbec vhodné svíčky zapalovat. Některé věnce a svícny jsou jenom dekorativní, se zapalováním svíček, jimiž jsou dozdobeny, se nepočítá. A to by vám měl poctivý obchodník ochotně sdělit.
Předposlední rada se týká životnosti zakoupené výzdoby. Pokud je jejím základem vodu nasákající floristická hmota, určitě dejte tuto výzdobu na talířek s vodou. Prodloužíte tak chvojí (větvičkám jehličnanů) život.
Poslední rada je tak trochu nudná. Je totiž o pokladním dokladu. Určitě jej vždy požadujte a pečlivě uschovejte. Jednoduše pro případ možné reklamace. Za vánoční věnec můžete zaplatit několik set korun, ale také několik tisíc. A pokud doma zjistíte, že jste se nechali napálit, rozhodně máte díky účetnímu dokladu šanci požadovat nápravu!
Zdroj: autorský text – Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz
Komentář k článku od Sofie Kočí: Hlavně jsou často uvázané obráceně. Adventní věnec má být vázán symbolicky po směru hodinových ručiček, je symbolem plynutí času spolu se svíčkami, které se také zapalují po směru hodinových ručiček. Zatímco věnce uvité proti směru hodinových ručiček symbolizují zastavení času. Používají se proto k dušičkové výzdobě.