Dřevěná pergola vytvoří příjemný prostor pro setkávání, okrášlí zahradu, vytvoří stinný, zelený venkovní "pokojíček". Můžete zde jíst, pracovat, grilovat nebo dokonce přespávat v horkých letních dnech.
Co je pergola? Jaká je definice pergoly?
Pokud budeme citovat metodiku Ministerstva pro místní rozvoj, je pergola "lehká konstrukce (sloupy, trámy popř. latě), která slouží jako podpora k pnutí popínavých rostlin, a proto nepodléhá posuzování podle stavebního zákona". Může stát samostatně, nebo být připojena k jiné stavbě.
Nejčastěji používanými a nejoblíbenějšími popínavými rostlinami jsou břečťan, popínavé růže a vinná réva. Vhodný je ale i chmel, ostružiník, vistárie, plamének, rdesno nebo zimolez.
Pergola nebo přístřešek?
Pozor, pergola nemá střechu. Pokud ji střechou pokryjete, jedná se o přístřešek. A podle již zmíněné metodiky MMR je přístřešek "stavbou ve smyslu stavebního zákona a podléhá posuzování podle stavebního zákona".
Pergola má tzv. vzdušné zastropení, tvořené popínavými rostlinami. Pokud byste ji ale chtěli přece jen zastřešit, nejpoužívanější krytinou je polykarbonát, který je lehký a průsvitný. Ale takové šindele také nejsou špatné. Pokud je pergola u domu, zvolte krytinu, která bude odpovídat té kterou je pokryta střecha domu. Nezapomínejte ani na podlahu do pergoly, kterou můžete vyřešit moderním a praktickým způsobem, keramickou dlažbou na terče.
Chcete si postavit dřevěnou pergolu? Není to tak složité a většina lidí to zvládne svépomocí. Pergolám, verandám a terasám a jejich stavbě se věnuje podrobnější text Pergola nebo terasa u domu.