Projekt Dům na plno nabízí instalaci inteligentního systému Loxone firmou Delnet. Přitom se můžete inspirovat v showroomu, kde vám systém odborně předvedou technici. Dozvíte se, jak svůj dům jednoduše ovládat mobilním telefonem, co všechno lze do systému zapojit a podobně. Prostě všechno, co se ve vašem domě děje nebo má dít, stále vidíte a ovládáte svým chytrým telefonem či tabletem. Pro jakoukoli změnu stačí jediný dotek prstem. Okamžitě vypnete radiátor v konkrétním pokoji, kdekoli zhasnete či rozsvítíte, zkontrolujete před odchodem z domova stav domovních instalací, nebo zjistíte ze zaměstnání, kdo se pohybuje v okolí vašeho domu. Dokážete také řídit veškeré elektronické spotřebiče a multimediální vybavení domu. Inteligentní domy jsou přitom až překvapivě dostupnou a úspornou realitou.
Dům pod palcem
Kontrolu nad svým domem můžete převzít překvapivě snadno. Nové technologie umožnily přemístit řízení domů z nástěnných a dálkových ovladačů do tabletů. Systém inteligentního řízení a kontroly domu přitom funguje jednoduše, zajistí vám i značné úspory a navrhnout jej lze na míru jakékoli budově.Pokud se tedy obáváte drahého luxusu, nejsou obavy na místě. Praxe potvrzuje, že pořízením inteligentní elektroinstalace můžete uspořit až 40 procent veškerých nákladů na energie. Což jsou periodicky se opakující položky domácího rozpočtu až do konce vašeho života. Největších úspor dosáhnete samozřejmě za vytápění. Je třeba s podivem, že většina českých domácností stále vytápí místnosti, ve kterých nikdo nepobývá. Přitom není vytápění domu v mnoha místech světa vůbec běžné. A to nikoli jen v rozvojových zemích. Například na jihu austrálie je v zimě u moře vlhko a chladno, přesto si vytápění domu dovolí jen málokdo.
Pokud budete řídit vytápění svého domu mobilem či tabletem, můžete začít topit třeba až hodinu před příchodem domů. Přijdete do příjemně vyhřátého bytu a přes den ušetříte. To samé se však týká i osvětlení, klimatizace a dalších technologií. Pokud si na dálku zkontrolujete stav všech instalací a vše nepotřebné povypínáte, nemusíte se obávat své zapomětlivosti.
Ve vyspělejších zemích je inteligentní řízení domů již poměrně běžné, v ČR se však tento trend zatím dotkl jen šesti procent všech domácností, ale i kanceláří a dalších budov a prostor v nich. Cena chytrých technologií pro inteligentní domy ale stále klesá, což by mělo rozběhnout rozvoj tohoto oboru.
Příklad inteligentního řízení pasivního domu v Českých Budějovicích
Kompletní inteligentní elektroinstalace vyšla v tomto domě na 700 tisíc korun. Například ve stropě zabudované osvětlení je tvořeno kruhy z mléčně bílého skla. Pod stropem je pak na liště umístěno další světlo s barevnou škálou od bílé přes červenou, oranžovou, zelenou, až po modrou. Možnosti náladového výběru barvy osvětlení se říká chromoterapie a nejčastěji se s ní setkáme například v hydromasážních vanách či vířivkách.Veškeré elektrické a elektronické instalace domu ovládnete jediným tlačítkem na počítači, vypínači, dálkovém ovladači, mobilním telefonu či tabletu.
V pokojích jsou instalována čidla, která zachytí pohyb a automaticky zapínají vyšší komfortní teplotu. Pokud si zapnete televizor, může být zároveň ztlumeno osvětlení a zatáhnou se žaluzie. Spustit třeba vytápění domu mohou jeho majitelé třeba i z kanceláře prostřednictvím mobilního telefonu s internetem. Jakmile majitelé dům opustí, automaticky se vypnou konkrétní zásuvky, osvětlení a zapíná se elektronické zabezpečení objektu.
Takto sofistikované řešení je sice dražší než běžná elektroinstalace, přináší však nadstandardní komfort a úspory energií.