Vánoce jsou rozhodně svátkem duchovním. A ať ho už ale slaví ve světě jakkoli, všichni nakonec rozsvítí nějakou tu svíčku. Plamének naděje. (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 2 fotky

Kvíz: Vánoce lidé slaví téměř po celém světě, tedy tom křesťanském. Oslavy se však zem od země, národ od národa, v něčem liší. Někdy zásadně, jindy jen drobnými zvyklostmi, které však na nás mohou působit dosti absurdně. Některé vánoční tradice jsou prostě hodně zvláštní. A dokonce i dárky se všude nenadělují 24. 12. a všude je nenosí Ježíšek. Poznáte některé z pro nás netradičních zvyklostí? Už jste o nich četli, nebo slyšeli? Nebo je dokonce zažili na své vánoční dovolené?

Že v Americe dárky naděluje Santa Claus, a že původ této postavy je hodně prapodivný, stejně jako hodně evropský, to se ví. Jenomže třeba ve Francii je to Pére Noël (Otec Vánoc), v Německu Weihnachtsmann (vánoční muž) se zrzavými vousy, v Itálii čarodějnice Befana, nebo Babbo Natale, v Anglii a Austrálii Father Christmas, který se americkému Santa Clausovi hodně podobá, v Argentině kůň Magi, kterému děti připravují vodu a seno. A třeba v Rusku rozdává dárky Děda Mráz, ale až 7.1. podle juliánského pravoslavného kalendáře, zatímco ve španělském Katalánsku nosí dárky Caga tió (vyzdobené kakající poleno s namalovaným obličejem).

Vánoční atmosféra (Zdroj: Shutterstock)
Vánoční atmosféra (Zdroj: Shutterstock)

Vánoce a s nimi spojené oslavy a zvyky si prostě v každém koutě světa přebrali tak nějak po svém. Proto třeba křesťané v Libérii ověšují bílými zvonečky palmu, v Ghaně pro změnu fintí mangovník nebo ledvinovník, v Indii banánovník a na Novém Zélandu dřevinu zvanou pohutukawa (železnec ztepilý), která právě před Vánoci rozkvétá nádhernými červenými květy. Ostatně vy sami si můžete doma vyzdobit místo jehličnanu třeba palmu, dřevěnou konstrukci z latí, nebo cykas, monsteru. Možností se nabízí mnoho.

Zdroj: autorský text - Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz, Wikipedia, radynacestu.cz, seznamzpravy.cz

Kvíz: Netradiční vánoční zvyky ve světě. Jak lidé slaví Vánoce?

Ve světě můžeme narazit na takové vánoční tradice, nad kterými se pousmějeme, můžeme kroutit hlavou, ale může nás také až mrazit. Proč to ti lidé vlastně dělají? Inu proto, že jsme lidé různí. Už jen první otázka našeho kvízu vlastně ukazuje na zvyk, který vymysleli zaměstnavatelé. Chtěli motivovat svoje zaměstnance, aby před Vánoci rychle dokončili svou práci. Když to stihli, dostali jako odměnu něco nového na sebe. A kdo nestihl, byl nemilosrdně sežrán...

Foto: Shutterstock
Říká se jí Yule Cat, je to obrovská lidožravá kočka a má jednu vánoční libůstku. Kdo totiž nemá na sobě o Vánocích žádné nové oblečení, sežere ho. V jaké zemi zakořenil tento zvyk?
Texas, USA
Island
Irsko
1/25