Pokud nechceme, aby malý byt vypadal tmavě a stísněně, je důležité promyslet i sebemenší detail. Každá vybraná barva, každý tvar, materiál či úhel dopadu světla hrají roli. To naštěstí dobře věděli architekti ze studia YCL, za kterými přišli noví majitelé menšího bytu s požadavkem kompletní modernizace interiéru. Výsledkem jejich spolupráce je nadčasově zařízený byt plný světla a prostoru.
Malé místnosti působily stísněně a neútulně
Mladý pár, který si koupil 52 metrů čtverečních velký byt ve staré zástavbě a dal architektům jasné zadání: otevřený plynulý půdorys, co nejvíce přirozeného světla, jednoduché zemité barvy a spousta úložného prostoru. Původní prostor byl plný příček, které vytvářely několik menších místností, bránily přístupu přirozeného světla a plynulému průchodu bytem. Z hluboké a tmavé chodby se vcházelo do malých místností, které působily kvůli spoustě nábytku a nedostatku světla stísněně a neútulně.
Rafinované řešení dveří i vestavěných skříní
Nově se od vchodových dveří vine přes měkké zaoblené rohy dlouhá chodba až do hlavní otevřené místnosti. Z té do chodby proudí denní světlo a zútulňuje ji. Pravá stěna je obložená dřevěnou deskou v tmavší podzimní barvě, dveře do koupelny jsou do ní ukryty tak rafinovaně, že nejsou na první pohled vůbec vidět a prostor tak působí plynule a čistě. Stejně tak jsou na levé straně dveře do ložnice ukryty do stejně barevných vestavěných skříní, z nichž jedna plynule přechází do otevřeného hlavního prostoru. Díky skříním a policím s dotykovým otevíráním nabízí chodba spoustu úložného prostoru, aniž by působila přeplácaně.
Kuchyň i jídelna téměř splývají s okolním prostorem
Dlouhá chodba se otevírá do velkorysého hlavního prostoru propojujícího obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Kuchyň z umělého kamene plynule navazuje na minimalistický design chodby skříňkami ve stejné barvě osazenými dotykovým otevíráním. V té samé hnědé barvě jsou i podlaha a židle za jídelním stolem. Jednolitost hnědé barvy rozbíjí pouze kulatý černý jídelní stůl, černá trouba a bílá kuchyňská linka, která má i bílý dřez a vodovodní baterii. Celý prostor jídelny a kuchyně osvětluje velké okno.
Jednolitý interiér působí klidně a harmonicky
Na rozdíl od kuchyně a chodby jsou obývací pokoj, ložnice a koupelna výjimečně bílé a světlé. Bílá podlaha v obýváku kontrastuje s hnědou stěnou, která slouží z půlky jako skříň a z půlky jako knihovna. Hnědobílý kontrast je vyvážen světle šedou pohovkou a skleněným stolkem. Spousta světla ze dvou velkých oken, z nichž jedno vede na malý balkon, ještě pocit kontrastního a čistého interiéru znásobuje. Hlavní prostor tvoří funkčně i esteticky společný interiérový celek, ve kterém všechny barvy ladí a vyvolávají pocit klidu a harmonie. Měkké rohy vytvářejí iluzi trochu většího bytu a umožňují pohodlný pohyb v takto malém prostoru.
Bílá ložnice pro příjemný klidný spánek
Ložnice je jediná čistě bílá místnost. Stěny, podlaha, vestavěná skříň, manželská postel, všechno je bílé. Bělost narušuje pouze světle šedé čelo postele. Bělost a čistota navozují iluzi útulnosti a příjemného spánku. Také koupelna se svými světlými mramorovými obklady tvoří v malém bytě světlý a i trochu efektní prostor. Celý byt prošel neuvěřitelnou proměnou a díky dokonale promyšlené kombinaci barev a materiálů vznikl moderní funkční prostor, dostatečně nadčasový, aby sloužil svým obyvatelům další desítky let.
Zdroj: YCL
Foto: Norbert Tukaj