zobrazit 2 fotky Vaše zahrada se může stát doslova uměleckým dílem s rozličnými doplňky, které dokreslí její estetický charakter a podtrhnou její funkčnost. Nechte si na ní proto záležet. Základní myšlenka, na které takovou zahradu postavíte, spojí vliv autora a zkušenosti realizátora díla. A co jiného může být pro doplnění vaší malé domácí přírody důležitější a efektnější, než spojení s kamenem a především pak dřevem.
Dřevěné zahradní doplňky
Ze dřeva si ale můžete vyrobit i rozličné altány, pergoly, malé dřevěné domky (třeba i na hraní pro děti), různé můstky a lávky, mola, balkóny, součásti dětských hřišť, ale i zastřešení pro váš automobil, kolnu či psí boudu. Ani už není až tak důležité, zda se necháte inspirovat japonskou zahradou v duchu jing a jang a vše podřídíte sladění jednotlivých prvků své zahrady až do naprosté harmonie, nebo se podřídíte jinému stylu či jen svým vlastním představám. Třeba ani klasická anglická zahrada vůbec není špatným řešením, ale ani typická staročeská zahrádka před barokním vesnickým stavením.
V podstatě pak nezáleží ani na tom, jaké dřevo si jako materiál vyberete. Platí obecné pravidlo, že dřeviny exotické mnohem lépe odolávají vlhkosti, jsou však výrazně dražší. Přitom už dnes existuje široká řada zdravotně nezávadných impregnačních materiálů a rozličných druhů nátěrů všech barev a odstínů včetně laků, které výrazně prodlužují trvanlivost dřev exotických i tuzemských.
Terasa z tropického dřeva
Terasa z tuzemských materiálů
Rozdíl mezi terasami z exotických dřev a tuzemských materiálů (borovice, smrk, dub, buk, modřín, …) je především v ceně a dosupnosti vůbec. Vzhledem k běžně používaným a dostupným impregnačním a nátěrovým materiálům má pak například terasa z dubu vlastnosti s tropickými dřevy minimálně srovnatelné. Vždyť třeba právě duby se zpevňují i hráze rybníků. Mezi nejměkčí z materiálů pak patří například smrk, ovšem i to má opět svou výhodu. Snadno se s tímto dřevem pracuje, je lehké a laciné. Použijte ho však všude tam, kde je vlhkosti méně.