zobrazit 3 fotky
Vzduch v bytě může alergikům způsobit velmi vážné problémy, protože obsahuje částice alergenů. Nejpestřejší směsici alergenních částiček obsahuje domácí prach.
Alergií trpí v současné době každý čtvrtý dospělý člověk a každé třetí dítě. Většina lidí si myslí, že alergik je v bezpečí pouze doma. Opak je pravdou. Vzduch ve vnitřních prostorách je daleko víc znečištěný než venkovní a tudíž představuje pro alergika velké riziko.
Vzduch v bytě je více zamořen, protože na malém prostoru je shromážděno velké množství různých materiálů, které v sobě mohou ukrývat potenciální alergeny. Někomu tato skrumáž nemusí vadit vůbec, jinému naopak může způsobit alergickou reakci. Pokud patříte mezi alergiky, měli byste dodržovat určité zásady.
Roztoči
Jestliže vzduch u vás doma obsahuje zvýšené množství roztočů, pak se z vás může stát velice snadno alergik. Roztočům se nejvíc líbí v postelích a v nejbližším okolí. Nepohrdnou ale ani životem v kobercích, čalouněném nábytku, polštářích nebo plyšových hračkách. Odborníci uvádějí, že v gramu domácího prachu je až 1000 roztočů.
Roztoč se živí šupinkami lidské kůže, peřím nebo zvířecími chlupy. Samotný roztoč nezpůsobuje žádná zdravotní rizika. Alergenem jsou jen jejich výkaly, které se bez problémů a nenápadně šíří domácím prachem po celém bytě.
V takto zamořeném prostoru nemá alergik šanci uniknout a aniž to ví, vdechuje nepatrné částečky, které způsobují alergickou reakci. Problémy po vdechnutí tohoto alergenu mohou být různé. Od dráždivého kašle, přes onemocnění dýchacích cest a svírání v hrudi až po alergické astma. K tomu ještě člověk pociťuje potíže připomínající chřipkové onemocnění, může být těžce vyčerpaný nebo má podrážděnou pokožku.
Pokud takovéto stavy prožíváte, tak neváhejte a okamžitě navštivte alergologa. Ten vám provede několik testů, na jejichž základě zjistí co vám alergickou reakci způsobuje.
Pokud se prokáže, že vaše potíže mají opravdu na svědomí roztoči, pak vám zbývá jediné. Stejně jako u ostatních alergií vyvarovat se styku s dotyčným alergenem. Co si ale budeme povídat, v případě roztočů to není nic jednoduchého. Domácí prach je všudypřítomný a člověk nemá prakticky šanci ho ze svého života stoprocentně vyloučit. Je ale možné počet těchto malých potvůrek v domácím prostředí snížit?
Tak za prvé, roztoči doslova milují teplo a zároveň vlhko. Vlhkost vzduchu u vás doma by proto měla být nižší jak 65%. Toho docílíte dostatečným větráním. Je také nutné pravidelně vysávat a vytírat.
Jak už bylo řečeno, roztoči se nejraději zdržují v postelích. Vyměňujte proto povlečení minimálně jednou za dva až tři týdny. Ložní prádlo je pak dobré prát při teplotě nad 60°C. Snažte se odstranit veškeré poličky, záclony, závěsy – to vše totiž slouží jako perfektní lapač prachu. Určitě se vám také vyplatí investovat do speciálních matrací, polštářů a přikrývek pro alergiky.
Zvířecí chlupy
Plísně a houby
Plíseň potřebuje ke svému životu jen velmi málo. Ideální je pro ni prostředí, kde je vlhkost vzduchu nad 60% a teplota nad 20°C. Plíseň není závislá na světle a k existenci jí stačí látky obsažené ve dřevu, prachu, v půdě nebo dokonce i v plastu. Plíseň může člověku způsobit alergickou rýmu ale také bronchiální astma.
Jak předejít plísni:
- Velké skříně odsuňte ode zdi, aby za nimi mohl proudit vzduch (3-5cm).
- Vodní páru po vaření nebo sprchování okamžitě „vyžeňte“ ven otevřeným oknem.
- Pokud je to možné, tak prádlo nesušte v bytě.
- Zbavte se zvlhčovačů vzduchu.
- Po vysprchování důkladně utřete mokré dlaždice nebo sprchový závěs.
Příčin může být několik:
- vlhká novostavba,
- voda, která vzlíná do zdí ze země,
- vadné okapy,
- netěsnost potrubí.
Člověk, který trpí alergií na pyly se většinou uchyluje domů, mezi čtyři stěny. Ani tam ale bohužel není v bezpečí před útokem těchto alergenů. Pyl se do vašeho pokoje dostane bez problémů otevřeným oknem nebo si je přinesete na svém oblečení. Odborníci radí hyposenzibilizaci, užívání léků a kromě toho zbavit pylů především ložnici nemocného. V místnosti, kde alergik spí, by se mělo dbát na to, aby se sem dostalo co nejméně pylových alergenů.
Jak zvýšit kvalitu života?
Jak na to? Stačí dodržovat tyto zásady:
- Každý večer si umyjte vlasy, na kterých pyl ulpívá.
- Vyměňujte také co nejčastěji povlaky na polštáře.
- Vyvarujte se textilií na bytovém zařízení. Čalouněný nábytek nahraďte koženým a místo záclon a závěsů použijte žaluzie.
- Vyplatí se také na okna nainstalovat protipylové sítě.
- A pamatujte si, že oblečení, které nosíte přes den venku, nepatří do ložnice, ale do špinavého prádla.
- Pokud je to možné, tak neumisťujte do ložnice žádnou šatní skříň.