Cvičit doma? Proč ne. Venku je to příjemnější a v posilovně zase efektivnější, ale doma je náčiní vždy po ruce. Jaké vybavení má smysl si doma umístit natrvalo a nelitovat provrtané zdi?
Cvičit doma má své výhody. Už jenom proto, že posilovny nám asi hned tak neotevřou. Ale jsou i jiné důvody: lépe si najdete čas a také motivaci.
Pokud máte doma po ruce nějaké užitečné vybavení, jde to všechno snadněji. Zacvičíte si pár minut ráno, pár minut večer, něco během dne. Pokud máte děti, možná vás uvidí cvičit a vezmou si z vás příklad. Třeba vás ale ani nebudou potřebovat, náčiní pro ně bude znamenat příjemné zpestření a výzvu ke hře a začnou se hýbat samy.
Níže si představíme několik prvků, které si můžete napevno umístit v bytě. Nevěnujeme se tedy mobilním zařízením, jako jsou cyklotrenažery, činky nebo posilovací lavice. To, co nás zajímá, vyžaduje pořádnou vrtačku a jen tak se toho nezbavíte: proto je o tom potřeba nejdřív trochu přemýšlet.
Ribstole neboli žebřiny
Žebřiny jsou klasické náčiní, které zná každý, kdo někdy viděl tělocvičnu. Prověřené časem jako univerzální nástroj, díky kterému si opravdu procvičíte nebo protáhnete celé tělo. Můžete na nich viset, přidržovat se jich, použít pro umístění nohou při sklapovačkách, klicích, při planku.
Žebřiny si můžete snadno rozšířit přidáním hrazdy, bradel nebo lavice. Vznikne vám tak parádní posilovna pro cviky s vlastní vahou.
Hodí se také pro děti, kterým přinesou vítané rozšíření hrací plochy bytu o vertikální rozměr.
Nevýhodou je, že ribstole sice nezabírají velkou plochu, ale jsou pořád na očích a zakrývají podstatnou část stěny. Jejich umístění je tedy dobré si opravdu promyslet předem.
Hrazda
Posilovací hrazda a základní cviky, které umožňuje – tedy různé varianty shybu (přitáhnutí se rukama), je vysoce přínosný nástroj. Stojí pár stokorun a nezabere vám doma moc místa.
Na hrazdě nemusíte jen shybovat, můžete na ní viset a ve visu pak třeba perfektně cvičit břišní svaly přitahováním nohou. Některé hrazdy jsou jednoduché, jiné však nabízí větší množství úchopu nebo obsahují bradla.
Hrazda se dá přivrtat na stěnu, ale také na strop. Pokud takovou stropní hrazdu dobře umístíte, můžete k ní připevnit houpačku či žebřík pro děti, gymnastické kruhy nebo TRX popruhy. Nemusíte se bát, že zůstane nevyužitá.
Ručkovací žebřík
Ručkovací žebřík je spíše doménou venkovních workoutových hřišť a posiloven, domů si jej ale pořídit můžete také. Nabízí ohromnou variantu cviků a také hodně zábavy pro vás i pro děti.
V angličtině se mu říká monkey bars a skutečně ve vás probudí opičí prapředky. Na žebříku můžete ručkovat ze strany na stranu, dělat dlouhé nebo naopak krátké kroky, ručkovat bokem, popředu či pozadu, můžete se stát i pavoukem a lézt i pomocí nohou.
Z žebříku si samozřejmě můžete také pověsit další zařízení, ať už to budou lana, popruhy TRX, houpačky, nebo třeba hamaka.
Co se týče nákladů, při nákupu profesionálně zhotoveného kovového žebříku se docela prohnete. Pokud to umíte se dřevem, možná bude lepší vyrobit si ho svépomocí. Žebřík vlastně ani nemusí být příliš dlouhý.
Další vychytávky
Při úpravách bydlení je možné se inspirovat mezi sportovci, kteří doma trénují sílu a dynamiku. Z tohoto prostředí vzniklo několik zajímavých inovací, které si můžete domů také přinést.
Rychlejší, menší a levnou alternativou může být balkna neboli hangboard, posilovací deska kombinující množství úchopů na jednom místě. Vyrábějí se ze dřeva nebo barevného plastu či pryskyřice a na zdi nevypadají úplně špatně. Většinou ale poslouží spíše lidem, kteří se věnují sportovnímu lezení, ostatním asi úplně postačí klasická posilovací hrazda.
Co tedy vybrat?
Pokud bychom měli tento článek nějak shrnout a poradit, jaký z výše uvedených cvičebních prvků vybrat, bude to hrazda. V poměru cena/výkon i z hlediska zabrané plochy je to skvělý nástroj, který vás dostane do formy. A pokud máte trochu místa na stěně, popřemýšlejte o žebřinách.
Tip: Pokud chcete proměnit svou domácnost ve zdravější místo, přečtěte si, jak si doma vytvořit nerovný povrch, za který vám nohy poděkují. A slyšeli jste o trendu bydlení bez nábytku?